Reklama

Niedziela Przemyska

Ta najpiękniejsza

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Gminie Przeworsk odbywa się coroczny Przegląd Palm Wielkanocnych.

Lud, który witał Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy w tryumfalnym wjeździe do świętego miasta, słał płaszcze i palmy przed Zbawicielem. Nie był to jedynie gest kurtuazyjny, ale uznanie, że ten wjeżdżający do Jerozolimy człowiek rzeczywiście jest obiecanym Mesjaszem. Odtąd palmy stały się znakiem i uznaniem, że w rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu będziemy witać i przyjmować Zbawiciela. Najpierw w tajemnicy radosnego wjazdu do Jerozolimy, a później także w tajemnicy Jego krzyża i zmartwychwstania. Stąd w naszej polskiej tradycji zwyczaj wykonywania zdobionych palm, które następnie święci się podczas celebracji w Niedzielę Palmową. Konkurs na najpiękniejszą palmę zorganizowano także w Gminnym Ośrodku Kultury w Przeworsku.

Ideą konkursu jest popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocnym. Jest on organizowany przez Wójta Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę Publiczną z siedzibą w Urzejowicach. Palmy wielkanocne są nieodzownym elementem Niedzieli Palmowej poprzedzającej jedno z najważniejszych świąt, jakim jest Wielkanoc. Tradycja robienia palm jest w gminie Przeworsk kultywowana od wielu lat. Technika wykonywania tych okolicznościowych dekoracji przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Prawdziwymi mistrzyniami tego rzemiosła są panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. Panie dbają, aby w palmach były umieszczane odpowiednie rośliny, wcześniej je zbierają wokół domu, przynoszą z lasu lub łąki. Okoliczne tereny dostarczają nie tylko materiałów na wykonanie oryginalnych palm, ale także inspiracji do kształtu i koloru wykonywanych prac.

W podprzeworskich wioskach palmy wykonuje się z gałązek leszczyny, wierzby, kłokoczki, jałowca, bukszpanu oraz suszonych roślin.

Podziel się cytatem

Reklama

Zgodnie z tradycją, w podprzeworskich wioskach palmy wykonuje się z gałązek leszczyny, wierzby, kłokoczki, jałowca, bukszpanu oraz suszonych roślin. Tradycyjną palmę przystraja się kolorowymi kwiatami z krepiny i bibuły. Piękne, kolorowe palmy wielkanocne można podziwiać w siedzibie Urzędu Gminy. Każda palma jest niepowtarzalna i wyjątkowa. To prawdziwe małe dzieła sztuki ludowej. Zostały wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia. Palmy są znakiem zaangażowania w życie społeczności, a także niemałym wkładem w dziedzictwo kulturowe regionu.

– Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w kultywowanie tradycji. Rodzime zwyczaje są najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom. To dzięki takim osobom nasze tradycje i obyczaje są ciągle żywe – podkreśla wójt Gminy Przeworsk, Daniel Krawiec.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Palma ewangelizuje

Niedziela warszawska 15/2019, str. I

[ TEMATY ]

palma

Wojciech Łączyński

Kard. Kazimierz Nycz w Niedzielę Palmową odprawia Mszę św. kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie

Kard. Kazimierz Nycz w Niedzielę Palmową odprawia Mszę św. kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie

Zwyczaj własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych nie zanika, przeciwnie: liczba konkursów na najpiękniejsze palmy, organizowanych przez parafie, szkoły i domy kultury, rośnie. Palma powinna być przede wszystkim wysoka, ale także piękna, i bogata – to kryteria wyboru najładniejszych palm w konkursie z największymi tradycjami na Mazowszu, organizowanym przez łowicką parafię katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W ubiegłym roku pierwsze miejsce zajęła 17-metrowa palma przygotowana przez uczniów jednej z podłowickich szkół.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję