Reklama

Niedziela Przemyska

Misterium Męki Pańskiej w czasach epidemii

Kiedy dochodzą do nas kolejne informacje związane z sytuacją epidemiologiczną na świecie, w parafialnych i gminnych ośrodkach powstają już nowe pomysły na przybliżenie tajemnic męki i zmartwychwstania Chrystusa.

Niedziela przemyska 13/2021, str. VI

[ TEMATY ]

misterium

męka pańska

Adam Robel

W role biblijne wcielają się mieszkańcy Beska

W role biblijne wcielają się mieszkańcy Beska

Pierwsze prace zaczynają się już po Orszaku Trzech Króli, czyli początkiem stycznia. Zabierają wiele czasu i energii. Na wszystkie działania składają się: stworzenie oryginalnego scenariusza, każdego roku innego; następnie pomysł na ujęcie historii Męki Pańskiej należy dostosować do istniejących warunków, możliwości lokalowych, a także umiejętności aktorów mających się wcielić w poszczególne role.

Różne ujęcia tej samej historii

Misterium Męki Pańskiej w Besku odbywa się od 2014 r. W tym czasie przedstawiono je w różnych wersjach. – W różny sposób była prowadzona narracja – mówi Aneta Szałankiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Besku. – Mieliśmy już opowieść z perspektywy Marii Magdaleny, mieliśmy misteria wyrażane poprzez teatr cieni, były także misteria tradycyjne, oparte na przekazach z Ewangelii oraz misterium plenerowe, odgrywane w przestrzeni pomiędzy kościołem parafialnym a parkiem.

– Chcieliśmy wówczas zaproponować widzowi coś innego. Okazało się trafionym pomysłem, w informacji zwrotnej otrzymywaliśmy przekaz, że ludziom takie ujęcie pomagało bardziej przeżyć i zagłębić się w te treści i lepiej wejść w obchody Wielkiego Tygodnia – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. – Tłumy, pochodnie, półmrok panujący już wówczas, to wszystko budowało atmosferę Jerozolimy sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to Zbawiciel przeżywał swoją agonię – dodaje.

Misterium w trudnych czasach

W ubiegłym roku Misterium Męki Pańskiej także zostało przygotowane, ale z uwagi na pandemię widowisko nie odbyło się. Jedynie w formie internetowej, na stronie GOK opublikowano materiały filmowe z poprzednich lat, tak by choćby w taki sposób mieszkańcy mogli zakosztować atmosfery Wielkiego Tygodnia.

W tym roku zostanie zrealizowany scenariusz, który pierwotnie miał być zaprezentowany rok temu. – W tym roku, podobnie jak w poprzednim misterium nie może odbyć się w wersji tradycyjnej, nie możemy zaprosić publiczności tutaj, na salę, dlatego misterium zostanie nagrane. Z jednej strony to ułatwienie, ponieważ możemy dostosować scenografię do warunków przekazu internetowego, nie musimy na szybko jej zmieniać, ale z drugiej strony kamera wybacza dużo mniej niż publiczność, więc ta forma wymaga dużo więcej mobilizacji i koncentracji, szczególnie od aktorów – mówi Aneta Szałankiewicz. – Niemniej dekoracje, stroje i zaangażowanie aktorów będą jak zawsze na najwyższym poziomie, ponieważ zależy nam, aby ci, którzy będą oglądali misterium, rzeczywiście poczuli się jakby uczestniczyli w tych wydarzeniach zbawczych. Natomiast ujęcie o tyle będzie inne, że do scen tradycyjnie kojarzonych z misterium paschalnym zostaną dodane sceny z życia codziennego. Sceny z biblijnego przekazu męki Pańskiej zestawimy ze scenami, które dzieją się w czasach współczesnych. Będą dotyczyć problemu uzależnienia od narkotyków. Postaramy się odnieść go do wydarzeń sprzed dwu tysięcy lat. Mamy nadzieję, że to się uda, że widzowie, którzy będą oglądać misterium przed komputerami, przyjmą ten przekaz i trafi on do serc, i stanie się wstępem do tego, co będzie się odbywać w całym Wielkim Tygodniu – mówi Aneta Szałankiewicz. Droga krzyżowa dzieje się dziś w życiu każdego człowieka, także i dzisiaj Chrystus jest krzyżowany przez współczesnych tego świata, każdy niesie też krzyż swojej codzienności.

Reklama

Wokoło wydarzenia

Przygotowanie całego spektaklu gromadzi niemałą rzeszę ludzi. W normalnych warunkach ok. 60 osób włącza się w odgrywanie poszczególnych ról. Do tego dochodzi obsługa techniczna, odpowiedzialna za stroje, dekoracje i inne potrzebne do przedstawienia rzeczy. W tym roku, ze względu na pandemię, znacznie ograniczono liczbę osób angażujących się w całe dzieło. W całości przedsięwzięcia biorą udział mieszkańcy Beska. Począwszy od uczniów szkoły podstawowej, średniej, studentów, rodziców dzieci i młodzieży, zaangażowanych w realizację misterium. Są też ludzie, którzy na co dzień wykonują zupełnie inne obowiązki, ale zawsze bardzo chętnie wspierają tworzenie Misterium Męki Pańskiej w Besku.

Reklama

Na kilka tygodni przed premierą cała społeczność żyje misterium. Ludzie pytają, czy w tym roku się odbędzie, kiedy i gdzie. Po wszystkim podchodzą do aktorów, gratulują i wspominają misteria z poprzednich lat. Jest to wydarzenie, które jednoczy całą społeczność, a także wpisuje się do kalendarza wydarzeń kulturalnych.

Na kilka tygodni przed tym wydarzeniem cała społeczność żyje misterium. Ludzie pytają, czy w tym roku się odbędzie, kiedy i gdzie. Po wszystkim podchodzą do aktorów, gratulują i wspominają misteria z poprzednich lat.

Podziel się cytatem

– Misterium odbywa się tradycyjnie w Niedzielę Palmową, w godzinach wieczornych, jak wstęp do wydarzeń z Wielkiego Tygodnia. W tym roku premiera internetowa również odbędzie się w Niedzielę Palmową. Organizatorzy zapraszają na kanał YouTube: GOK Besko, a także na profil facebookowy ośrodka kultury.

– Słowo, dźwięk i ruch – trzy elementy przybliżają nam tajemnicę naszego zbawienia i odkupienia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy organizują Misterium Męki Pańskiej i włączają się w to wydarzenie, ponieważ misterium pomaga nam przeżywać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mówi ks. Andrzej Gil, proboszcz parafii w Besku.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europassion 2016 - Cieszyn wita z Pasją

[ TEMATY ]

misterium

Wojciech Mścichowski

Od niemal 2 tys. lat chrześcijanie na całym świecie, w symbolicznych drogach krzyżowych towarzyszą Synowi Bożemu w Jego męce, wspominają Jego śmierć, a w wielkanocny poranek radują się z chwalebnego Zmartwychwstania. Te żywe lekcje Ewangelii zmuszają do refleksji nad życiem, dodają nadziei na powtórne przyjście Pana i odmianę ludzkich serc.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję