Reklama

Niedziela Rzeszowska

Legenda i pamięć

Był jedną z legionowych legend. Walczył w szeregach Pierwszej Kadrowej m.in. pod Krzywopłotami i Łowczówkiem. To płk. Leopold Lis-Kula.

Niedziela rzeszowska 13/2021, str. I

[ TEMATY ]

pamięć

płk. Leopold Lis‑Kula

Ks. Tomasz Nowak

Najmłodsi uczestnicy uroczystości

Najmłodsi uczestnicy uroczystości

Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie k. Łańcuta. Uczył się m.in. w II Gimnazjum w Rzeszowie, które obecnie, jako II Liceum Ogólnokształcące, nosi jego imię. W październiku 1912 r. wstąpił do Związku Strzeleckiego. Szlak bojowy rozpoczął w szeregach I Kompanii Kadrowej. Wyróżnił się w bojach pod Kielcami jako dowódca jednej z legionowych kompanii. Walczył pod Krzywopłotami i Łowczówkiem w Małopolsce oraz Kościuchnównie na Wołyniu. W Krakowie uczestniczył w organizowaniu terenowych struktur Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako oficer odrodzonego Wojska Polskiego został skierowany na front wołyński. Zmarł w wyniku odniesionych ran 7 marca 1919 r. Jest pochowany na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

W uroczystościach religijno-patriotycznych dla uczczenia 102. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli, które odbyły się 8 marca, wzięła udział Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP. Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali m.in. kapelani Związku Strzeleckiego Strzelec. Obecni byli: Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służby mundurowe.

Homilię wygłosił ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Kaznodzieja podkreślił, że „potrzebujemy zwycięstwa prawdy i pamięci historycznej, prawdziwej pamięci historycznej, żeby nie zmieniać wektorów moralnych, żebyśmy z narodu bohaterów i ofiar nie stali się, w opinii światowej, narodem oprawców. To jest nie tylko sprawa naszego polskiego honoru, to jest kwestia naszego przetrwania”.

Leopold Lis-Kula już jako 16-letni uczeń gimnazjum był zastępcą komendanta okręgu Związku Strzeleckiego w Rzeszowie.

Podziel się cytatem

Reklama

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli pod pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym, gdzie wysłuchali przemówień Elżbiety Witek, marszałek Sejmu RP, Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego i Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Marszałek Sejmu, zwracając się do Strzelców i strzeleckich Orląt, nawiązała do życiorysu płk. Leopolda Lisa-Kuli, przypominając, że młody żołnierz rozumiał służbę ojczyźnie nie tylko jako walkę militarną, ale także jako troskę o rozwój intelektualny.

Przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli strzelcy złożyli przyrzeczenia i zostali przyjęci do grona członków Związku Strzeleckiego Strzelec. W ramach obchodów odbyła się również ceremonia przekazania medali „Pro Patria” osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski. Uroczystość zakończyło symboliczne uderzenie w Dzwon Niepodległości, a później złożenie pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej

[ TEMATY ]

pamięć

katastrofa smoleńska

Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w kaplicy Pałacu Prezydenckiego zostały złożone kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Kwiaty przed tablicą w pałacowej kaplicy są składane każdego 10. dnia miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję