Reklama

Obserwator

List papieski

Natchnienie Dantego

W liście z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri papież Franciszek stwierdził, że inspiracją jego Boskiej komedii była tajemnica Wcielenia Chrystusa. Dante „potrafił poprzez piękno poezji wyrazić głębię tajemnicy Boga i miłości” – stwierdził Franciszek w liście apostolskim Candor Lucis aeternae (Blask wiecznego Światła), opublikowanym 25 marca, w święto Zwiastowania. Papież podkreśla głęboko chrześcijańską wymowę Boskiej komedii. Poetycka droga poety od piekła, przez czyściec, do raju, „jest tak naprawdę drogą pragnienia, głębokiej i wewnętrznej potrzeby przemiany życia, aby osiągnąć szczęście i w ten sposób wskazać drogę tym, którzy tak jak on znaleźli się w ciemnym lesie i zagubili prawą drogę”.

Dzień Dantego, czyli 25 marca (według wielu uczonych, tego dnia rozpoczyna się podróż Dantego opisana w Boskiej...) jest częścią całorocznych obchodów wielkiego włoskiego poety i filozofa, zmarłego w 1321 r. Franciszek, jak stwierdził, swoim listem chce dołączyć do poprzedników, wychwalających Dantego, „by zaproponować go na nowo do rozważenia Kościołowi, wielkiemu gronu wiernych, literaturoznawcom, teologom i artystom”.

j.k.

Papież do Polaków

Wrażliwi na ludzi

Na zakończenie cotygodniowej audiencji ogólnej papież zwrócił uwagę na to, że dzień później obchodzona jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podczas której wspominamy Maryję przyjmującą poprzez swoje „tak” zbawczy plan Boga. Między innymi do Matki Bożej papież Franciszek odniósł się w słowach do Polaków. „Drodzy bracia i siostry, w Polsce przypada Narodowy Dzień Życia ustanowiony przez parlament w 2004 r. W uroczystość Zwiastowania Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia – podkreślił Franciszek. – Za wstawiennictwem Maryi, Matki Bożej, módlcie się, aby na całym świecie, w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie odnawiała się wrażliwość na wartość życia ludzkiego na każdym etapie i w każdej kondycji”.

Reklama

j.k.

Statystyka

Dynamiczna Afryka

Nieznacznie, o ok. 1%, czyli 16 mln, w porównaniu z 2018 r., wzrosła na świecie liczba katolików; jest nas 1,345 mld, czyli niecałe 18% populacji świata – wynika z opublikowanych właśnie Rocznika papieskiego i Rocznika statystycznego Kościoła katolickiegow Polsce. Statystyki odnoszą się do lat 2018-19. Chrześcijaństwo najbardziej dynamicznie rozwija się w Afryce i w Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej katolickim krajem wciąż pozostaje Brazylia, a Europa i Ameryka Północna to kontynenty stagnacji. Na Czarnym Lądzie mieszka prawie 18% wszystkich katolików, czyli więcej o 3,4%. Wzrasta tam także, podobnie jak w Azji, liczba księży, co sprawia, że jest ich na świecie coraz więcej. Liczba święceń na tych dwóch kontynentach rekompensuje nawet spadki w Europie i Ameryce Północnej. Tutaj z kolei wzrasta liczba diakonów stałych, którzy przejmują niektóre obowiązki księży. Znacząco spada na całym świecie liczba sióstr zakonnych – od 2018 r. zmniejszyła się ona o prawie 2%. Co prawda zakonnic jest coraz więcej w Afryce i w Azji Południowo-Wschodniej, ale dużo mniej w Europie, Ameryce Północnej i Oceanii.

j.k.

Dante w katedrze

Sto przez sto

Przez 100 dni w katedrze w Mediolanie będzie recytowana Boska komedia, po jednej pieśni dziennie. Okazją będą obchody 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri. Od strony artystycznej za inicjatywę odpowiada znany włoski reżyser i aktor Massimiliano Finazzer Flory. Oprawę muzyczną zapewnią muzycy z La Scali. Organizatorzy przypominają, że to nie pierwsza tego rodzaju inicjatywa w mediolańskiej katedrze. Recytacja Boskiej komedii miała już miejsce w tej świątyni w 1418 r., gdy zbierano pieniądze na dokończenie jej budowy. – Proponujemy jej integralną lekturę, aby odkryć piękno słów Dantego, które są żywe w naszej kulturze, a także w naszej katedrze od 634 lat – zaznacza ks. Gianantonio Borgonovo, archiprezbiter świątyni. Wydarzenie pod hasłem: Dante w katedrze, sto pieśni przez sto dni rozpocznie się 7 kwietnia, a zakończy 15 lipca.

Reklama

j.k.

Wojna w Jemenie

Co czwarta ofiara

W ciągu trzech ostatnich lat dzieci stanowią niemal jedną czwartą cywilnych ofiar tej wojny – informuje organizacja Save The Children. W latach 2018-20 w wyniku działań wojennych zginęło 2,3 tys. dzieci, co stanowi ok. 23% wszystkich cywilnych ofiar w tym okresie, a miliony są narażone na śmierć z powodu głodu, chorób i bombardowań. Organizacja zastrzega jednak, że prawdziwa liczba jest najpewniej dużo wyższa, a dzieci stanowią coraz większy odsetek ofiar. Szacuje się, że trwający od ponad 6 lat konflikt w Jemenie pochłonął dotąd łącznie ok. 130 tys. ofiar, z czego ponad 12 tys. to cywile. Zarówno Save the Children, jak i agencje ONZ ostrzegają, że jeszcze większe szkody może wyrządzić klęska głodu. – Jemeńskie dzieci żyją w przerażającym i niekończącym się koszmarze. Idą spać głodne, widzą ludzi umierających z głodu, nie mogą iść do szkoły. Jeśli wyjdą z domu – ryzykują śmierć lub obrażenia – mówi Xavier Joubert z Save the Children.

j.k.

Fatima

Nowe wyzwanie

Sanktuarium wznowiło po kilkumiesięcznej przerwie Msze św. z udziałem wiernych. To moment wielkiej radości. Całe miesiące bez obecności wiernych na liturgiach były dramatycznym doświadczeniem – mówi ks. Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium. – To miejsce prawdziwie żyje, gdy może przyjmować pielgrzymów – dodaje. Do sanktuarium przybywają głównie Portugalczycy. Nadal brakuje cudzoziemców, nie ma zorganizowanych grup. Ksiądz Cabecinhas obawia się, że takie grupy nieprędko wrócą do Fatimy. – Nowym wyzwaniem duszpasterskim stanie się dla nas więcej mniejszych grup, pielgrzymujących samodzielnie rodzin oraz osób indywidualnych – mówi. W sanktuarium codziennie sprawowana jest Msza św. za ofiary koronawirusa oraz o ustanie pandemii.

j.k.

Podatki

Sprawiedliwiej... będzie

Minister finansów zapowiada reset polityki fiskalnej, czego skutkiem mają być bardziej sprawiedliwe podatki. – Chcemy, żeby obywatele, konsumenci, mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeni, żeby mogli je wydawać, zwiększając zakupy konsumenckie – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. Zmiany w systemie podatkowym zostaną ujęte w programie tzw. Nowego Ładu. – To nie tylko podatki, to całokształt gospodarki, my odpowiadamy za aspekt polityki fiskalnej – zaznaczył minister. Podatki mają być bardziej sprawiedliwe, bo w obecnym systemie procentowo biedniejsi podatnicy płacą więcej podatków niż ci bogatsi.

Reklama

w.d.

Korupcja

Strzelają gola

Niechęć Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu, do zrzeczenia się immunitetu w związku z aferą łapówkową w Szczecinie to wizerunkowy samobój i marszałka, i całej PO, do której on należy. Wniosek złożyła szczecińska Prokuratura Rejonowa, informując że Grodzki miałby mieć postawione 4 zarzuty przyjęcia łapówek w okresie, kiedy był dyrektorem szpitala w Szczecinie i ordynatorem jednego z oddziałów chirurgii. Marszałek Grodzki broni się zwyczajowo, oskarżając o upolitycznienie prokuraturę albo polityczne motywacje PiS i podstępną, niedemokratyczną próbę odzyskania większości w Senacie. Podobnie bronił się były senator Józef Pinior i teraz... siedzi.

j.k.

USA

Bez kary śmierci

Gubernator Wirginii Ralph Northam podpisał ustawę znoszącą karę śmierci w tym stanie. Ocenił, że zniesienie kary śmierci pomoże w reformowaniu niedoskonałego systemu sprawiedliwości. – Sprawiedliwość i kara to nie zawsze to samo. Nie możemy wymierzać ostatecznej kary bez pewności, że zawsze mamy rację – powiedział. Zwrócił też uwagę, że w Wirginii kara śmierci była stosowana częściej wobec czarnoskórych – w 296 przypadkach z 377 wykonanych w XX wieku egzekucji. Decyzja gubernatora Wirginii oznacza, że dwaj oczekujący na wykonanie wyroku więźniowie unikną egzekucji. Obecnie kara śmierci obowiązuje w 27 stanach.

w.d.

Z sądu

Wasi ojcowie

Niemiecka stacja ZDF i firma UFA Fiction, producenci serialu Nasze matki, nasi ojcowie, mają przeprosić w polskiej i niemieckiej telewizji Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej za naruszenie dóbr osobistych. Polegało ono na „zidentyfikowaniu polskiego oddziału partyzanckiego jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, że ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki”. Wyrok jest prawomocny. Producenci chcą zaskarżyć decyzję sądu. Serial wyemitowany w 2013 r. przez TVP 1 wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech na temat sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. W naszym kraju produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.

Reklama

j.k.

Finanse

Młodzi zadłużeni

Osoby poniżej 36. roku życia mają łącznie 5,8 mld zł długów, a średnie zadłużenie młodego człowieka to ponad 5 tys. zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD). Co czwarty dłużnik notowany w KRD ma mniej niż 36 lat; najliczniejszą grupę wśród nich stanowią osoby między 26. a 35. rokiem życia. Na młodzież ogromny wpływ mają moda i styl życia, a nadążanie za trendami kosztuje. Łatwy dostęp do zakupów na raty, kredytu konsumpcyjnego czy szybkiej pożyczki przy małym doświadczeniu w zarządzaniu finansami zwiększa prawdopodobieństwo kłopotów. Wielu młodych inwestuje w edukację i przyszłą karierę, co niekiedy kończy się sporym zadłużeniem. Długi młodych ludzi wobec uczelni i ośrodków szkoleniowych wynoszą ok. 8,5 mln zł. Ich sytuację komplikują skutki i obostrzenia związane z pandemią COVID-19. W 2020 r. ogólny wzrost bezrobocia na świecie wzrósł o 3,7%, ale wśród młodych aż o 8,7% – podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, chociaż stopa bezrobocia utrzymała się w lutym na poziomie 6,5%, to znów w rejestrach urzędów pracy wzrosła liczba bezrobotnych; najszybciej przybywa tam młodych osób. Atak pandemii będzie mieć też negatywny wpływ na sytuację młodych w przyszłości – przez całe życie zawodowe będą zarabiali mniej.

Reklama

w.d.

Statystyka

Pierwszy taki spis

Do 30 września potrwa Narodowy Spis Powszechny, który rozpoczął się 1 kwietnia. Pandemia wymusiła przeprowadzenie spisu głównie za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie internetowej GUS. Tylko w niektórych przypadkach rachmistrzowie zatelefonują do nas lub pojawią się w domach.

Zapytają nas m.in. o: identyfikację narodowo-etniczną, stan cywilny, przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego, czas pracy, źródło utrzymania. Podanie danych jest obowiązkowe, a ustawa o spisie precyzuje, że odpowiedzi mają być dokładne i zgodne z prawdą. Poprzedni spis powszechny odbył się 10 lat temu.

j.k.

Cyfryzacja

Skok e-administracji

W ciągu 2 lat Polska przesunęła się z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu ONZ w zakresie cyfryzacji administracji. Wskazuje to na wysoki poziom dostępu obywateli do informacji i usług publicznych za pośrednictwem technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych. Polska wyprzedziła pod tym względem wiele wysoko rozwiniętych krajów, m.in. Francję. Już dziś – co widać przy okazji rozliczeń PIT-ów – Polacy mogą bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw, po które do niedawna musieli stać w kolejkach do urzędów. Teraz co najmniej 50% urzędów ma wdrożone e-usługi. Największy skok w tej materii wciąż jeszcze przed nami, ponieważ wiele usług administracyjnych jest w trakcie digitalizacji – mówią eksperci.

j.k.

Turystyka

Za 3 lata dookoła świata

Dobrze to już było, ale lepiej niż teraz będzie za 3 lata. Właśnie wtedy, w 2024 r., zdaniem analityków Allianz Research i Euler Hermes, zacznie się ożywienie w branży turystycznej. W okresie, w którym rządy dążą do wprowadzenia coraz bardziej rygorystycznych środków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów COVID-19, „przepustki podróżne” lub „paszporty potwierdzające szczepienie” nie wystarczą, aby rozbudzić turystykę – uważają. Możliwe, że będzie ona już całkiem inna. Pandemia może położyć kres zglobalizowanej turystyce na dłuższy czas, zmuszając biura podróży do zmiany ich modeli biznesowych.

j.k.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud

2022-11-27 12:58

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wygraną podzielili się Norweg Halvor Egner Granerud i Austriak Stefan Kraft.

Żyła w pierwszej serii skoczył 138 m i zajmował siódme miejsce. W drugiej serii osiągnął 139 m i awansował na piąte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję