Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 9

Zawierzenie powiatu łowickiego

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca z zawierzeniem przybyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu łowickiego. – Rada Powiatu Łowickiego, jako chyba jedna z nielicznych w województwie łódzkim, ale i w całej Polsce, podjęła uchwałę dotyczącą zawierzenia naszego powiatu Matce Bożej Jasnogórskiej. Stąd nasza dzisiejsza obecność – zaznaczył Waldemar Krajewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łowickiego. – Chcemy oddać wszystkie nasze kłopoty, problemy, pandemię, która obecnie trawi całą Polskę, chcemy modlić się i wspólnie zawierzyć nasz obszar opiece naszej Królowej – dodał. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki. Wraz z władzami powiatu przybyła delegacja wiernych w regionalnych strojach łowickich.

– Nasza łowicka pielgrzymka tutaj to odpowiedź na czułość Boga, ale Księżacy rozpoznawali tę czułość przez Maryję – powiedział w homilii bp Dziuba. – To oni tutaj, w 1657 r., rok po potopie szwedzkim, przybyli i na pewno słyszeli wtedy echo słów króla Jana Kazimierza: „Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico...”. Tym śladem, jeśli Bóg pozwoli, przyjdą w tym roku po raz 366. – podkreślił biskup łowicki. Starosta Marcin Kosiorek dokonał Aktu zawierzenia powiatu łowickiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

Śluby młodych paulinów

Czterech kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie złożyło 25 marca śluby wieczyste. Byli to: br. Przemysław Pelikan, br. Tadeusz Iwaszczyszyn, br. Paweł Gliniak i br. Luka Maria Madunić (Chorwat). Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyli w obecności najwyższego przełożonego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. – Tych czterech braci, którzy przyjęli słowo obietnicy i przez łaskę powołania życia zakonnego na nią odpowiedzieli, dziś przez profesję wieczystą są dla nas znakiem spełnienia się Bożych obietnic, są cudem i łaską na drodze naszej wiary – powiedział o. Mariusz Tabulski, rektor WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie. – Czy pamiętacie ten wasz pierwotny zachwyt, kiedy podjęliście pielgrzymkę wiary, powierzając się całkowicie Bogu w życiu konsekrowanym, w paulińskim zakonie? Nie traćcie tego entuzjazmu.

Reklama

Pozwólcie Maryi, aby was prowadziła ku jeszcze większej wierze – podkreślił w homilii generał Zakonu Paulinów.

#CodziennyRóżaniec na YouTubie

Na kanale YouTube Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej pojawiły się krótkie wprowadzenia do modlitwy różańcowej. Rodzina Różańcowa chce przez media nieść pomoc tym wszystkim, którzy duchowo łączą się z Jasną Górą w codziennej modlitwie, odmawiając Różaniec. „W naszej różańcowej misji z Jasnej Góry pragniemy docierać różnymi drogami do tych, którzy umiłowali modlitwę różańcową. Te krótkie rozważania w formie wideo są okazją do zatrzymania się, wyciszenia i wejścia w święty czas naszej modlitwy” – zaprasza o. Marian Waligóra, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję