Reklama

Kościół

Dziękujemy, że byłeś z nami!

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 30

[ TEMATY ]

ksiądz

Archiwum parafii z Wielkiej Woli-Paradyżu

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci ks. prał. Adama Myszkowskiego, wieloletniego proboszcza parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu i dziekana dekanatu żarnowskiego w diecezji radomskiej. Wspaniałego człowieka, duchowego przewodnika i wielkiego przyjaciela Ceramiki Paradyż.

Do końca wszyscy wierzyliśmy, że mimo tragicznej w skutkach napaści wygra on walkę o życie i odzyska siły. Jak jednak mawiał św. Antoni: „Nic pewniejszego od śmierci: nic bardziej niepewnego od jej godziny”. Ku wielkiemu smutkowi nas wszystkich, po dwutygodniowej hospitalizacji na skutek dotkliwego pobicia, 17 marca kapłan zmarł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

Ksiądz Adam Myszkowski w 1992 r. został proboszczem parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu. Od początku swojej posługi interesował się firmą i jej pracownikami. Kamieniem milowym w naszej przyjaźni był 1995 r., kiedy to ks. Adam wspierał Ceramikę Paradyż i uczestniczył w uroczystościach poświęcenia zakładu Wielka Wola przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Stefana Siczka. I tak się stało, że każdy z kolejnych czterech zakładów poświęcany był przy aktywnym udziale ks. Adama. Z jego obecnością związanych jest również wiele innych ważnych wydarzeń z historii Ceramiki Paradyż: otwarcie salonu i jego rozbudowa, modernizacje zakładów, coroczne Dni Ceramika i Msze św. w intencji pracowników czy spotkania opłatkowe. Niezależnie od charakteru uroczystości wspierał nas, dzielił się z nami słowem Bożym i uświadamiał nam potęgę Pisma Świętego.

Ksiądz Prałat był człowiekiem bardzo skromnym, pełnym wewnętrznego spokoju i dobroci. Pełniąc przez wiele lat posługę duchową w naszym regionie, był bez reszty oddany i pomocny drugiemu człowiekowi. Nam ks. Adam zapisze się w pamięci przede wszystkim jako serdeczny przyjaciel i duchowy przewodnik naszej ceramicznej rodziny. Zawsze skupiony, ale uśmiechnięty, zawsze pomocny, zawsze uważnie słuchający. Prawdziwy przyjaciel nas wszystkich.

Reklama

Działalność śp. ks. Adama Myszkowskiego to piękne świadectwo kapłańskiego życia i dar, z którego możemy czerpać. Jego pracowitość i umiłowanie wiary są wzorem, a jego homilie na zawsze pozostaną w naszych sercach. Dobry Bóg wezwał ks. Adama do siebie, ale pozostawił w naszej pamięci jego wizerunek jako człowieka pełnego serdeczności i otwartości na ludzkie sprawy.

Księże Adamie, wyrażamy ogromną wdzięczność za przyjaźń, wspólnie spędzone chwile i wszystkie lata, w których służyłeś nam dobrą radą. Dziękujemy za to, że byłeś z nami, Drogi Kapelanie!

Ksiądz Adam Myszkowski (1952 – 2021) – został 2 marca ciężko pobity przed plebanią kościoła w Wielkiej Woli – Paradyżu. Konieczna okazała się operacja.jednak duchowny nie odzyskał przytomności.
Po 2 tygodniach walki zmarł. W związku z pobiciem policja zatrzymała 47-letniego mężczyznę, który od 20 lat był kościelnym. Usłyszał on zarzut usiłowania zabójstwa. Motywu działania nie podano do wiadomości. Ksiądz Myszkowski został pochowany na cmentarzu w rodzinnej miejscowości – w Radoszycach. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a ostatnią część liturgii pogrzebowej poprowadził biskup radomski Marek Solarczyk.
Red.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Superbohater w sutannie

[ TEMATY ]

książka

ksiądz

Żydzi

http://www.info.kalisz.pl/biograf/sztark.htm

Od 1939 r. pełnił posługę duszpasterską w sanktuarium maryjnym w Żyrowicach k. Słonima na Polesiu. Był też kapelanem w klasztorze sióstr niepokalanek w Słonimiu oraz w miejscowym szpitalu. Gdy w czerwcu 1941 r. Niemcy zajęli Polesie, rozpoczęli brutalnie represjonować ludność żydowską. Dnia 14 lipca 1942 r. okupanci przeprowadzili obławę na przywódców gminy, mordując około tysiąc osób. Ks. Adam Sztark niejednokrotnie wzywał z ambony do niesienia pomocy Żydom. Prowadził wśród parafian zbiórki pieniędzy i kosztowności, które służyły ich ratowaniu. Wystawiał im też fikcyjne świadectwa chrztu. Kiedy 29 czerwca 1942 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidowania dzielnicy żydowskiej, podpalając domy i strzelając do uciekających z nich ludzi, ks. Adam odważnie krążył po ulicach miasta i odprowadzał na plebanię błąkające się, często osierocone dzieci. Później oddawał je pod opiekę sióstr niepokalanek lub polskich rodzin. W tym czasie na jego trop wpadli Niemcy, ale podczas obławy udało mu się uciec. W grudniu 1942 r. nazwisko ks. Adama znalazło się na niemieckiej liście skazanych na śmierć za pomoc Żydom i potajemne udzielanie sakramentów w słonimskim więzieniu. Ksiądz, mimo że wiedział o wydanym wyroku, nie chciał uciekać z miasta. Dnia 17 grudnia 1942 r. został aresztowany. Następnego dnia gestapowcy przyjechali do domu sióstr niepokalanek, gdzie odkrywszy na strychu żydowskie dzieci, aresztowali ich opiekunki: s. Martę Kazimierę Wołowską i s. Ewę Bogumiłę Noiszewską. Wszyscy zostali rozstrzelani 19 grudnia 1942 r. na Górce Pietrowickiej k. Słonimia wraz z grupą Polaków oskarżonych m.in. o ukrywanie ludności żydowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję