Reklama

Prasa zagraniczna

10. rocznica katastrofy w Fukushimie

Japońscy biskupi wydali oświadczenie z racji 10. rocznicy katastrofy w Elektrowni Atomowej Fukushima nr 1. Tragedia wywołana trzęsieniem ziemi i będącym jego następstwem tsunami była drugim najbardziej poważnym wypadkiem w siłowni atomowej po Czarnobylu. W wyniku katastrofy śmierć poniosło 20 tys. osób. Biskupi zapewnili również o swojej bliskości i po raz kolejny zaapelowali o porzucenie wytwarzania energii z atomu.

Irish Catholic Bishops´ Conference

Biskupi reagują

Biskupi w Irlandii są zaniepokojeni zbyt dużą liczbą uczestników uroczystości pogrzebowych w czasie pandemii. Co prawda sam pogrzeb odbywa się na zewnątrz, ale niektórzy uczestnicy nie zakładają maseczek. Hierarchowie przypomnieli o konieczności zakrywania ust i nosa w celu zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa.

Biskupi sugerują, żeby nie uczestniczyć w pogrzebie, tylko odmówić modlitwę osobistą, wysłać kartę z kondolencjami, zamieścić wpis w mediach społecznościowych, zapalić świeczkę w intencji zmarłego w domu albo w kościele parafialnym.

Bolletino

Stolica Apostolska zaciska pasa

Budżet Watykanu od jakiegoś czasu się nie dopina. Stan ten pogorszyła jeszcze pandemia i zmniejszenie przychodów. Związane jest to przede wszystkim z mniejszą liczbą pielgrzymów i zwiedzających Muzea Watykańskie. Do tego dochodzą też mniejsze wpłaty z diecezji na świecie. Nie wystarczyła redukcja kosztów administracyjnych – teraz przyszła pora na obcięcie pensji. Dotknie to przede wszystkim duchownych i osób na najwyższych stanowiskach. Pensje kardynałów od kwietnia obniżyły się o 10%. Wynagrodzenia osób na stanowiskach kierowniczych zostaną zmniejszone z kolei o 8%, a inni duchowni pracujący w Watykanie zarobią o 3% mniej. Redukcja wynagrodzeń nie dotknie osób na niższych stanowiskach, które wykażą, że nie pozwoli im ona na opłacanie stałych wydatków.

Reuters

Bunt

Kościół nie ma i nie może mieć władzy błogosławienia związków osób tej samej płci. Takie stanowisko watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary jest odpowiedzią na coraz częściej napływające sygnały, że w niektórych krajach, szczególnie niemieckojęzycznych, dochodzi do błogosławienia takich związków, a niektóre wydawnictwa katolickie wydają nawet agendy z jego formularzem.

Reklama

Stanowisko kongregacji mocno oburzyło niektórych kapłanów w Austrii.

Duchowni zrzeszeni w inicjatywie „Kapłani parafialni” – według deklaracji przywódców grupy, jest ich obecnie 350 i wspiera ich 3 tys. świeckich – zadeklarowali, że nie podporządkują się tej decyzji i nadal będą błogosławili homoseksualne związki, tak jak to czynili do tej pory. Na czele grupy stoi ks. Helmut Schüller, z którym Stolica Apostolska ma kłopoty nie od dziś. Kiedyś był on nawet dyrektorem Caritas w Austrii. Później Watykan zakazał mu używania godności przyznanych swego czasu przez papieża.

Boston Herald

Powtarzające się ataki na kościoły

Antykatolickie nastroje narastają w świecie, przeradzając się często w bezmyślne akty agresji przeciwko miejscom kultu. Znamy to w Polsce, ale znają to też chrześcijanie z innych krajów. W Bostonie sprawca lub sprawcy uwzięli się szczególnie na kościół św. Matki Teresy z Kalkuty – w ostatnich 9 miesiącach atakowany był już 6 razy. Pierwszy raz w lipcu ub.r., a ostatni – w połowie marca br. Sprawców do tej pory nie złapano.

Charakterystyczne jest to, że szczególna nienawiść okazywana jest Matce Bożej, bo kilkakrotnie celem ataku była właśnie figura Matki Zbawiciela. W Bostonie stale rośnie liczba ataków na katolickie świątynie. Drugim miejscem, na którym skupia się antykatolicka fobia, jest kościół św. Moniki i św. Augustyna, matki i syna, który również był atakowany. Teraz jest nadzieja, że sprawcę łatwiej będzie ująć, bo nagrały go kamery monitoringu.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła trzeci w Ruce, wygrana Laniska

2022-11-26 11:41

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję