Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Miłosierdzie mocniejsze od zła

Pytanie czytelnika:
W świecie współczesnym jest tak dużo zła, krzywdy i cierpienia. Co zatem oznacza to, że miłosierdzie jest granicą postawioną złu?

Żyjemy w świecie, w którym, jak podkreśla papież Franciszek, trwa wojna w kawałkach. Tak dużo jest ludzkiej krzywdy, biedy i wielorakiego cierpienia. Wydaje się, że zło jest tak silne, iż trudno wielu ludziom uwierzyć w zwycięstwo dobra. Tymczasem dzieje ludzkości to arena jakiejś koegzystencji dobra i zła. Jest przecież nie tylko zło i cierpienie, które tak chętnie pokazują współczesne media, ale jest również ogrom dobra. Jest wreszcie miłosierdzie Boże, przypomniane światu przez św. Faustynę i św. Jana Pawła II. Pod koniec swojego pontyfikatu Ojciec Święty napisał książkę Pamięć i tożsamość, w której bardzo mocno podkreślił, że miłosierdzie jest granicą postawioną złu. Pisał to, mając w pamięci własne doświadczenie. Żył bowiem, jak powiedział Benedykt XVI, „pod dwoma dyktatorskimi reżimami i w zetknięciu z ubóstwem, brakami i przemocą doświadczył głęboko mocy mroków, które zagrażają światu także w naszych czasach. Doświadczył jednak również, w sposób nie mniej intensywny, obecności Boga, który przeciwstawia się tym wszystkim siłom swoją całkowicie odmienną i boską mocą: mocą miłosierdzia. To miłosierdzie stawia granice złu” (homilia podczas Mszy św. w przeddzień 80. urodzin Benedykta XVI, 2007). Papież Polak wiedział, że zło jest zawsze brakiem dobra. „Miara wyznaczona złu przez boskie dobro stała się udziałem dziejów człowieka, w szczególności dziejów Europy, za sprawą Chrystusa” – napisał w książce Pamięć i tożsamość. Dla Jana Pawła II odkupienie, krzyż Chrystusa i zmartwychwstanie są „boską miarą wyznaczoną złu, (...) tylko dlatego, że w nim zło zostaje w sposób radykalny przezwyciężone dobrem, nienawiść miłością, śmierć zmartwychwstaniem” (tamże). Papież przypomniał, iż „Chrystus chciał objawić, że miarą wyznaczoną złu, którego sprawcą i ofiarą jest człowiek, jest ostatecznie Boże miłosierdzie. (...) Bóg zawsze potrafi wyprowadzić dobro ze zła” (tamże).

To właśnie w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek prawdziwe dobro i szczęście. Niesamowitą prawdą jest to, że Bóg zawsze potrafi wyprowadzić dobro ze zła. Przykładem tego jest choćby męczeństwo św. Maksymiliana Kolbego, który w obozowym piekle stał się świadkiem miłości.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

2021-03-30 10:53

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowa droga

Z powodu obostrzeń epidemicznych do Łagiewnik będziemy pielgrzymować duchowo.

Niestety, z racji pandemii nie jesteśmy w stanie zorganizować pielgrzymki w takiej formie jak przed dwoma laty – mówi ks. Tomasz Sroka, główny przewodnik diecezjalnego pielgrzymowania do Łagiewnik. – Pozostaje nam taka formuła jak w roku ubiegłym. Będzie to raczej duchowe przeżycie. Budowanie wspólnoty modlitwy i duchowego pielgrzymowania umożliwią transmisje modlitewnych spotkań i wygłaszanych przez kapłanów konferencji – dodaje duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję