Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Szczególny dar

Parafia św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich powitała figurę św. Józefa.

Wydarzenie miało miejsce 19 marca w dzień poświęcony św. Józefowi. Wtedy na bocznym ołtarzu po raz pierwszy została wyeksponowana rzeźba opiekuna Pana Jezusa, którą do świątyni nabył ks. prob. Grzegorz Klaja.

– Święty Józef był człowiekiem sprawiedliwym i pełnym bojaźni bożej. Idąc Jego śladem, nie musimy wymyślać swoich dróg życiowych i na siłę coś tworzyć. Bóg z góry przygotował dobre czyny, które mamy spełnić. Jak ich nie wykonamy, pozostanie po nich jakaś pustka. Ważne więc, by wzorem św. Józefa wcześniej je rozpoznać – podkreślił w kazaniu ks. Klaja.

Prezentowana rzeźba przeszła fachową renowację w pracowni konserwatorskiej Barbary Budziaszek, pracownika dydaktycznego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas prac natrafiono na kilka ciekawych informacji. Jedną z nich jest zachowany na oryginalnej podstawie wycięty podpis: „J. Fink”. Nie wiadomo jednak, czy jest to podpis rzeźbiarza, który kopiował gotycki oryginał, czy też artysty, który tworzył własne neogotyckie przedstawienie św. Józefa z Dzieciątkiem. Druga to fragment zatartej daty: „1897”. Ciężko jednak stwierdzić, czy podpis i data to komplementarna całość.

Rzeźba była kilkakrotnie w przeszłości naprawiana, więc nie wiadomo, czy rok wyryty na podstawie dotyczy czasu jej powstania czy też konserwacji. Odtworzone po renowacji kolory nawiązują do XIX-wiecznej polichromii, której ślady można było na figurze odnaleźć. Zanim je odsłonięto i uzupełniono postać św. Józefa i Dzieciątka w całości pokrywała ciemnobrązowa farba.

2021-03-30 10:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cierpliwość i zaufanie

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Archiwum Sebastiana Wańtucha

Św. Józef może nas dzisiaj nauczyć zaufania Bogu – mówi Sebastian

Św. Józef może nas dzisiaj nauczyć zaufania Bogu – mówi Sebastian

- Św. Józef stał się moim szczególnym patronem w chwili bierzmowania – mówi Sebastian Wańtuch z Zielonej Góry, mąż, ojciec, członek grupy Mężczyzn św. Józefa.

- W czasie bierzmowania wybrałem imię Józef, choć wydaje mi się, że wtedy nie wiązałem go specjalnie z osobą św. Józefa. Jednak teraz, patrząc z perspektywy czasu widzę, że był on przy mnie i cały czas mnie wspierał w różnych, a szczególnie trudnych momentach. Często było tak, że straciłem pracę, były jakieś trudności finansowe i właśnie wtedy czułem wstawiennictwo św. Józefa – mówi Sebastian Wańtuch.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję