Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Znalazł godne miejsce

O figurze Oblubieńca Matki Bożej z Mikuszowic Krakowskich z ks. dr. Grzegorzem Klają rozmawia Mariusz Rzymek.

Niedziela bielsko-żywiecka 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

MR

Rzeźba znalazła godne miejsce na bocznym ołtarzu

Rzeźba znalazła godne miejsce na bocznym ołtarzu

Mariusz Rzymek: Skąd pomysł na wyeksponowanie figury św. Józefa?

Ks. Grzegorz Klaja: W każdym z bocznych ołtarzy jest miejsce na dwa obrazy, które można zamiennie prezentować. Za tymi obrazami istnieją specjalne wnęki. Jedna z nich była do niedawna pusta. Na starych fotografiach zauważyłem, że tę pustą przestrzeń zajmowała figura św. Józefa. Pomyślałem sobie, że skoro mamy w jednym z bocznych ołtarzy rzeźbę Matki Bożej, to i w drugim warto powrócić do tego, co było dawnej.

Gdzie znalazł Ksiądz odpowiednią figurę?

Udało się ją kupić w Częstochowie. To figura historyczna nawiązująca kształtem do szkoły gotyckiej. Wszystko wskazuje na to, że pochodzi ona z XIX wieku z Zachodnich Niemiec bądź z Belgii. Dokładnie tego nie wiadomo. Jej renowację przeprowadziła prof. Barbara Budziaszek, konserwator z Krakowa. Prace nad nią trwały blisko rok. Tak się złożyło, że figura przybyła do nas tuż przed inauguracją Roku św. Józefa.

Kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich jest drewniany, a figura?

Również jest drewniana. Co cieszy, drewno, z którego ją wyrzeźbiono, było w bardzo dobrym stanie. Niestety, została ona zamalowana jednorodnym brązowym kolorem. Pod tą bajcą było widać pozostałości starej polichromii. Proces konserwacji przywrócił jej odpowiednią wielobarwność. Teraz rzeźba prezentuje się pięknie i wspaniale współgra z wystrojem całej świątyni.

Wspomniał Ksiądz, że boczne ołtarze to nie tylko rzeźby, ale i obrazy. Kogo one przedstawiają?

Po lewej stronie, tam gdzie jest rzeźba Matki Boskiej, mamy trzy obrazy maryjne. To wizerunki Madonny Częstochowskiej, Bolesnej i Różańcowej. Po przeciwnej stronie, gdzie jest rzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem, wiszą z kolei płótna Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ecce Homo. W zależności od okresu liturgicznego wszystkie są odpowiednio eksponowane.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: odpowiedź Maryi Bogu była początkiem nowego stworzenia

– Maryjo, ucz nas otwartości na miłość Boga i tej świadomości, że nasza prawdziwa odpowiedź na Jego miłość będzie złączona z własnym krzyżem i ofiarą z samego siebie – prosił abp Wacław Depo w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze na zakończenie Roku św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję