Reklama

Niedziela Podlaska

Rękodzieła z przesłaniem

Wśród zewnętrznych przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego niemałą rolę odgrywają dekoracje, by nie tylko kościoły, ale i nasze domy wyglądały wyjątkowo.

Niedziela podlaska 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Prace z warsztatu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach wyróżnia religijny charakter

Prace z warsztatu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach wyróżnia religijny charakter

Kiedy mamy już umyte okna, wyprane firanki i wytrzepane dywany – w oknach, na stołach, w drzwiach pojawiają się dekoracje, które mówią nam, że nadchodzi czas Wielkanocy.

Wyraz wiary

Takie dekoracje powinny być piękne, cieszyć oko i radować serce, ale ich ważną rolą jest też pokazanie naszej wiary. Dlatego dobrze, by nie były to tylko wiosenne kwiaty, czy kolorowe zajączki. Przygotowując dekoracje, pamiętajmy przede wszystkim, jakie święta będziemy obchodzić.

Gdy szukamy wyjątkowych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych, możemy zwrócić uwagę na te powstające w Warsztacie Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach. W przygotowywanie świątecznych dekoracji zaangażowane są tu wszystkie pracownie, a projekty stroików są tak tworzone, by łączyły drewno, glinę czy decoupage, aby każdy z warsztatowiczów miał swój udział w przedświątecznym rękodziele. Osoby niepełnosprawne wkładają w tę pracę nie tylko swoje umiejętności, ale i serce.

Niepowtarzalność

Siostry karmelitanki wraz z niepełnosprawnymi uczestnikami warsztatu przez cały rok zachęcają do zakupu swoich wyrobów. Ostatni czas wiele w tym względzie zmienił, bo warsztatu nie można odwiedzać, ale gdy naszej codzienności nie determinowała walka z pandemią, warsztat był szeroko otwarty dla gości. Czekając na te spotkania i odwiedziny, warsztatowicze nie zamknęli się zupełnie i w otwartych plenerach, przy kościołach kilkukrotnie zorganizowali kiermasze swoich wyrobów. Prace przygotowane przez osoby niepełnosprawne w ciągu całego roku można oglądać w internecie, a poprzez media społecznościowe można też kontaktować się w sprawie zamówień.

Uczestnicy i terapeuci WTZ przekonują, że warto sięgnąć po te wyroby, bo są jedyne w swoim rodzaju, a każdy z nich jest unikatowy i niepowtarzalny. Robią więc palmy, stroiki, pisanki, zawieszki na drzwi, kartki świąteczne. Wybór jest zawsze duży, a ceny przystępne. Warto pamiętać, że wszystkie pozyskane w ten sposób środki finansowe warsztat przeznacza na działania integracyjne.

Reklama

Religijne przesłanie

Jak zauważa uczestniczka Monika: – robimy stroiki, przygotowujemy się do świąt, nasze dekoracje są oryginalne. Mój udział w tych pracach jest skromny, ale jestem bardzo szczęśliwa, kiedy to robię. Używam dużo białego koloru i niebieskiego, bo to moje ulubione. Każda z tych dekoracji jest inna, bo każdy z nas jest inny. Z kolei Agata dodaje: – nie jest trudno to robić, trzeba tylko pomyśleć i zacząć.

Nad całością prac czuwają terapeuci, przygotowują projekty, dbają, by nie zabrakło surowców, zwłaszcza tych naturalnych. Troszczą się też o właściwą atmosferę podczas zajęć, w czym pomaga choćby muzyka pasyjna. W piątki, kiedy cały warsztat brał udział w Drodze Krzyżowej, po powrocie do swoich zajęć każdy w ciszy mógł odnieść się do rozważań usłyszanych w kaplicy. Dzięki tym staraniom cały okres Wielkiego Postu i wszystko, co wówczas działo się w warsztacie było wyjątkowym czasem przygotowań do Zmartwychwstania. To, co w sposób szczególny wyróżnia rękodzieło tworzone w siemiatyckim WTZ, to religijne przesłanie, które niesie każda kartka, każdy stroik, każda woskowa świeca.

2021-03-30 10:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grzegorz III Laham: zobaczyłem obraz apokaliptyczny

[ TEMATY ]

Syria

Wielkanoc

Zdzisław Maj

Patriarcha Grzegorz III Laham odwiedził w Wielkanoc odbite przez syryjskie wojsko z rąk islamistów chrześcijańskie miasteczko Maalulę. „To, co się tu wydarzyło, to zbrodnia wojenna – powiedział zwierzchnik katolików obrządku melchickiego. – Zobaczyłem obraz apokaliptyczny.

Wiele kościołów w Syrii zniszczono, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego jak tutaj. Płakałem, szukałem chwili samotności, by się pomodlić. To złamało mi serce” – dodał patriarcha.
W Maaluli zniszczono niemal doszczętnie m.in. cztery zabytkowe kościoły. Zdaniem Grzegorza III to, co się dzieje w tym tak ważnym dla chrześcijan miejscu, nie jest efektem syryjskiej wojny domowej czy religijnej, ale zwykłej przestępczości zorganizowanej. „Świat Zachodu powinien zerwać z obojętnością, z którą pod fałszywym pretekstem obrony demokracji ogląda spektakl zbrodni i zniszczenia, rozgrywający się w Syrii” – podsumował rozgoryczony patriarcha melchicki.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję