Reklama

Niedziela Kielecka

Tradycja Żeromszczyzny

W Wielką Sobotę przed dworem na ustawionych ławach i stołach królowały przystrojone kosze wypełnione po brzegi świątecznymi pokarmami, gotowymi do poświęcenia.

Niedziela kielecka 14/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenie pokarmów

Arch. CEiK Szklany Dom

Tak bywało w ubiegłych latach

Tak bywało w ubiegłych latach

Tak było w dawnych czasach, ale i dziś tak bywa. Gdzie? W Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach od kilku lat odbywa się święcenie pokarmów przed zrekonstruowanym Dworem Stefana Żeromskiego.

– Dawniej miejscowa ludność w Wielką Sobotę zbierała się przed dworem, by poświęcić pokarmy na świąteczny stół – opowiada Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowy Dworu Stefana Żeromskiego w Ciekotach, jedna z inicjatorek spotkania.

W spotkaniu zawsze uczestniczy bp Marian Florczyk, który święci przyniesione przez rodziny pokarmy. Jest bardzo wdzięczny organizatorom za podtrzymywanie tej pięknej tradycji.

Reklama

Święceniu pokarmów towarzyszy wspólna modlitwa. Odświętną atmosferę podkreśla budząca się do życia przyroda. W tej wyjątkowej scenerii odbywa się krótki koncert w wykonaniu młodych artystów czy występy lokalnych zespołów ludowych. Przy okazji czytane są wspomnienia Wielkanocy Żeromskiego. Na gości przeważnie czeka poczęstunek, są pyszne wielkanocne baby i żurek.

– Zawsze na wsiach święcono pokarmy przy kapliczkach, podobnie było na terenie naszej gminy, w tym w parafii Brzezinki, która obejmuje trzy sołectwa. Chcieliśmy z przyjaciółmi powrócić do tej tradycji. Już przed laty przygotowywaliśmy wspólnie święcenie pokarmów przy kapliczce w Ciekotach. Było uroczyste przejście z palmami wszystkich rodzin do kapliczki, a koszyki z pokarmami ustawiane były na wozie ciągnionym przez konia. Pokarmy święcił ksiądz proboszcz z parafii Brzezinki. Z chwilą powstania Dworu Stefana Żeromskiego uroczystość przeniosła się na plac przed Dworem, który jest taką ostoją patriotyzmu i symbolem domu rodzinnego.

Rok temu tradycję z powodu pandemii trzeba było zawiesić. Niestety i w tym roku obostrzenia sanitarne znowu uniemożliwiają organizację wydarzenia. Po pandemii chcemy utrzymać tę tradycję w Ciekotach. Ma ona służyć podkreśleniu wartości Świąt Wielkanocnych, pielęgnowaniu obrzędów związanych z naszą wiarą, i przekazywaniu jej najmłodszym – powiedział Niedzieli wójt Gminy Masłów – Tomasz Lato.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Krakowska: Msza Krzyżma przeniesiona na wrzesień

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Msza

święcenie pokarmów

Przemysław Awdankiewicz

Msza Krzyżma przeniesiona na wrzesień, specjalna modlitwa powszechna w Wielki Piątek i tradycyjne święcenie pokarmów w domach, a nie w kościołach – to wskazania abp. Marka Jędraszewskiego na tegoroczne Triduum Paschalne.

W opublikowanych dziś „wskazaniach metropolity krakowskiego na Święte Triduum Paschalne 2020 roku” abp Marek Jędraszewski zwraca uwagę, że we wszelkich celebracjach liturgicznych do 11 kwietnia może brać udział maksymalnie 5 osób (nie licząc osób sprawujących posługę) a od 12 kwietnia, czyli od Niedzieli Zmartwychwstania - maksymalnie 50 osób (wliczając w to uczestników i sprawujących posługę).

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję