Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Gdy rozerwą się więzy czasu…

Sam proces pisania jest na ogół szybki, a myśli do niego zbiera się z dawnych przemyśleń i z tego, co podsuwa bieżąca chwila – tak o kazaniach mówi ks. prof. Michał Heller.

Niedziela małopolska 14/2021, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

ks. prof. Michał Heller

Ewa Biedroń

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby
nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Ukazał się czwarty tom kazań światowej sławy naukowca pt. Gdy rozerwą się więzy czasu… Kazania krótkie. Zostały one wygłoszone w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

21 marca ks. prof. Heller przewodniczył Mszy św. w tarnowskiej parafii. W niedzielnym kazaniu nawiązał do pandemii. – Lekcja, jaką nam daje koronawirus, i z której na pewno powinniśmy skorzystać, to przypomnienie o naszej kruchości. Nie tylko chodzi o kruchość biologiczną, ale również o kruchość moralną, że tak łatwo nam zboczyć ze ścieżki, która prowadzi tam, gdzie trzeba. Tak, jak staramy się wytworzyć w sobie przeciwciała, które zapobiegłyby przed chorobą, podobnie powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział duchowny.

Lekcja, jaką nam daje koronawirus, to przypomnienie o naszej kruchości.

Podziel się cytatem

Po liturgii można było kupić najnowszą książkę kapłana – kolejny zbiór kazań ks. Hellera. – Bardzo lubię te kazania, są mądre, pozwalają zastanowić się człowiekowi nad sensem życia. Ksiądz Heller daje nam cenne wskazówki – mówi p. Jerzy z Tarnowa. Na Mszę św. przyjechał także p. Łukasz z Mielca. – Od kilku lat bardzo interesuję się twórczością księdza profesora. Jest wielkim autorytetem, pomaga człowiekowi zrozumieć relacje nauki i wiary. Znajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytania – wyznaje filozof, który studiuje również teologię i zarządzanie.

Chodzi o czas

Wyobraźnia a życie wieczne, Kiedy rozpoczyna się wieczność?, Czas jak złodziej, Nie ma innej drogi – to m.in. wybrane tytuły kazań. Ksiądz Heller przyznaje, że temat czasu zawsze go fascynował – jako temat filozoficzny, egzystencjalny, głęboko teologiczny. Stwierdza: – Świadectwa tej fascynacji można znaleźć rozsiane we wszystkich poprzednich tomikach. Nawet w samych tytułach: 10.30 u Maksymiliana – to przecież wyraźnie wskazana godzina na zegarze; Zakład o życie wieczne – to rozgrywka między czasem a wiecznością; a Daj nam oczy widzące – prośba o wzrok tak przenikliwy, by mógł wznieść się ponad czas. Gdy rozerwą się więzy czasu… prowadzi ten ciąg refleksji do momentu, w którym nasz czas się urwie, a trzy kropki zawieszą perspektywę na brzegu Nieznanego. Ta perspektywa jest perspektywą wszystkich rozważań w tym tomie – podkreśla ks. Heller.

Reklama

Czwarty tom

Pozycja ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Copernicus Center Press. – To wyjątkowy tom, najobszerniejszy z dotychczas wydanych – mówi prezes Piotr Majorczyk. I dodaje: – Książka ukazała się w dniach jubileuszu ks. prof. Hellera. Jest to pierwszy tak osobiście przygotowany tom przez księdza profesora. Głównym mianownikiem tych rozważań jest czas.

Ksiądz Heller jest światowej sławy naukowcem, kosmologiem, filozofem, fizykiem, teologiem. 12 marca obchodził 85. urodziny. Od lat głosi kazania w parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Jest Honorowym Obywatelem Tarnowa, pomysłodawcą i fundatorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. W 2008 r., jako jedyny do tej pory Polak, został laureatem Nagrody Templetona. W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski uhonorował kapłana Orderem Orła Białego.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Michał Heller: co każdy z nas może zrobić dla pokoju?

2022-11-04 16:29

[ TEMATY ]

pokój

rozważania

ks. prof. Michał Heller

Marek Kuś

Ks. prof. Michał Heller – podczas uroczystości odnowienia doktoratu

Ks. prof.
Michał Heller
– podczas
uroczystości
odnowienia
doktoratu

„Starajmy się być ludźmi pokoju w rodzinie i pracy” – zachęca ks. prof. Michał Heller. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka „Pytanie glinianego garnka. Kazania krótkie o wojnie i pokoju”. Ks. Heller dzieli się z czytelnikami rozważaniami o wojnie i pokoju.

„Dlaczego tyle śmierci? Ludzkiego cierpienia? Dlaczego zło? Dlaczego Bóg dopuszcza to wszystko? Gdzie On w ogóle jest? – są to pytania obecne od początku chrześcijaństwa, ale wracają ze wzmożoną siłą za każdym razem, gdy w polu widzenia pojawia się jakiś kataklizm lub widmo cierpienia. Pytania typu „dlaczego?” jakoś zawsze były obecne, jeżeli nie jawnie, to przynajmniej ukryte w podtekście, ale zastanawiałem się także czego nas wojna może nauczyć. Bo że jest lekcją – bolesną! – nie ulega wątpliwości” - podkreśla ks. Heller.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję