Reklama

Niedziela Świdnicka

Zdrowa rodzina to dobre relacje

W piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia o pięknie i radości miłości w rodzinie bp Marek Mendyk zainaugurował w diecezji świdnickiej Rok Rodziny, który zakończy się 26 czerwca 2022 r.

Niedziela świdnicka 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk tłumaczył, co oznacza szczęśliwe życie w rodzinie

Bp Marek Mendyk tłumaczył, co oznacza szczęśliwe życie w rodzinie

W atmosferze radosnego przeżywania uroczystości św. Józefa, który jest szczególnym patronem tego roku, za wskazaniem Ojca Świętego Franciszka pochylamy się nad rodziną, której Rok ogłosił obecny papież. – Kiedy patrzymy na Świętą Rodzinę z Nazaretu, uświadamiamy sobie, że oto Bóg wcielony – Jezus Chrystus wybrał ludzką rodzinę, aby przyjść do każdego człowieka i nauczyć go kochać – mówił przewodniczący liturgii biskup świdnicki.

Ludzie przestają wierzyć

Biskup Mendyk w wygłoszonej w tym dniu homilii przypominał, że rodzina, która bierze swój początek w sakramencie małżeństwa jest ciągle dla wielu młodych największym pragnieniem ich życia. Pasterz diecezji wyraził jednak niepokój i ból związany ze wzrostem liczby związków niesakramentalnych wśród katolików, którzy nie mają żadnych przeszkód do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. – Tak jakby ten sakramentalny znak nie stanowił już żadnej wartości. A co to oznacza? To oznacza brak wiary, brak zaufania do Boga, wiary w to, że zapraszając Boga do swojego małżeńskiego i rodzinnego domu może On stać się takim jednoczącym centrum prawdziwie pięknego i szczęśliwego życia. Ludzie przestają wierzyć, że Bóg może mieć wpływa na ich życie – zwłaszcza w rodzinie – mówił biskup, dodając, że konieczne jest wytworzenie w rodzinie atmosfery bliskości i wzajemnego zaufania. – Ta atmosfera rodzi się tylko wtedy, kiedy rodzice mają czas, aby porozmawiać ze swoimi dziećmi, posłuchać o ich codziennych problemach – podkreślał.

Ważne są relacje

Nawiązując do patrona dnia – św. Józefa – hierarcha stwierdził, że dziś szczególnie potrzeba odważnych, mądrych i ufnych wobec działania Pana Boga ojców; takich, którzy przejmą się swoim powołaniem do bycia ojcem, opiekunem. Przejmą się ochroną swoich dzieci, kształtowaniem ich osobowości; przejmą się rolą ich wychowania. – To czego doświadczy dziecko do 7. roku życia – to zostaje na całe życie. Warto pytać mądrych i doświadczonych rodziców, dobrych pedagogów i psychologów, jak ważne są relacje pomiędzy ojcem i matką; jak ważne są relacje ojca i matki z synem czy córką; jak ważną rolę ma ojciec w wychowaniu syna albo matka w wychowaniu córki – podkreślał biskup.

Reklama

Pytania do młodzieży

Biskup Mendyk przytoczył także wyniki raportu na temat młodzieży, z których wynika, że 98% badanych stwierdza, że najważniejszą wartością dla nich w ich życiu jest rodzina, a 66% respondentów z całej listy celów i dążeń życiowych na pierwszym miejscu stawia trwałą miłość i przyjaźń, zaraz potem szczęśliwe życie rodzinne. – Co to wszystko oznacza? – pytał biskup. – Oznacza jedno: rodzice, matka i ojciec muszą koniecznie dbać o dobre relacje w rodzinie; klimat wzajemnego zaufania, szacunku, życzliwości, miłości. Pamiętajmy: najlepszą szkołą wychowania jest zdrowa rodzina i właściwie budowane w niej relacje. I o takie rodziny modlimy się dzisiaj – o takie będziemy wołać stale – zapewniał.

Na zakończenie Mszy św. bp Marek Mendyk kolejny raz zawierzył całą diecezję św. Józefowi.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbudować źródła nadziei. Rekolekcje Asystentów Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

bp Marek Mendyk

Bardo

FB Akcja Katolicka w Polsce

Kapłani, którzy przybyli z 13 polskich diecezji na koniec rekolekcji odwiedzili bardzkie sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej

Kapłani, którzy przybyli z 13 polskich diecezji na koniec rekolekcji odwiedzili bardzkie sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej

W Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej im. św. Anieli Merici, diecezjalni Asystenci Akcji Katolickiej uczestniczyli w trzydniowych rekolekcjach.

Czas duchowych ćwiczeń stał się również okazją do pierwszego wspólnego spotkania, diecezjalnych Asystentów Akcji Katolickiej z mianowanym w połowie listopada ubiegłego roku bp. Markiem Mendykiem, Krajowym Asystentem Akcji Katolickiej, który prowadził rozważania formacyjne z tematem przewodnim "Odbudować źródła nadziei". Biskup diecezji świdnickiej w wygłoszonych konferencjach zwracał uwagę na nadzieję, która płynie z słuchania słowa Bożego. Odwołując się do doświadczenia św. Piotra pokazywał, że Chrystus nie rezygnuje ze swoich uczniów.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję