Reklama

Aspekty

Polskie cuda w Medjugorie

Zamknąłem oczy, żeby bardziej wczuć się w panującą atmosferę oczekiwania. Nagle poczułem zapach róż. W pierwszej chwili pomyślałem, że pewnie ktoś coś rozpyla lub któraś z pań wylała na siebie wiadro perfum. Otworzyłem oczy, wszyscy byli w bezruchu, a koło mnie nikogo nie było – swoim świadectwem dzieli się Bartłomiej Bartczak, burmistrz Gubina.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum autora

Bartłomiej Bartczak podczas pielgrzymki do Medjugorie

Bartłomiej Bartczak podczas pielgrzymki do Medjugorie

Moja droga do Medjugorie była długa i kręta. Przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia odbyłem solidną spowiedź. Kapłan zachwalał odmawianie Różańca, twierdząc, że Maryja otacza go wtedy płaszczem. Dzięki czemu staje się odporniejszy na pokusy złego.

Mój Różaniec

Moja pierwsza myśl była taka: mówi tak, no bo co ma mówić. Ja przecież nawet nie do końca potrafię go odmawiać, a po drugie, to chyba najbardziej męcząca modlitwa. Potem przypadkowo gdzieś w internecie natknąłem się na codzienny Różaniec z ks. Teodorem na kanale Teobańkologia. Od tego czasu starałem się codziennie uczestniczyć w tej modlitwie. Poznałem osoby, które miały podobne doświadczenia. Jedna z nich opowiedziała mi o swoim głębokim nawróceniu przez pielgrzymkę do Medjugorie. Przypomniało mi się, że moja kuzynka była tam kilka lat wcześniej, opowiadała nawet o unoszącym się zapachu róż podczas objawień Matki Bożej.

Po drodze Ostrołęka

Reklama

Sprawy toczyły się bardzo szybko. Na początku roku byłem już członkiem internetowej grupy „Nawróceni” z Ostrołęki, odmawiałem przynajmniej jeden Różaniec dziennie i wykupiłem pielgrzymkę do Medjugorie. Najpierw jednak chciałem odwiedzić kościół, w którym głosił Ewangelię bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Na miejscu było tak zimno, że najpierw poszedłem kupić czapkę. Gdy tylko uklęknąłem pod jego pomnikiem, nagle wyszło słońce. Wtedy pomyślałem sobie: wspaniały początek pielgrzymki. Następnego dnia siedziałem już w autobusie relacji Ostrołęka – Medjugorie.

Pierwsze doświadczenia

Jechałem tam bez specjalnych oczekiwań ani też bez plecaka próśb, po prostu chciałem tam być. Już podczas pierwszej Mszy św. kościół był wypełniony po brzegi. Nagle pomachał do nas człowiek i zaprosił bliżej ołtarza na miejsce dla muzyków. Czułem się wyróżniony – Maryja zaprosiła nas jeszcze bliżej siebie. To samo było dnia następnego. Ów człowiek wyszedł jednak przed końcem adoracji. Podczas pieśni w różnych językach wpadłem na pomysł, żeby pójść na koniec kościoła i uwiecznić panującą atmosferę nagraniem. Mój znajomy też już tam był i robił dokładnie to samo. Za chwilę w kościele rozległo się: Dzięki, Jezu, dopiero wtedy słychać było, jak wielu jest naszych. Zapytałem mojego gościa: – Where are you from? – Spain – odpowiedział.

Róże

Nadszedł dzień objawień, dokładnie 18 marca. Wszyscy oczekiwaliśmy ma górze przy niebieskich krzyżach. Jeden z braci powiedział mi, że przecież Matka Boża objawia się w domu Mirjany. Postanowiłem poszukać tego tajemniczego domu. Schodząc z góry dostrzegłem panią, odmawiającą Różaniec. Spytałem więc, gdzie jest ten dom? – Prosto i za sto metrów w prawo – odparła z uśmiechem. Na miejscu czekała spora grupa ludzi, a wśród nich, znowu ten znajomy Hiszpan. To mnie utwierdziło w przekonaniu, że jestem we właściwym miejscu. Po entuzjastycznych modlitwach nagle ktoś wyszedł z domu i poprosił o ciszę. Zaczyna się – pomyślałem! Szybko uklęknąłem. Panowała niesamowita cisza i skupienie. Zamknąłem oczy, żeby jeszcze bardziej wczuć się w panującą atmosferę oczekiwania. Nagle poczułem zapach róż. W pierwszej chwili pomyślałem, że pewnie ktoś coś rozpyla lub któraś z pań wylała na siebie wiadro perfum. Otworzyłem oczy, wszyscy byli w bezruchu, a koło mnie nikogo nie było. Zamknąłem więc oczy ponownie i delektowałem się tym niesamowitym zapachem. Był zdecydowanie najpiękniejszy ze wszystkich, których w życiu doświadczyłem. Chwilę później okazało się, że Matka Boska ukazała się Mirjanie i za kilka godzin orędzie będzie przetłumaczone. Z ciekawości pytałem ludzi wokół, czy też czuli róże?

Medjugorie to bez wątpienia obok Fatimy czy Częstochowy jedno z duchowym centrów świata. Jeśli ktoś zapragnie zaczerpnąć świeżego, duchowego powietrza o zapachu róż, zachęcam wszystkich do tej pielgrzymki.

2021-04-21 10:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser o Medziugorie: kult Matki Bożej nie musi zależeć od objawień

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Medjugorie

Magdalena Kowalewska

„Kult Matki Bożej nie musi zależeć od objawień, może się pojawić i zaistnieć niezależnie” – powiedział biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser podczas konferencji prasowej podsumowującej zleconą przez Stolicę Świętą misję zbadania sytuacji duszpasterskiej w Medziugorie. Hierarcha zwrócił uwagę, że raport, który przygotowuje dla Ojca Świętego, będzie zawierał nie tylko analizę sytuacji, ale ulepszenia, jakie można w tamtym miejscu wprowadzić.

- Infrastruktura przyjęcia pielgrzymów nie jest może imponująca, ale atmosfera tego miejsca przyciąga nowych pielgrzymów – podkreślił abp Hoser. Zwrócił uwagę, że szczególne znaczenie ma przede wszystkim dostępność miejsc do spowiedzi indywidualnej. Do dyspozycji pielgrzymów działa 50 konfesjonałów.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję