Reklama

Prasa zagraniczna

Litwa nie ulega lewicowej presji

Sejm Republiki Litewskiej odrzucił 25 maja projekt ustawy zezwalającej na zawieranie związków cywilnych przez pary tej samej płci. Kwestia ta podzieliła koalicyjny rząd pod przewodnictwem konserwatystów ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów. Prezydent Gitanas Nauseda powiedział, że prawne uznanie par tej samej płci musi być zgodne z konstytucją kraju, a ta definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

REPORTER
Inwazja oszustów

We Włoszech coraz częściej ofiarą wyłudzaczy padają starsi księża. Służby aresztowały pod zarzutem oszustwa szajkę złożoną z 11 osób, która przez 2 lata wyłudziła od 80-letniego kapłana ponad 450 tys. euro. Skąd takie pieniądze u duchownego? Ksiądz stał na czele fundacji charytatywnej, co wykorzystali przestępcy. Podawali różne powody: nieszczęścia rodzinne, wypadki, koszty leczenia czy małe pożyczki, które miały być szybko zwrócone. Gdy ksiądz przestał pracować w fundacji i nie miał już dostępu do pieniędzy, zaczęli go straszyć. Dopiero wtedy kapłan zgłosił sprawę na policję. Dochodzenie wykazało, że przestępcy w ciągu tych 2 lat w celu wyłudzenia pieniędzy telefonowali do kapłana aż 14 tys. razy. Na szczęście zostali aresztowani. Według służb, tylko w diecezji Padwa w ostatnich 5 latach wyłudzenia mogły osiągnąć sumę 2 mln euro. Władze diecezjalne we współpracy z policją postanowiły zorganizować specjalny kurs dla duchownych, na którym specjaliści przedstawiają metody działań oszustów i sposoby obrony przed nimi.

AsiaNews.it
Kościół w pandemii

Reklama

Świat ze współczuciem i zarazem z niepokojem patrzy na Indie. Trwogę ludzkości wzbudza skala zachorowań na Covid-19, a w ostatnim czasie liczba zgonów – 4 tys. na dobę. Swoją ofiarę poniósł także Kościół katolicki. Pandemia zabrała do tej pory 168 księży i 143 siostry zakonne. Duża część księży zaraziła się koronawirusem, służąc ludowi Bożemu w czasie świąt. Najsmutniejsze jest to, że w dużej części byli to księża 40-letni.

Choć Indie są największym na świecie producentem szczepionek przeciw Covid-19, młodzi kapłani nie mogli się szczepić, gdyż zgodnie z indyjskim programem w tym czasie podawano preparat osobom powyżej 45. roku życia. Większość sióstr zakonnych, które zmarły, pracowała w biednych regionach, z utrudnionym dostępem do infrastruktury sanitarnej, co powodowało, że pomoc medyczna przychodziła zbyt późno. Największą ofiarę pośród kapłanów ponieśli jezuici, których zmarło 22, a pośród sióstr – Zgromadzenie Misjonarek Miłości, które straciło 12 zakonnic.

Daily Post
Jedna droga: dialog

W skali świata w Nigerii ginie najwięcej wyznawców Chrystusa. Do tej pory wszystkie próby wprowadzenia tam pokoju spełzły na niczym. Zdaniem emerytowanego kardynała Johna Onaiyekana, rząd robi zbyt mało w tym zakresie. Kardynał przestrzegł jednocześnie, że wojna nie jest rozwiązaniem, bo na niej nikt nie wygrywa, a na pewno nie sprawiedliwość. Według hierarchy, potrzeba rozmowy, a zadaniem rządu w Nigerii jest ustanowienie forum dialogu między zwaśnionymi stronami.

AMERICA
Kolejny papież z Afryki?

Reklama

Przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa udzielił ciekawego wywiadu jezuickiemu magazynowi America. Oczywiście, pierwsze pytania dotyczyły papieża Franciszka, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej. Ojciec Sosa porównał go do św. Ignacego Loyoli, który, reformując Kościół, zważał na jego jedność. Zdaniem o. Sosy, Franciszek, opierając swoją wizję na nauczaniu Soboru Watykańskiego II, chce uczynić ze wspólnoty Kościoła prawdziwy lud Boży, w którym relacje mają się opierać na służebności. Do tego ma doprowadzić m.in. synodalność, na którą Ojciec Święty kładzie duży nacisk.

Czy kolejnym papieżem będzie jezuita? Ojciec Sosa sądzi, że będzie nim być może reprezentant Afryki, gdzie jezuici mają dziś najwięcej powołań. Jakie będzie zgromadzenie za 20 lat? Przełożony generalny jezuitów przewiduje, że mniej liczne, ale na pewno młodsze.

2021-06-01 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję