Reklama

Działamy zgodnie z ustaleniami

Dochowaliśmy wszelkich procedur i mamy wszystkie niezbędne dokumenty do legalnego wydobywania węgla w kopalni Turów – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Niedziela Ogólnopolska 23/2021, str. 47

Materiał prasowy

Artur Stelmasiak: Negocjacje i rozmowy ze stroną czeską trwały od wielu lat. W ich efekcie podpisano porozumienie, które było podstawą do wydania koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turów. Czy PGE wywiązało się z tych polsko-czeskich ustaleń?

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Proces służący przedłużeniu koncesji dla kopalni Turów rozpoczęliśmy ponad 6 lat temu, w 2015 r. Od tego czasu prowadzimy stały dialog ze stroną czeską. Na szeroką skalę przeprowadziliśmy ponadstandardowe konsultacje transgraniczne, które zakończyły się podpisaniem przez stronę czeską protokołu, w którym zawarte zostały konkretne działania, mające na celu obniżenie wpływu kopalni na okoliczne obszary. Spełniliśmy wszystkie postanowienia, do których się zobowiązaliśmy, a we wrześniu zakończymy budowę prewencyjnego ekranu chroniącego odpływ wód gruntowych w kierunku kopalni. To jest nasza dobrowolna inicjatywa, aby wyjść naprzeciw naszym czeskim sąsiadom. Ponadto, tak jak ustaliliśmy ze stroną czeską, wybudujemy wał ziemny, który będzie swoistą tarczą zabezpieczającą przed pyłami z kopalni. Poza inwestycjami, które realizujemy w związku z porozumieniem, sami z siebie przeznaczamy setki milionów złotych na inwestycje prośrodowiskowe. Nasze starania są przykładem daleko idącej dobrej współpracy na styku granic. Spełniliśmy wymagane warunki, a nawet zobowiązaliśmy się do tego, że podejmiemy dodatkowe działania, aby nasza kopalnia mogła dalej funkcjonować. Dochowaliśmy wszelkich procedur i mamy wszystkie niezbędne dokumenty do legalnego prowadzenia dalszej działalności.

Reklama

Co by się stało, gdybyśmy zamknęli kopalnię i elektrownię? Jaki miałoby to wpływ na polską energetykę, bezpieczeństwo kraju i na Bogatynię?

Paradoksalnie natychmiastowe wstrzymanie wydobycia skutkowałoby poważnymi zagrożeniami geotechnicznymi i środowiskowymi, które mogłyby doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Ponowne uruchomienie kopalni i elektrowni Turów byłoby wręcz niemożliwe. Natychmiastowe ich zamknięcie pozbawiłoby środków utrzymania nie tylko pracowników, ale również osoby zatrudnione w spółkach zależnych czy w wielu firmach zewnętrznych oraz ich rodziny. Łącznie to blisko 80 tys. osób. Kopalnia i elektrownia są ściśle powiązane z całym regionem, w którym kompleks funkcjonuje, i jego mieszkańcami. Nie tylko dają pracę, ale także sprawiają, że kwitnie przedsiębiorczość. Wpływy do budżetu gminnego też w znacznej mierze pochodzą z kompleksu Turów i firm z nim powiązanych. Wyłączenie elektrowni przede wszystkim zdestabilizowałoby polski i europejski system energetyczny, w którym Turów pełni istotną rolę, jako jeden z jego najważniejszych elementów. Kompleks energetyczny w Turowie zapewnia do 7% zapotrzebowania na energię w Polsce.

Jakie kroki podejmuje PGE, by uspokoić nastroje po czeskiej stronie?

PGE zainwestowało w kompleks Turów setki milionów złotych na inwestycje proekologiczne. Zostało podjętych wiele działań minimalizujących wpływ odkrywki na warunki środowiskowe – w ostatnich latach na ten cel Grupa przeznaczyła 90 mln zł. Jak już wspomniałem, we wrześniu kończymy budowę prewencyjnego ekranu chroniącego zasoby wodne na czeskim pograniczu. Na tę inwestycję przeznaczymy ok. 17 mln zł. Jest to dobrowolna, profilaktyczna inwestycja PGE i ma na celu eliminację potencjalnego wpływu odkrywki Turów na odpływ wód z terytorium Czech. Zakończenie prac związanych z budową ekranu nie zakończy naszej troski o warunki hydrologiczne w regionie. Gdy już ekran powstanie, przeprowadzimy dodatkowe badania i analizy, aby sprawdzić, czy spełnia swoją funkcję. Gdyby była konieczna jego rozbudowa, zobowiązaliśmy się, że poniesiemy koszty tej inwestycji. Dodatkowo, zgodnie z trwającymi rozmowami, planujemy budowę wału ziemnego, który będzie zabezpieczał przed pyłami z kopalni. Ochrona środowiska, w tym troska o zasoby wód, ma dla nas ogromne znaczenie. Od czasu rozpoczęcia prac nad przedłużeniem koncesji w sposób priorytetowy podchodzimy do tematu ochrony zasobów wód. Nasze działania tylko to potwierdzają.

2021-06-01 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję