Reklama

Niedziela Łódzka

Posłani, by głosić Ewangelię

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu łódzkiego Kościoła są święcenia kapłańskie.

Niedziela łódzka 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

święcenia prezbiteratu

Justyna Kunikowska

Neoprezbiterzy wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

Neoprezbiterzy wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

W sobotę, 29 maja, sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, po ukończeniu studiów teologiczno-filozoficznych i odbyciu praktyk pastoralnych, w obecności kapłanów, sióstr zakonnych, a nade wszystko swoich rodzin i bliskich, przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk abp. Grzegorza Rysia. Tegoroczne święcenia poprzedziło poświęcenie olejów świętych, które zazwyczaj dokonuje się w Wielki Czwartek, jednakże z powodu pandemii zostało ono przeniesione na święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Podczas liturgii święceń metropolita łódzki zwrócił się do alumnów seminarium duchownego, mówiąc, że prezbiterium łódzkiego Kościoła czeka na moment, kiedy przyjmą święcenia kapłańskie. Podkreślił, że czas ich posługi będzie trudny, ale zachęcił, by byli odważni w swoich decyzjach i czerpali pokój serca od Jezusa, z którym budują przymierze. Święcenia kapłańskie były poprzedzone tygodniowymi rekolekcjami, by diakoni jeszcze głębiej uświadomili sobie, że dar, który przyjmują, nie jest wydarzeniem administracyjnym, lecz duchowym, zakorzenionym w Bogu i pochodzącym od Boga.

Reklama

W homilii abp Grzegorz Ryś powiedział: – Taka jest Ewangelia, z którą Pan Bóg was posyła w wasze kapłaństwo. Jezus głosi wam to z miłością. To jest wielki znak miłości ze strony Jezusa, że w takim momencie, kiedy wszyscy będa was nosić na rękach i wychwalać, Jezus mówi: uważajcie, wchodzicie na drogę, która nie jest taka prosta i oczywista. Może być tak, że to miejsce starszych, które otrzymujecie, będzie dla was trudnym wyzwaniem. Być może zamiast was otwierać na Boga, was zagłuszy. Zamiast sługami, uczyni was panami. Ale jest taka podpowiedź ze strony Jezusa: patrzcie na lud Boga, a niejednokrotnie spotkacie ludzi, którzy szybciej niż wy słyszą słowo Boże i którzy się w najpiękniejszy sposób nawracają. Pan Bóg wam będzie takich ludzi dawał i wtedy jest bardzo pięknie, kiedy pasterze idą za owcami. Za takich prawdziwych świadków przy sobie zawsze dziękujcie.

Bardzo wzniosłym elementem święceń był moment, w którym kandydaci przy uroczystym śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych położyli się krzyżem na posadzce katedry, a wszyscy zgromadzeni modlili się w ich intencji. Modlitwa konsekracyjna, nałożenie w ciszy przez biskupa i pozostałych kapłanów rąk na głowy nowo wyświęconych, namaszczenie ich dłoni oraz przekazanie pateny z hostią i kielicha z winem – jako znaku ofiarowania darów Bogu – doprowadziły neoprezbiterów do sprawowania pierwszej w ich życiu Eucharystii.

Na zakończenie liturgii metropolita łódzki wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety posyłające ich do wspólnot, w których z końcem sierpnia rozpoczną swoją posługę.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłani potrzebni do zbawienia

Niedziela warszawska 23/2019, str. 4

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Magdalena Gronek

Bp Kamiński apelował do nowych księży, by intensywnie troszczyli się o młodzież

Bp Kamiński apelował do nowych księży, by intensywnie troszczyli się o młodzież

Diecezja warszawsko-praska ma dziewięciu nowych kapłanów, którzy w bazylice katedralnej przyjęli święcenia z rąk bp. Romualda Kamińskiego

Ordynariusz diecezji życzył neoprezbiterom, by z odwagą i radością nieśli współczesnemu człowiekowi przesłanie Ewangelii. – Niezależnie od tego jak ten świat wygląda, niezależnie od tego czy nas chce czy też nie, czy się do nas uśmiecha czy też nam grozi, pragnie nas czy odrzuca, mamy iść bez lęku, bo idziemy z mandatu Jezusa Chrystusa – powiedział bp Romuald Kamiński ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. – Trzeba iść w porę i nie w porę, by głosić Ewangelię i sprawować sakramenty, ponieważ jest to ludziom potrzebne do zbawiania.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję