Reklama

Niedziela w Warszawie

Wilanów

W pokorze i służbie

W Świątyni Opatrzności Bożej bp Rafał Markowski udzielił święceń kapłańskich dwudziestu sześciu diakonom. To największa liczba neoprezbiterów od trzydziestu lat.

Niedziela warszawska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Archidiecezja warszawska

Neoprezbiterom towarzyszyło wielu kapłanów archidiecezji warszawskiej

Neoprezbiterom towarzyszyło wielu kapłanów archidiecezji warszawskiej

W homilii bp Markowski przywołał moment Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku, kiedy Jezus żegnał się z Apostołami, złożył w ich ręce misję głoszenia Ewangelii i ustanowił Eucharystię. Zaznaczył też, że we wspaniałej atmosferze Wieczernika między Apostołami powstał spór o to, kto z nich jest największy. – Zobaczcie, czym jest słabość ludzka – przestrzegał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że w Wieczerniku Jezus przytoczył Apostołom przypowieść czynu. – Jezus wziął misę z wodą i zaczął obmywać swoim uczniom nogi. Dał nam przykład, jak mamy czynić – wskazał hierarcha i dodał, że w czasach Jezusa gest ten był dobrze znany, a wykonywany był przez sługi najniższej rangi.

Reklama

– Tam, w Wieczerniku, rodzi się kapłaństwo. Jezus pokazuje przez swoje słowa i czyny, co jest istotą kapłaństwa. Godzi dwie rzeczywistości i idee, które z pozoru wydają się nie do pogodzenia – ogromną władzę i bezgraniczną służbę. A tym, co je łączy. jest poczucie odpowiedzialności – podkreślił warszawski biskup pomocniczy.

Biskup Markowski zaznaczył, że otrzymaną w sakramencie święceń władzę nad duszą ludzką kapłani mogą czynić i sprawować tylko w poczuciu ogromnej pokory i służby. W przeciwnym razie staną się jak zwietrzała sól. – Musicie pielęgnować w sobie tę pokorę i służbę, abyście oddawali swoje życie dla Chrystusa – wskazywał biskup, a nawiązując do nałożenia przez niego rąk na głowy neoprezbiterów, zaznaczył, że to sam Chrystus w tym geście nakłada ręce na ich głowy.

– Idąc drogą kapłaństwa, możemy przeżywać również chwile takie, jak Piotr idący po jeziorze, kiedy zawołał: Panie, ratuj! Pozwólcie, niech Jezus weźmie was za ręce i poprowadzi przez życie, aby był waszą mocą i marzeniem. Bądźcie nieustannie przy Nim i z Nim – zachęcał bp Markowski.

Reklama

Na zakończenie liturgii dołączył do zebranych kard. Kazimierz Nycz. W krótkim słowie podziękował obu seminariom, a także rodzinom, z których pochodzą nowo wyświeceni. Zwrócił uwagę na szczególny kontekst święceń, które odbywają się w bliskości święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana i 40. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego. Życzył neoprezbiterom, aby byli zapatrzeni w kapłaństwo Prymasa Tysiąclecia. Następnie wręczył im dekrety na ich pierwsze parafie.

Uroczystość, podobnie jak rok temu ze względu na pandemię, odbyła się nie w archikatedrze, ale w największym warszawskim kościele. Uczestniczyli w niej krewni i bliscy nowo wyświęconych kapłanów, a także proboszczowie parafii rodzinnych, parafii, w których odbywali praktyki i do których zostali posłani. /łk

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prascy neoprezbiterzy 2021

Diecezja warszawsko-praska ma nowych kapłanów. Święceń sześciu diakonom udzielił w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana bp Romuald Kamiński.

Ze stołecznej archikatedry ulicami Starówki do katedry polowej Najświętszy Sakrament nieśli bp Józef Guzdek i warszawscy biskupi pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję