Reklama

Z muzyką po zdrowie

Pandemia COVID-19 i izolacja wynikająca z obostrzeń sanitarnych w sposób szczególny uderzyły w pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Zamknięci w czterech ścianach, pozbawieni kontaktów z bliskimi – w sposób drastyczny odczuli ich fizyczne i psychiczne skutki.

Jednym ze sposobów przywracania zdrowia oraz poprawy funkcjonowania podopiecznych domów opieki są różne formy terapii zajęciowej, w tym muzykoterapia. Jej ciekawą ofertę, skierowaną do wybranych DPS-ów, przygotowali częstochowscy muzycy – Lidia i Przemysław Jeziorowscy, Paulina Rudzka oraz Wojciech Królikowski. Organizatorem projektu jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Sfinansowano go ze środków Fundacji PZU. Realizowany będzie w dniach 11-20 czerwca. „Pieśni regionu częstochowskiego” – warsztaty wokalne dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w Częstochowie i okolicach będą spotkaniem profesjonalnych muzyków z osobami, które spędzają swoje życie z dala od rodziny. – Podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk – muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji. Zorganizowana przeze mnie grupa muzyków daje podopiecznym możliwość spotkania z profesjonalną edukacją – wyjaśnia dr hab. Przemysław Jeziorowski, pomysłodawca i koordynator projektu. – Przez prezentację i nauczanie pieśni regionalnych chcemy osiągnąć główne cele: przywracanie zdrowia oraz poprawę funkcjonowania osób z problemami natury fizycznej, emocjonalnej i umysłowej.

Reklama

Projekt stwarza szansę wprowadzenia odmiany w rutynę dnia codziennego. Pozwoli zwrócić uwagę na inne aspekty życia, które dla wielu osób może straciły sens z uwagi na oddalenie od rodziny lub pogorszenie stanu zdrowia, niepozwalające na samodzielną egzystencję. – Mamy nadzieję, że nasze zajęcia warsztatowe będą służyć rozbudzeniu potrzeby kontaktu z muzyką i z drugim człowiekiem, tak bardzo zredukowanym w dobie pandemii COVID-19 – podkreśla Jeziorowski. Bezpośrednimi celami projektu są: podniesienie efektywności uczenia się u podopiecznych, usprawnienie zdolności koncentracji uwagi, nauczenie się sposobów radzenia sobie ze stresem, wspomaganie rozwoju psychicznego – budowanie wiary we własne siły, zachęcenie do słuchania muzyki i podjęcia aktywności przez uczestnictwo w warsztatach wokalnych, integracja społeczności DPS, kształcenie umiejętności pracy w grupie, eliminowanie napięć emocjonalnych, poprawa komunikacji między podopiecznymi DPS-ów. Pośrednim celem projektu jest również poznanie kultury okolic Częstochowy – pieśni, tańców i strojów regionalnych.

– Przewidujemy, że bezpośrednio z projektu skorzysta 115 podopiecznych z 4 DPS-ów w: Częstochowie, Turowie, Woli Czaryskiej i Drużykowej. Będą to osoby, którym stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w zajęciach o charakterze muzykoterapeutycznym. Właściwie dobrane metody i ćwiczenia aktywizujące z pewnością pomogą im w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Aby utrwalić rezultaty, działania te powtórzą się dwukrotnie w każdym z wybranych DPS-ów. Zajęcia będą się odbywać w odpowiednich rygorach sanitarnych.

Co istotne, na realizacji projektu „Warsztaty wokalne...” skorzystają również terapeuci, pracownicy DPS-ów oraz rodziny podopiecznych. – Terapeuci i pracownicy jako opiekunowie podopiecznych będą mogli w przyszłości podejmować działania podobne tematycznie do naszych zajęć warsztatowych – zaznacza Przemysław Jeziorowski.

2021-06-01 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję