Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 5

Modlitwa, która zmienia świat

Modlitwa różańcowa może zmienić nas i świat – przypominali na Jasnej Górze uczestnicy 9. Pielgrzymki Żywego Różańca i zachęcali do liczniejszego włączenia się w to dzieło, „by Różaniec stał się modlitwą wszystkich”. Ksiądz Jacek Gancarek, moderator krajowy wspólnoty, powiedział, że po Eucharystii i sakramentach świętych najbardziej sprawdzoną i skuteczną modlitwą jest właśnie Różaniec. – Nie dajmy sobie wmówić, że jest to modlitwa tylko osób starszych. To modlitwa pełna nadziei, przemieniająca serca. To modlitwa na dzisiejszy czas – podkreślił ks. Gancarek i za św. Janem Pawłem II przypomniał, że Różaniec to „skuteczna broń przeciwko herezjom, wojnom, piekłu”.

Modlitwę tę „promuje” Jasnogórska Rodzina Różańcowa, czyli wspólnota powstała z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego, który skierował do Polaków apel, by modlitwą różańcową powiązać wszystkie serca, aby „stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej”.

Reklama

Na Jasnej Górze, każdego dnia, częstochowianie i pielgrzymi gromadzą się o godz. 16 na modlitwę różańcową w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Jest ona transmitowana przez Radio Jasna Góra i jasnogórski kanał YouTube. Różaniec jest odmawiany podczas pielgrzymek i nocnych czuwań modlitewnych.

Serce przy Sercu

Czerwiec w naszej tradycji jest czasem szczególnego kultu Serca Bożego i tajemnicy Eucharystii. Na Jasnej Górze Maryja, czczona w swoim wizerunku hodegetrii, wskazuje na Chrystusa. Biskup Andrzej Przybylski podczas tegorocznej uroczystości Bożego Ciała przypomniał, że „największym skarbem Jasnej Góry nie jest ta cudowna i piękna Ikona Pani Jasnogórskiej, ale jest nim Najświętszy Sakrament, a najważniejszą i najskuteczniejszą modlitwą jest Msza św.”. Tajemnica Najświętszej Eucharystii jest tu sprawowana niemal bez przerwy, w ubiegłym roku prawie 45,5 tys. razy.

Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się codziennie od godz. 6 do 21 w kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania. Do adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie zachęca także Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne.

Reklama

Tradycyjnie w czerwcu odbywają się pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przypominają o potrzebie rozbudzenia większej miłości do Serca Bożego oraz adoracji Go w Najświętszym Sakramencie.

O kulcie Serca Bożego przypomina na Jasnej Górze zabytkowa kaplica w bazylice. Pochodzi z XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się figura Pana Jezusa z otwartym sercem, które jest symbolem miłości Chrystusa do każdego człowieka.

Jasnogórski flesz

Muzea jasnogórskie są już czynne codziennie w godzinach od 9 do 17. Pielgrzymi mogą zwiedzać Muzeum 600-lecia, jasnogórski Skarbiec i część ekspozycji w Bastionie św. Rocha.

Zwiedzający mogą skorzystać z wiedzy przewodników Jasnogórskiego Centrum Informacji, które otwarte jest od 8 do 16 (oprócz świąt). Przewodnicy oprowadzają też grupy niemieckie, angielskie, francuskie, włoskie, hiszpańskie.

Coraz liczniej przybywają już pielgrzymki rowerowe a nawet biegowe. 300 km w 3 dni pokonało 6 biegaczy ze Wschowy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Modlili się o zdrowie dla chorej na nowotwór żony przyjaciela. – Nie zabrakło wokół nas dobrych ludzi, bardzo dziękujemy – podkreślali.

• 15 czerwca – Pielgrzymka Profesorów Politechniki Poznańskiej;

• 19 czerwca – Pielgrzymka Akcji Katolickiej; Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ; Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości; Pielgrzymka Wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy;

• 20 czerwca – Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję