Reklama

Prasa zagraniczna

Atak na katolicki Marsz Męczenników

Zorganizowany przez kilka parafii i stowarzyszeń katolickich Marsz Męczenników, upamiętniający ofiary Komuny Paryskiej w jej 150-lecie, został 29 maja zaatakowany na ulicach Paryża. Około 300 osób zmierzało do kościoła Notre-Dame des Otages, gdzie 26 maja 1871 r. zostało rozstrzelanych 49 jeńców, m.in. 10 duchownych, w tym ówczesny arcybiskup Paryża Georges Darboy. Grupa 20 zakapturzonych mężczyzn zaatakowała uczestników marszu koszami na śmieci, butelkami, a nawet elementami ogrodzenia. Jedna osoba ranna w głowę, trafiła do szpitala.

CRUX
Pieniądze na ochronę świątyń

Szkocki rząd ustanowił specjalny fundusz dla sfinansowania technicznych zabezpieczeń w miejscach kultu. Finansowane z niego mogę być m.in. instalacja systemu monitoringu wizyjnego, alarmy, drzwi antywłamaniowe i montowanie mocniejszego oświetlenia, które zniechęcałoby do ataków na obiekty. Fundusz nie jest zbyt duży. To 500 tys. funtów, a kosztorys jednego projektu może wynosić najwyżej 20 tys. funtów. Wspólnoty religijne wyraziły jednak zadowolenie, że rząd zauważył problem, nie bagatelizuje go i chce pomóc.

Reklama

Najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną w Szkocji są katolicy. Ataki na obiekty katolickie stanowią 42% wszystkich czynów przestępczych motywowanych nienawiścią do religii. Meczety i inne ośrodki kultu muzułmańskiego są atakowane znacznie rzadziej – przestępstwa w tej grupie stanowią jedną czwartą wszystkich przestępstw dokonywanych na tym tle.

FIRST THINGS
Herezja

Wielkim zgorszeniem dla katolickiego świata było ewidentne nieposłuszeństwo okazane Stolicy Apostolskiej przez niewielką grupkę niemieckich duchownych, którzy 10 maja publicznie błogosławili związki jednopłciowe. Kardynał Gerhard Müller, były szef Kongregacji Nauki Wiary, uważa, że takie działania mają na celu podważanie sakramentalnego małżeństwa. Pisze o heretyckim podejściu do nauki Kościoła i sakramentu małżeństwa oraz o zaprzeczaniu antropologicznej prawdzie, że różnice między mężczyzną i kobietą są wyrazem woli Bożej, wyrażonej w akcie stworzenia. Pseudobłogosławieństwa związków jednopłciowych nazwał blastemą i wezwał Ojca Świętego do reakcji na postępowanie niemieckich duchownych – liczenie na to, że „wszystko rozejdzie się po kościach” może się źle skończyć. Biskup zwrócił także uwagę na fakt, że Kościół w Niemczech większą wagę przykłada do kwestii pseudobłogosławieństw związków jednopłciowych niż do tego, że wierni przez miesiące nie mieli dostępu do sakramentalnych łask.

REGISTER
Laikat na czele diecezji

Biskup szwajcarskiej Lozanny, Genewy i Freiburga – Charles Morerod mianował dwie osoby świeckie i jednego stałego diakona na wikariuszy biskupich w swojej diecezji. W rozmowie z mediami tłumaczył, że wszystko jest zgodne z prawem kanonicznym. Uważa on, że roli świeckich nie można ograniczać tylko do spraw organizacyjnych, ale z ich odpowiedzialnością łączą się także sprawy stricte duszpasterskie.

Reklama

Nowi wikariusze będą niejako przedstawicielami biskupa w trzech regionach diecezji i będą mu pomagali w zarządzaniu Kościołem lokalnym.

The Tablet
Źle się dzieje w Nigerii

Islamskie bojówki stawiają za cel islamizację całego kraju. Drogą do tego jest eksterminacja chrześcijan, którzy znaleźli się na celowniku islamskich radykałów. Dodatkowo nigeryjski rząd próbuje dezinformacją przykryć to, co rzeczywiście dzieje się w kraju. Nigeria stoi dziś na czele państw, w których chrześcijanie są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Według niezależnych raportów, tylko w pierwszych miesiącach tego roku porwano 2200 chrześcijan, z których 1000 prawdopodobnie zostało zamordowanych. Propaganda rządowa próbuje przekonywać, że nie są to ofiary przemocy motywowanej antychrześcijańską fobią, tylko np. porachunku farmerów czy aktów wandalizmu. Do tego dochodzą ataki na budynki wspólnot chrześcijańskich, których już nawet nikt nie liczy. Władza centralna nie chce lub nie może zapanować nad spójnością kraju, w którym konstytucyjnie zagwarantowane jest prawo do wolności religijnej. Jednocześnie w niektórych stanach wprowadzono jako obowiązujące prawo islamskie bazujące na szarii.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję