Reklama

Święty po rosyjsku

Aleksander Newski skupia w sobie ideał jedności władzy państwowej i kościelnej, tak chętnie podkreślany dziś przez prezydenta Władimira Putina i patriarchę Cyryla.

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 45

Grzegorz Górny

Grzegorz Górny

Rosja 30 maja świętowała 800. rocznicę urodzin Aleksandra Newskiego – księcia nowogrodzkiego, peresławskiego, kijowskiego i włodzimierskiego, który przyszedł na świat w 1221 r. W rosyjskiej świadomości narodowej zajmuje on miejsce jednego z największych bohaterów w historii.

Chociaż był świętym Cerkwi prawosławnej, znalazł uznanie w oczach samego Józefa Stalina. W 1938 r. przywódca Związku Sowieckiego nakazał słynnemu komunistycznemu reżyserowi Siergiejowi Eisensteinowi nakręcenie filmu propagandowego, mającego na celu odstręczenie Trzeciej Rzeszy od ataku na ZSRS. W ten sposób powstał kostiumowy film historyczny Aleksander Newski. W tytułowej postaci krytycy dopatrywali się pierwowzoru samego Stalina.

Reklama

Popularność kniazia była żywa także po upadku komunizmu. W dużej mierze decydował o tym fakt, że był on genialnym strategiem wojskowym, który w swoim życiu nie przegrał żadnej bitwy (nad Newą pokonał Szwedów, mimo że dysponował trzykrotnie mniejszą armią). Kiedy w 2008 r. zorganizowano wielki plebiscyt na największe postacie w dziejach Rosji, wzięło w nim udział ok. 5 mln ludzi i pierwsze miejsce zajął wówczas właśnie Aleksander Newski.

Podczas świętowania tegorocznej rocznicy wydobyto z biografii bohatera te wątki, które szczególnie współbrzmią ze współczesną ideologią państwową Putinowskiej Rosji. Przede wszystkim podkreślano fakt, że książę toczył wojny ze Szwedami i Niemcami, a zwłaszcza z inflancką gałęzią zakonu krzyżackiego, która chciała narzucić Rusi religię katolicką i zachodnią kulturę. Przypominając to, akcentowano, że główne niebezpieczeństwo dla Rosji przychodzi z Zachodu.

Inaczej postępował Aleksander Newski wobec zagrożenia ze Wschodu. Zamiast walczyć z mongolskimi chanami, którzy w 1240 r. najechali ziemie rosyjskie, wolał pójść z nimi na kompromis i podporządkował się całkowicie Złotej Ordzie. Tak rozpoczął się brzemienny w skutki, liczący ponad dwa stulecia, okres niewoli tatarskiej, który sprawił, że księstwo moskiewskie przejęło od Mongołów kulturę polityczną oraz struktury i mechanizmy społeczne. To dziedzictwo, nazywane przez Feliksa Konecznego turańskim, odcisnęło głębokie piętno na Moskwie i do dziś decyduje o cywilizacyjnej odrębności Rosji.

Reklama

Z tego powodu Aleksander Newski przedstawiany jest dziś jako patron ideologii eurazjatyzmu, która głównego wroga upatruje w Zachodzie, postulując zarazem sojusz wszystkich etnosów Azji, bez względu na ich przynależność narodową i religijną. Mówi o tym wprost Aleksander Iwanow, przedstawiciel Rosji przy Stowarzyszeniu Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN): – Dla nas, Rosjan XXI wieku, święty książę jest tak ważny jak nigdy wcześniej. Nie tylko uratował nasz kraj przed niewolą Zachodu, której konsekwencje odczuwalne są do dziś, ale dzięki swemu opatrznościowemu wyborowi politycznemu zaprogramował eurazjatycką samoidentyfikację rosyjskiego superetnosu oraz zdolność do poświęcenia się z pokolenia na pokolenie dla naszych przyjaciół i dla Prawdy. I dodaje: – Bez tego w przyszłości nie będzie Rosji.

W szerzeniu kultu Aleksandra Newskiego uczestniczy także Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Kilka miesięcy przed śmiercią książę złożył bowiem śluby zakonne i przyjął imię Aleksy. W 1547 r. został ogłoszony świętym. W ten sposób skupia on w sobie ideał jedności władzy państwowej i kościelnej, tak chętnie podkreślany dziś przez prezydenta Władimira Putina i patriarchę Cyryla.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję