Reklama

W pogoni za Europą

Podpisy prezydenta Andrzeja Dudy zakończyły proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy UE, który jest ważnym elementem Polskiego Ładu.

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 48

Jakub Szymczuk/KPRP

Kancelaria Prezydenta RP podkreśliła w komunikacie, że decyzja jest ostatnim elementem niezbędnym do zamknięcia prac nad wszystkimi komponentami wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-27. Jej celem jest uregulowanie nowego systemu pozyskiwania zasobów do budżetu Unii Europejskiej, które umożliwią stworzenie mechanizmu wspierania gospodarek państw członkowskich UE dotkniętych pandemią COVID-19. Dzięki ratyfikacji Komisja Europejska zostanie upoważniona do zaciągnięcia w imieniu Unii pożyczek na rynkach kapitałowych do wysokości 750 mld euro, które zostaną przeznaczone na plany odbudowy w poszczególnych państwach członkowskich. – Plan odbudowy da impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej, który zapewni także wysoki poziom życia w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Unijna pożyczka

Podpis Andrzeja Dudy zakończył proces ratyfikacji, który trwał od końca 2020 r. Wcześniej dokument uzyskał wymaganą większość w Sejmie, a senatorowie skierowali go bez poprawek na biurko prezydenta. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja. – Polska ma być jednym z największych beneficjentów Funduszu Odbudowy. W kwocie netto jest szacowane dla nas ok. 80 mld euro. To ogromna suma, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele, przede wszystkim na rozwój infrastrukturalny naszego kraju, a więc będzie zbliżać nas pod tym względem do bogatych państw starej Europy – podkreślił prezydent.

Reklama

Decyzja o Funduszu Odbudowy UE musiała być ratyfikowana przez wszystkie stolice, żeby uruchomić pieniądze na ten cel i cały budżet UE. Dzięki temu Komisja Europejska w czerwcu będzie mogła wyjść na rynek finansowy, emitować obligacje i zaciągnąć pierwsze pożyczki. Spłata zaciągniętych kredytów ma nastąpić w latach 2028-58. Umożliwić to mają nowe podatki i opłaty, m.in.: podatek od transakcji finansowych, opodatkowanie gigantów cyfrowych, opłata od plastiku czy graniczna opłata śladu węglowego.

Polish dream

Krajowy Plan Odbudowy to bardzo duże pieniądze dla Polski. Symulacja DNB Bank Polska i Deloitte pokazuje, że na największy efekt mierzony przyrostem PKB możemy liczyć w 2022 i 2023 r. W całym okresie objętym symulacją 2021-29 suma przyrostów PKB ma wynieść 283,9 mld zł. Skorzystają na tym pracownicy, bo autorzy raportu twierdzą, że w 2022 r. środki pozwolą utworzyć i utrzymać ponad 155 tys. miejsc pracy.

Premier wskazuje, że kryzys wywołany COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać, jeśli chcemy ostatecznie zlikwidować lukę rozwojową między Wschodem i Zachodem. – Ma w tym pomóc Krajowy Plan Odbudowy. Jest to pierwsza część naszego planu Polskiego Ładu i bardzo duży zastrzyk pieniędzy z zewnątrz – powiedział Mateusz Morawiecki.

Rząd zapowiada skierowanie do parlamentu pierwszych ustaw, stworzonych w ramach Polskiego Ładu, którego Krajowy Plan Odbudowy jest ważnym komponentem. W czerwcu i lipcu ruszą wielkie programy inwestycyjne wspierane ze środków europejskich, ale także te pochodzące z polskiego budżetu. – Celem Polskiego Ładu jest podniesienie poziomu życia do europejskiego standardu. Ta droga wiedzie także przez tysiące inwestycji. Można powiedzieć, że Polski Ład to taka realizacja polskiego marzenia. Znamy określenie „american dream”, oznaczające satysfakcję z życia i pracy. Polski Ład ma być elementem, który ułatwi realizację polskiego marzenia – powiedział premier Morawiecki.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję