Reklama

W pogoni za Europą

Podpisy prezydenta Andrzeja Dudy zakończyły proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy UE, który jest ważnym elementem Polskiego Ładu.

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 48

Jakub Szymczuk/KPRP

Kancelaria Prezydenta RP podkreśliła w komunikacie, że decyzja jest ostatnim elementem niezbędnym do zamknięcia prac nad wszystkimi komponentami wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-27. Jej celem jest uregulowanie nowego systemu pozyskiwania zasobów do budżetu Unii Europejskiej, które umożliwią stworzenie mechanizmu wspierania gospodarek państw członkowskich UE dotkniętych pandemią COVID-19. Dzięki ratyfikacji Komisja Europejska zostanie upoważniona do zaciągnięcia w imieniu Unii pożyczek na rynkach kapitałowych do wysokości 750 mld euro, które zostaną przeznaczone na plany odbudowy w poszczególnych państwach członkowskich. – Plan odbudowy da impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej, który zapewni także wysoki poziom życia w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Unijna pożyczka

Podpis Andrzeja Dudy zakończył proces ratyfikacji, który trwał od końca 2020 r. Wcześniej dokument uzyskał wymaganą większość w Sejmie, a senatorowie skierowali go bez poprawek na biurko prezydenta. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja. – Polska ma być jednym z największych beneficjentów Funduszu Odbudowy. W kwocie netto jest szacowane dla nas ok. 80 mld euro. To ogromna suma, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele, przede wszystkim na rozwój infrastrukturalny naszego kraju, a więc będzie zbliżać nas pod tym względem do bogatych państw starej Europy – podkreślił prezydent.

Reklama

Decyzja o Funduszu Odbudowy UE musiała być ratyfikowana przez wszystkie stolice, żeby uruchomić pieniądze na ten cel i cały budżet UE. Dzięki temu Komisja Europejska w czerwcu będzie mogła wyjść na rynek finansowy, emitować obligacje i zaciągnąć pierwsze pożyczki. Spłata zaciągniętych kredytów ma nastąpić w latach 2028-58. Umożliwić to mają nowe podatki i opłaty, m.in.: podatek od transakcji finansowych, opodatkowanie gigantów cyfrowych, opłata od plastiku czy graniczna opłata śladu węglowego.

Polish dream

Krajowy Plan Odbudowy to bardzo duże pieniądze dla Polski. Symulacja DNB Bank Polska i Deloitte pokazuje, że na największy efekt mierzony przyrostem PKB możemy liczyć w 2022 i 2023 r. W całym okresie objętym symulacją 2021-29 suma przyrostów PKB ma wynieść 283,9 mld zł. Skorzystają na tym pracownicy, bo autorzy raportu twierdzą, że w 2022 r. środki pozwolą utworzyć i utrzymać ponad 155 tys. miejsc pracy.

Premier wskazuje, że kryzys wywołany COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać, jeśli chcemy ostatecznie zlikwidować lukę rozwojową między Wschodem i Zachodem. – Ma w tym pomóc Krajowy Plan Odbudowy. Jest to pierwsza część naszego planu Polskiego Ładu i bardzo duży zastrzyk pieniędzy z zewnątrz – powiedział Mateusz Morawiecki.

Rząd zapowiada skierowanie do parlamentu pierwszych ustaw, stworzonych w ramach Polskiego Ładu, którego Krajowy Plan Odbudowy jest ważnym komponentem. W czerwcu i lipcu ruszą wielkie programy inwestycyjne wspierane ze środków europejskich, ale także te pochodzące z polskiego budżetu. – Celem Polskiego Ładu jest podniesienie poziomu życia do europejskiego standardu. Ta droga wiedzie także przez tysiące inwestycji. Można powiedzieć, że Polski Ład to taka realizacja polskiego marzenia. Znamy określenie „american dream”, oznaczające satysfakcję z życia i pracy. Polski Ład ma być elementem, który ułatwi realizację polskiego marzenia – powiedział premier Morawiecki.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję