Reklama

Prawnik wyjaśnia

Wspólnota majątkowa małżonków

Po ślubie, 7 lat temu, zamieszkaliśmy w domu męża. Dom był nieduży – pokój z kuchnią i łazienką. W tym czasie mąż sprzedał dwie należące do niego działki budowlane i z tych pieniędzy dobudowaliśmy piętro. Mamy dwoje dzieci. Czy w razie rozwodu coś mi się należy? Czy mogę liczyć na jakąś część domu?

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 59

Adobe Stock

Odpowiedź eksperta

Z momentem zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustrój ustawowej wspólności majątkowej, chyba że małżonkowie zawarli tzw. intercyzę, tj. umowę w formie aktu notarialnego. Od tego momentu małżonkowie, poprzez nabywanie różnego rodzaju praw albo zaciąganie zobowiązań, zaczynają tworzyć ich majątek wspólny. Nie wszystko jednak się do niego zalicza. Pewna część praw i obowiązków małżonków pozostaje w ich majątkach osobistych, odrębnych od majątku wspólnego.

Majątek osobisty stanowi mienie, do którego tytuł prawny posiada tylko jeden małżonek. Nie wyłącza to jednak korzystania z tych przedmiotów również przez drugiego małżonka. W przypadku, gdy małżonek będący właścicielem danego przedmiotu zechce go sprzedać, wynająć, zastawić itp., nie potrzebuje zgody drugiego małżonka.

Reklama

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

• Przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej – czyli to, co małżonkowie nabyli osobno przed zawarciem małżeństwa;

• Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę – chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej – jeśli np. rodzice jednego z małżonków darowali mu mieszkanie, to wchodzi ono do jego majątku osobistego, nawet jeśli do darowizny doszło w czasie trwania małżeństwa;

Reklama

• Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom – chodzi tutaj przede wszystkim o udział małżonka w spółce cywilnej;

• Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków – mówi się tu przede wszystkim o takich przedmiotach jak odzież, obuwie, sprzęt ortopedyczny itp.;

• Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

• Przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

• Wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków – w skład majątku osobistego małżonka wchodzą tylko wierzytelności, tj. roszczenie o zapłatę wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie to zostanie już wypłacone, to od tego momentu wchodzi ono do majątku wspólnego małżonków;

• Przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

• Prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

• Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Jak z powyższej treści wynika, jeśli dom, w którym zamieszkali Państwo po ślubie, należał wyłącznie do Pani męża, a następnie został rozbudowany ze środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości będących znowu jego majątkiem osobistym, to jest on w całości składnikiem majątku osobistego męża.

Każdy z małżonków powinien jednak zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, co oznacza, że jeśli potrafi Pani udowodnić, iż czynili Państwo z Waszego majątku wspólnego wydatki na przedmiotowy dom, to w razie rozwodu i podziału majątku należy się Pani stosowny zwrot.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję