Reklama

Niedziela Częstochowska

Przy miłującym Sercu

Co wyróżnia członków Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, działającego również w naszej archidiecezji?

Niedziela częstochowska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Krzysztof Świertok/BPJG

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Mamy ochronę w Sercu Pana Jezusa. Od rana pamiętam o moim Mistrzu. W ten sposób czuwam przy Jego Sercu. Każdy z nas codziennie poświęca godzinę na obecność przy Sercu Pana Jezusa. Ta obecność to nie tylko modlitwa, lecz także poświęcenie siebie przez pomoc potrzebującym, np. opieka nad dzieckiem – powiedziała Irena Heluszka ze Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Godzina obecności

Reklama

We wspólnocie straż spotyka się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 7 na Mszy św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz w pierwszy czwartek miesiąca co trzeci miesiąc na Mszy św. o godz. 18 i czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. – Jest to żarliwa modlitwa przede wszystkim za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie, by miał kto nas prowadzić w pielgrzymce życia – wyjaśniła Krystyna Polak, zelatorka. Wspomina ona panią, która zachęciła ją do zaciągnięcia się do straży. Do dziś pamięta jej słowa: „Wszystko w życiu będzie się udawało, na wszystko znajdzie się czas”. – Trzeba odwagi i trzeba dziękować. Jest to piękne – opowiadała pani Krystyna i dodała: – 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która odbędzie się 19 czerwca, to wielka radość.

O roli tej wspólnoty mówił proboszcz ks. Ryszard Umański: – Cieszę się z każdej wspólnoty, szczególnie takiej jak ta, czyli bardzo zaangażowanej i oddającej cześć Sercu Jezusa. Jego kult jest potrzebny w każdej parafii. Straż przy parafii św. Wojciecha założyła w 2007 r. Maria Mazur. Dziś liczy ok. 30 członków.

Adoracja nocna w rodzinie

– Bractwo Godziny Świętej ma swoje godziny modlitw, czyli czuwania. Członkowie czuwają i modlą się w różnych intencjach, np. wynagradzającej Sercu Jezusa, za papieża, Kościół, rodziny i w intencjach podawanych na każdy miesiąc – powiedział ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, opiekun bractwa, który szerzy kult do Serca Jezusa. Członkowie praktykują adorację nocną Najświętszego Sakramentu w rodzinie raz w miesiącu w godz. 21-6. Uczestniczą we Mszach św. w ich intencjach w oktawę Bożego Ciała i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. – Naszym zadaniem jest kochać Jezusa miłością mocną, otwartą i odważną, a także włączyć się w zbawcze działanie Jego Serca przez Eucharystię i podejmować modlitwę, aby ludzie zjednoczyli się z Bogiem i między sobą – mówi Teresa Dyrka, animatorka. Bractwo w parafii w Myszkowie istnieje od 1976 r. i liczy 33 osoby, w tym 5 osób jest spoza parafii. Pani Teresa z przejęciem zauważyła, że członkowie bractwa umierają w dniu, w którym czuwali.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, przybytku Najwyższego...

Wezwanie to nawiązuje do ksiąg Starego Testamentu i przypomina nam o Namiocie Przybytku z czasów wędrówki ludu Izraelskiego przez pustynię.

Wezwanie to nawiązuje do ksiąg Starego Testamentu i przypomina nam o Namiocie Przybytku z czasów wędrówki ludu Izraelskiego przez pustynię. Podczas tej wędrówki Bóg towarzyszył swojemu ludowi i zechciał zamieszkać w Namiocie Objawień. Serce Jezusa – Boży, nieskalany ośrodek Jego Osoby, jest miejscem „Świętym Świętych”. To samo mamy na myśli, gdy uznajemy prawdę o tym, że w tabernakulach naszych Kościołów ukryta jest święta Hostia, prawdziwe Ciało Chrystusa, w którym rozpoznajemy centrum Serca Bożej Miłości.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję