Reklama

Niedziela Legnicka

Caritas – droga miłosierdzia

Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętuje 30-lecie istnienia, a jej dyrektor ks. Wiesław Kosicki 25-lecie kapłaństwa.

Niedziela lubelska 24/2021, str. V

[ TEMATY ]

Caritas

Agnieszka Marek

Ludzie spod znaku Caritas oddają cząstkę siebie bliźnim

Ludzie spod znaku Caritas oddają cząstkę siebie bliźnim

Agnieszka Marek: Od kiedy jest Ksiądz dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej?

Ks. Wiesław Kosicki: Pierwszym dyrektorem po reaktywacji Caritas, czyli od 24 maja 1991 r., był ks. prał. Czesław Szczęsny, a w marcu 2000 r. tę funkcję przejął ks. Andrzej Głos. Kilka miesięcy później, w lipcu 2000 r., dołączyłem do Caritas jako jego zastępca, a od 2010 r. przejąłem funkcję dyrektora.

Reklama

Co się zmieniło przez te lata?

Był to przede wszystkim czas rozwoju struktur organizacyjnych Caritas poprzez tworzenie nowych placówek i nowych form pomocy dla różnych grup osób potrzebujących: niepełnosprawnych, bezdomnych, wielodzietnych rodzin, osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem, a w ostatnim roku szczególnie seniorów. Był to czas wielu wyzwań i nowych osób: setki pracowników i tysiące wolontariuszy, którzy pojawiali się na drodze miłosierdzia zarówno w centrali, jak i w szkolnych czy parafialnych zespołach Caritas, by świadczyć pomoc w swoich lokalnych społecznościach. Był to również czas zbierania grupy darczyńców, którzy swoim wsparciem materialnym pomagają nam realizować nasze zadania.

W kontekście 25 lat przeżytych w kapłaństwie, jaką radę dałby Ksiądz młodym ludziom, którzy zastanawiają się nad wyborem kapłaństwa jako drogi życia?

Każdy człowiek, szczególnie młody, poszukuje swojego miejsca w świecie i wybiera określone wartości, którymi będzie się w życiu kierował. Ważna jest tu rola mentorów, których spotykają młodzi ludzie, ale każdy człowiek o swojej drodze życiowej, o swoim powołaniu musi zdecydować sam. Kształtuje się ono poprzez różne doświadczenia, które stają się udziałem młodego człowieka, ale wymaga również głębokiego namysłu oraz wytrwałej modlitwy. Poświęcając życie Bogu, człowiek powołany do kapłaństwa czy życia zakonnego poświęca też swoje życie na służbę ludziom. Życzę odważnych decyzji, gdyż wybór takiej drogi nie jest łatwy, ale przynosi wiele radości, takiej radości Bożej, która wypływa ze służby drugiemu człowiekowi poprzez duszpasterstwo czy inne zadania, które we współczesnym świecie pełnią kapłani.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl oraz na www.lublin.caritas.pl

Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętuje 30-lecie istnienia, a jej dyrektor ks. Wiesław Kosicki 25-lecie kapłaństwa.

Dziękczynna Msza św. za dar kapłaństwa i dzieło Caritas została odprawiona 26 maja w kościele św. Piotra w Lublinie. Pod przewodnictwem jubilata zgromadzeni modlili się w intencji pracowników, wolontariuszy i darczyńców CAL. Ks. Wiesław Kosicki przedstawił istotę funkcjonowania Caritas, którą jest wynikająca z miłości bliźniego służba drugiemu człowiekowi. Podkreślił, że od postawy konkretnego pracownika czy wolontariusza zależy czy osoba potrzebująca otrzyma pomoc adekwatną do swojej sytuacji. – Chcemy być potrzebni po to, aby służyć tym, którzy do nas przychodzą z różnymi problemami. Chcemy oddać im cząstkę siebie, swojego serca – zapewnił. Wskazał, że warto być blisko drugiego człowieka na wzór Jezusa. Ksiądz Kosicki podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło Caritas. Podkreślił, że bez pracowników, wolontariuszy i darczyńców, pomoc nie byłaby udzielana w tak szerokim zakresie. Dyrektor CAL zawierzył dzieło Caritas Matce Bożej Nieustającej Pomocy oraz patronom: św. Janowi Pawłowi II i św. Matce Teresie z Kalkuty, prosząc, by byli inspiracją i wsparciem w różnych działaniach. /am

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Joanna Wojciechowska

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję