Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wierny złożonym obietnicom

Ksiądz Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, świętuje 25-lecie kapłaństwa.

Niedziela sosnowiecka 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

25‑lecie

rocznica święceń

Piotr Lorenc/Niedziela

Ksiądz jubilat od lat realizuje misję pomocy charytatywnej

Ksiądz jubilat od lat realizuje misję pomocy charytatywnej

We wszystkim parafiach, w których pracował, w Sosnowcu, Jaworznie czy Jaroszowcu, animował i prowadził działania charytatywne. Obejmując przed 11 laty funkcję, najpierw wicedyrektora, a od 2012 r. dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej niejako wypełnił swoje powołanie.

Świętowanie jubileuszu ks. Tomasz rozpoczął w kaplicy znajdującej się w siedzibie Caritas w Sosnowcu, sprawując Mszę św. ze swoimi najbliższymi współpracownikami – kierownikami placówek, które Caritas prowadzi i kadrą administracyjną. Drugim miejscem świętowania była parafia św. Mikołaja, z którą jest związany od kilku lat pomocą duszpasterską. Homilię podczas uroczystej dziękczynnej Eucharystii wygłosił ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Czeladzi, bliski współpracownik diecezjalnej Caritas. Nie mogło zabraknąć także modlitwy z kolegami z roku w sosnowieckiej bazylice katedralnej, w której ks. Tomasz przyjął święcenia. Liturgii w katedrze przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

– Każdy z nas wie, że twoje kapłaństwo nie zamyka się pod słowem „dyrektor”, niczym pracownik firmy. Twoje życie i twoja posługa jest o wiele bogatsza. Kapłan dokonuje czegoś, czego żaden człowiek z własnej inicjatywy dokonać nie może: wypowiada w imieniu Chrystusa słowa rozgrzeszenia i w ten sposób, wychodząc od Boga, zmienia sytuację życiową ludzi klękających u kratek konfesjonału. Nad darami chleba i wina wypowiada słowa dziękczynienia Chrystusa, które są słowami przeistoczenia – słowami, uobecniającymi Jego samego, Zmartwychwstałego. Słowami, które zmieniają wszystko. Słowami, które otwierają świat na Boga i do Niego prowadzą – powiedział ks. Łukasz Gładki podczas Mszy św. w kaplicy Caritas w Sosnowcu.

Ksiądz Jarosław Wolski w Targoszycach wspomniał o idei kapłaństwa w kontekście wylania Ducha Świętego. – Wylanie Ducha jest wydarzeniem jednorazowym, jak chrzest św. Jednak św. Tomasz z Akwinu uczy, że istnieje niewidzialne zesłanie Ducha Świętego, również w związku z postępem w cnocie lub wzrostem łaski – powiedział ks. Wolski. Kapłan wskazał również na trzy istotne elementy posługiwania kapłańskiego. Są to: trwanie w Bogu, wierność złożonym obietnicom i unikanie głoszenia własnych opinii. – A jak naucza papież Franciszek, dobre kapłaństwo wiąże się również z czterema bliskościami duchowymi: po pierwsze bliskość z Bogiem na modlitwie; bliskość z biskupem miejsca – stróżem jedności; bliskość ze współbraćmi w kapłaństwie i bliskość ze świętym ludem Bożym. Szczególnie w świetle jubileuszu 25-lecia kapłaństwa w poczynaniach ks. Tomasza widać te wszystkie elementy – podkreślił ks. Wolski.

Z kolei ks. Jan Gaik w sosnowieckiej katedrze podkreślił, że każdy jubileusz niesie z sobą dozę refleksji. – Dla jubilatów, którzy świętują 25. rocznicę kapłaństwa – chociaż wyglądają tak młodo – jest to z pewnością okazja do spojrzenia w przeszłość i dokonania podsumowań.

W ciągu dziewięciu lat prowadzenia Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomaszowi Foldze udało się otworzyć czy kompleksowo wyremontować – by wymienić tylko kilka najważniejszych: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy Domu św. Józefa w Będzinie; wybudować Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w Sosnowcu; przeprowadzić generalny remont Schroniska dla Bezdomnych Caritas w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach i Schroniska dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy; oddać do użytku Dzienny Dom Senior+ w Olkuszu; przeprowadzić generalny remont Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa w Sosnowcu. Ostatnim przedsięwzięciem Caritas, które jest już niemal na ukończeniu, jest budowa magazynu – centrum dystrybucji żywności Caritas wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem przy ulicy Stawowej w Będzinie.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz

Niedziela przemyska 23/2021, str. III

[ TEMATY ]

25‑lecie

jubileusz kapłaństwa

Marek Łabuński

Jubilaci ze swoimi pasterzami

Jubilaci ze swoimi pasterzami

25 lat po przyjęciu święceń kapłańskich księża z rocznika święceń 1996 dziękowali Bogu za srebrny jubileusz kapłaństwa.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal, który we wstępie do Eucharystii przypomniał motto, które umieścili przed dwudziestoma pięcioma laty na swoim wspólnym obrazku neoprezbiterzy: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszystkiemu stworzeniu”. – Pod względem takim fizycznym rzeczywiście rozeszliście się drodzy bracia kapłani po całym świecie. Nawet do Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Kazachstanu. Cały świat to znaczy także i parafie naszej przemyskiej archidiecezji, ale także i diecezji sąsiednich, gdzie pracują wasi koledzy: diecezji sandomierskiej i rzeszowskiej. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tych dwadzieścia pięć lat kapłaństwa – mówił we wprowadzeniu arcybiskup przemyski.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję