Reklama

Niedziela Świdnicka

Nie bójmy się zbliżyć do Jezusa

Główne uroczystości Bożego Ciała w Świdnicy odbyły się pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

Niedziela świdnicka 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Procesja Bożego Ciała z udziałem biskupa świdnickiego

Procesja Bożego Ciała z udziałem biskupa świdnickiego

Pasterz diecezji przewodniczył Mszy św. w katedrze, a także wraz z bp. Adamem Bałabuchem, ks. prał. Piotrem Śliwką i o. Dariuszem Laskowskim, poprowadził procesję eucharystyczną ulicami miasta. Zatrzymując się przy czterech ołtarzach, bp Mendyk zachęcał do otwarcia się na Boże dary, jakimi są zbawienie i życie wieczne, a także do praktykowania życia we wspólnocie. Podkreślił również, że każdy z nas ma w Kościele jakieś zadanie do wypełnienia, które jest ukierunkowane na innych ludzi. – Jezus nas posyła tak, jak sam został posłany do nas. Nie odmawiajmy Mu. Nie bójmy się zbliżyć do Jezusa – mówił.

Pogubiony i rozdarty człowiek

Reklama

Zanim uroczysta procesja wyruszyła z katedry w kierunku sanktuarium św. Józefa, gdzie posługują ojcowie paulini, biskup świdnicki wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na kondycję dzisiejszego człowieka: – Kościół jednomyślnie uwielbia i dziękuje Bogu za nieskończoną miłość, jaka się w Nim uobecnia wobec człowieka i świata – świata coraz bardziej rozkrzyczanego i podzielonego, i człowieka – pogubionego i rozdartego pomiędzy tym, co słabe i grzeszne, a tym, co prawdziwe i piękne. Takiego Chrystusa niesiemy dzisiaj do tego świata. A krzyczy on coraz głośniej, bo traci sens istnienia. Widzimy to w krajach europejskich; widzimy to także na ulicach naszych miast – mówił hierarcha. Dalej biskup zauważył, że jesteśmy świadkami, jak cywilizacja zachodnia, która została ukształtowana przez myśl grecką, prawo rzymskie i etykę chrześcijańską, na początku XXI wieku znajduje się w stanie niemal całkowitego rozkładu i trawi ją gigantyczna zapaść demograficzna oraz kryzys wartości i degradacja duchowa. – Towarzyszy temu upadek moralny, zupełne odwrócenie pojęć, szerzący się chaos światopoglądowy. Stare zasady, normy, wzorce postępowania nazywane są złem i postrzegane jako fałszywe. W ich miejsce tworzy się nowe, oparte na tym, co dawniej było uważane za grzech, wynaturzenie i zło. Wszystkie zachowania, postawy, wartości od wieków uznawane za gorszące, niemoralne i wyniszczające ludzką psychikę, zostały usankcjonowane prawnie – stwierdził bp Mendyk.

Ratunek w Chrystusie

Aby człowiek mógł znaleźć satysfakcję ze swojego pragnienia szczęścia, ksiądz biskup wskazał, że należy kierować swoje kroki do Chrystusa, który jest blisko ludzkich spraw. – Nasze życie tutaj na ziemi jest w rzeczywistości ciągłą sekwencją spotkań z Chrystusem obecnym w Piśmie Świętym, swoich szafarzach, bliźnich, sakramentach, które są kanałami Jego zbawczego działania – zauważył.

W tym samym czasie, na zaproszenie ks. prał. Stanisława Chomiaka, Mszy św. połączonej z rocznicą I Komunii św. i procesji w Bielawie przewodniczył bp senior Ignacy Dec.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do IV Zielonogórskiego Uwielbienia

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Zielonogórskie Uwielbienie

Katarzyna Krawcewicz

15 czerwca w Zielonej Górze odbyła się kolejna próba przed IV Zielonogórskim Uwielbieniem. Koncert odbędzie się 20 czerwca o godzinie 20.00 w Boże Ciało przy kościele Ducha Świętego. Do wspólnego wielbienia i dziękczynienia śpiewem zaproszeni są nie tylko zielonogórzanie.

W galerii zdjęć możecie zobaczyć, jak wyglądała próba.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 3

2021-08-03 23:42

Michalina Stopka

Czy na pielgrzymce tylko się modlimy i śpiewamy? Filmik z dzisiejszej trasy, gdzie pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, przeszli z Dobrosławic do Trzebnicy pokazuje, że tak.

Jednak nie można zapominać, że najważniejsze rzeczy Bóg działa w sercu człowieka. Zapraszamy na filmowe podsumowanie dnia. Dziś gr. XIV w komplecie. Eucharystia sprawowana była w kościele pw, św. Jakuba Apostoła w Prusicach. Przewodniczył jej ks. Łukasz Romańczuk, a homilię wygłosił przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję