Reklama

Głos z Torunia

Uczyńcie, co wam mówi Syn

Matka, która jest blisko każdego, wysłucha, ocali, wesprze. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest jednym z najmłodszych w Kościele, ale bardzo potrzebnym. Potwierdza to coroczne święto w Wardęgowie.

Niedziela toruńska 24/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Aleksandra Wojdyło

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego grupami i indywidualnie, piesi i zmotoryzowani, rodziny i samotni, z bliska i z daleka zmierzają do Matki. Obrała swe miejsce właśnie tu, daleko od wielkich miast, pośród pól, ogrodów i pagórków. Niezależnie od wieku tu wszyscy czują się jak dzieci. Tu dokonują się cuda. Tu wiara się umacnia. Tu wiara jest żywa. Cud Bożej łaski dotyka wszystkich modlących się serc. Kustosz sanktuarium ks. Michał Napierała wraz z parafianami troszczy się nie tylko materialnie o rozwój tego sanktuarium, ale stwarza wiele możliwości rozwoju kultu maryjnego w tym miejscu.

Usłyszeć głos Boży

Późnym popołudniem 24 maja polana wokół sanktuarium Matki Bożej w Wardęgowie wypełniła się pielgrzymami, którzy we wspólnocie wiary i radości składali Maryi swe troski, dziękowali za zdrowie w dobie pandemii, wypraszali łaski dla swych rodzin.

Reklama

Każdy przybywający tu pątnik pierwsze swe kroki zawsze kieruje do małej, urokliwej kapliczki, w której tronuje figura Matki Bożej Wardęgowskiej. Przed nią klęka, swój wzrok i myśli wznosi ku górze, zapala świeczkę wotywną, zatrzymuje się na krótką modlitwę.

– Zawierzamy Maryi swoje codzienne sprawy, aby wzięła je i rozwiązała zgodnie z wolą Bożą, abyśmy usłyszeli, czego Bóg od nas pragnie. Róbcie wszystko, co powie wam Syn – mówiła Matka Boża – tak bp Józef Szamocki mówił w słowie wstępnym do Mszy św. odpustowej.

Dochować wierności

– W czasach, kiedy ludzie przestają myśleć o Bogu i Kościele, narzucając innym złe ideologie, są jednak świadkowie żywego Chrystusa jak wy, którzy – jak św. Jan – bierzecie Matkę do siebie – zwrócił się do rzeszy wiernych bp Józef. Zachęcił zgromadzanych, by dziękowali Bogu za to, że nie utracili wiary, oraz do tego, aby nie wstydzili się jej wyznawać. Odwołując się do słów kard. Wyszyńskiego, wezwał, aby oddać się pod opiekę i obronę Matki Bożej. Wskazania Prymasa Tysiąclecia są nadal aktualne: to m.in. dochowanie wierności małżeńskiej, odpowiedź na łaskę powołania, nie uleganie nałogom.

Reklama

„Kto ma szerokie serce i miłość ku Bogu bez zastrzeżeń, ten nie boi się nowych ludzi, bo chce, aby niebo posiadało miliony milionów” – cytował myśl Prymasa Ksiądz Biskup i dodał, że odkrycie miłości Boga Ojca jest fundamentem naszego życia. Przypomniał również, że Bóg szuka każdego i chce nas uchronić od konsekwencji grzechu, byśmy przyznając się do winy, zechcieli naprawić błędy życia i osiągnęli zbawienie. Wezwaniem na dzisiejsze czasy jest zawierzenie Panu Bogu jak dziecko – prosto, z pełną ufnością, otwarcie, bez granic.

Wyznawać wiarę

Porównując sanktuarium wardęgowskie do największych ośrodków maryjnych w Europie, bp Józef zwrócił uwagę, że Matka Boża szczególnie w takich miejscach czuwa nad Kościołem. – Maryja wychodzi nam na ratunek, o tym mówi święto Matki Kościoła – podkreślił hierarcha. Na koniec wezwał wiernych do odważnego wyznawania wiary, do ochrony rodziny i do troski o życie ludzkie.

Nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna zakończyły Mszę św. odpustową. Na koniec pasterz udzielił dzieciom indywidualnego błogosławieństwa.

Matko Boża Wardęgowska, uzdrów nas i miej nas w swej opiece.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perełka Roztocza

Odnowiona świątynia

119-letnia świątynia w parafii św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach przeszła kapitalny remont. Prace remontowe i modernizacyjne rozpoczęły się 24 kwietnia 2019 r. i trwały 2 lata.

Drewniany kościółek zadziwia wszystkich, zarówno w dzień, jak i nocą. Miejsce to stwarza niezwykły klimat do wyciszenia, modlitwy i kontaktu z Bogiem, i jak mawiają odwiedzający Trzęsiny, tu odczuwa się obecność świętych.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję