Reklama

Niedziela Małopolska

Bądźmy solidarni!

Takiej tragedii jeszcze tu nie było – to zdanie wielokrotnie powtarzano w niedzielę 20 czerwca, po pożarze, który dzień wcześniej wybuchł w Nowej Białej.

Niedziela małopolska 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

pożar

straż pożarna

Piotr Twardowski

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 400 strażaków i druhów z 9 powiatów

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 400 strażaków i druhów z 9 powiatów

W tym czasie, gdy cała Polska emocjonowała się zbliżającym meczem piłki nożnej naszej reprezentacji, w wiosce znajdującej się na Spiszu, blisko Białki Tatrzańskiej wybuchł pożar, który błyskawicznie rozprzestrzenił się na okoliczne budynki. Zwarta zabudowa Nowej Białej nie ułatwiała gaszenia ognia.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego, uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (110 mieszkańców), ponadto 23 zabudowania gospodarcze. Na szczęście, nikt nie zginął, ale jedna z 9 poszkodowanych osób trafiła do szpitala z poważnym urazem kręgosłupa. Mieszkańcom zapewniono pomoc psychologiczną.

Reklama

Pierwsze oddziały Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej szybko dotarły na miejsce. Z żywiołem walczyło ponad 100 zastępów, które przyjechały na miejsce z dziewięciu powiatów. Tragedia zjednoczyła lokalną społeczność. Do ratowania z ognia dobytku całego życia spieszyli także mieszkańcy Nowej Białej i okolicznych wiosek.

Szybko też uruchomiono pomoc pogorzelcom, którzy mogli skorzystać z noclegów w jednym z pensjonatów, ale w zdecydowanej większości miejsce do tymczasowego zamieszkania zaproponowali poszkodowanym w pożarze ich bliscy i znajomi. Urząd Gminy podał dane do oficjalnej zbiórki, założonej przez zweryfikowane osoby, na rzecz pogorzelców z Nowej Białej (zrzutka.pl/duuwaw), podkreślając, że liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc!

O solidarność z rodzinami pogorzelców zaapelował metropolita krakowski. W liście skierowanym do parafian, odczytanym w kościołach podczas niedzielnych Mszy św. (20 czerwca), abp Marek Jędraszewski napisał m.in.: „W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc”. Równocześnie zarządził, by w niedzielę 27 czerwca włączono do modlitwy powszechnej intencję za poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej, a przed kościołami – zorganizowano zbiórkę ofiar, które zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem. Arcybiskup Marek Jędraszewski modlił się w intencji poszkodowanych w pożarze i wszystkich niosących im pomoc w niedzielę, o godz. 15 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej.

Nie bądźmy obojętni! Dajmy wsparcie modlitewne i materialne pogorzelcom.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy strażacy w Grecji: najgorsze mamy za sobą, ale pożar jest nieprzewidywalny

Najgorsze mamy za sobą, ale pożar – szczególnie lasu - jest nieprzewidywalny – powiedział w piątek PAP dowódca polskich strażaków w Grecji bryg. Michał Langner z KG PSP.

W sobotę do Grecji wyruszyła grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami. To dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Grupa wspiera greckie służby walczące od dwóch tygodni z szalejącymi tam pożarami.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do przyszły prezbiterów: traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie miejsce pracy!

2021-09-15 19:01

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

- O tyle, o ile mogę to mówić w imieniu całego naszego prezbiterium, w które wejdziecie w szczególny sposób w sobotę – chcemy być dla was Matką, ale i wy traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie jako instytucję, miejsce pracy , firmę! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Od niedzieli w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla czterech diakonów Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Rekolekcje prowadzi ks. Piotr Mieloszyński – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję