Reklama

Niedziela Legnicka

Dali świadectwo Bożej obecności

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, stała się okazją do dawania świadectwa o Jego obecności w Eucharystii.

Niedziela legnicka 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Artur Grabowski

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Był to także dzień szczególny z innego powodu. Neoprezbiter ks. Karol Diduszko, odprawił w Olszynie swoje prymicje, przewodniczył procesji eucharystycznej i udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

Znów na ulicach

Po roku przerwy możliwe stało się wyjście z eucharystyczną procesją na ulice Olszyny. Parafianie oczekiwali tego bardzo mocno, poświęcając w tej intencji swoją modlitwę. Tradycyjną procesję do czterech ołtarzy poprzedziła Msza św. Aby umożliwić udział większej ilości wiernych, Eucharystia sprawowana była na tarasie Domu Katechetycznego, a uczestnicy liturgii gromadzili się na łące przy plebanii oraz przykościelnym placu.

Z udziałem księdza neoprezbitera

Reklama

Mszy św. przewodniczył neoprezbiter ks. Karol Diduszko, który we wrześniu 2020 r. odbywał w olszyńskiej wspólnocie parafialnej praktykę diakońską. W swojej homilii ks. Karol nawiązał do historii tego święta, które od średniowiecza ma swoje ważne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Kaznodzieja wspomniał, iż zostało ono wprowadzone na specjalne życzenie Pana Jezusa, który objawił się Juliannie z Cornillon w 1209 r. Wskazał na to, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła – osią całego życia chrześcijańskiego.

Podziękowanie za czas obecności

Po zakończonej Mszy św., liderka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym Elżbieta Żołna, w imieniu całej parafialnej złożyła ks. Karolowi życzenia z racji przyjętego niedawno sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu. Była to także okazja, by jeszcze raz wyrazić wdzięczność za czas praktyki diakońskiej i zaangażowania w sprawy parafii, do której został przysłany jako praktykant.

Procesja

Następnie ks. Karol wystawił w monstrancji Najświętszy Sakrament, który niesiony był do czterech ołtarzy ulicami: Legnicką, Kolejową, 1 Maja, Szkolną i Wolności. Każdy z ołtarzy poświęcony był przeżywanym właśnie jubileuszom i wybitnym postaciom: Rokowi św. Józefa, św. Janowi Pawłowi II, bł. ks. Michałowi Sopoćce i słudze Bożemu Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Przy każdym z nich ks. proboszcz Bogusław Wolański wygłosił krótką homilię. Była to więc okazja do refleksji, modlitewnego skupienia i spojrzenia na Eucharystię oczami świętych, by znów móc dostrzec w Niej kochające oblicze Chrystusa.

Liturgię zakończyło uroczyste Te Deum odśpiewane w kościele parafialnym i błogosławieństwo eucharystyczne. Jednak to nie był jeszcze koniec uroczystości, bowiem ks. Karol, przy znajdującej się przy kościele grocie Matki Bożej, każdego kto tylko chciał, obdarował prymicyjnym kapłańskim błogosławieństwem.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzelce Krajeńskie: Uroczystość Bożego Ciała

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Jan Dreczkowski

Tak wyglądały obchody Uroczystości Bożego Ciała w Strzelcach Krajeńskich.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję