Reklama

Niedziela Częstochowska

Karmelowe wakacje

Ucieszyć się Bogiem i przyrodą, odpocząć, nabrać sił, spotkać się z innymi i dać im siebie – po to są podarowane przez Boga wakacje.

Niedziela częstochowska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

karmelitanki

Truskolasy

Archiwum Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Truskolasach

Doskonale rozumieją to Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Truskolas, które same odpoczywają, m.in. w polskich Tatrach, ale pomagają również innym dobrze przeżyć ten czas. – Pomagamy np. w prowadzeniu rekolekcji oazowych dla dzieci i młodzieży. Naszą parafię i wspólnotę odwiedzają też grupy pielgrzymkowe, które udają się na Jasną Górę. Niektórzy zatrzymują się po to, by zobaczyć piękny zabytkowy kościół, a niektórzy przychodzą też do naszego ogrodu – mówi s. Makaria od Przenajdroższej Krwi Chrystusa.

Jest zabawa

Przy parafii św. Mikołaja w Truskolasach działa Oaza Dzieci Bożych, więc szczególnie początek wakacji jest okazją do wielkiego świętowania w zakonnym ogrodzie. – Dzieci przychodzą z całymi rodzinami, więc my też się cieszymy, że możemy poznać ich bliskich. To też taki wstęp do zacieśniania więzi w czasie wakacji – podkreśla s. Jona od Jezusa i Maryi. Karmelitanki prowadzą wiele zabaw razem z księdzem wikariuszem. – Mamy świetnych operatorów aparatu, więc wszystko jest również pięknie uwiecznione – dodaje.

Podczas wspólnego świętowania można zjeść coś dobrego, pobawić się w pociąg czy pograć w piłkę. – Dzieci grają w siatkówkę i piłkę nożną. Poza tym wciągają nas do tańca, a my chętnie dajemy się wciągnąć – uśmiecha się s. Makaria.

Bogactwo wspólnoty

Reklama

Wspólnotę oazową w Truskolasach tworzy ponad trzydzieścioro dzieci i młodzieży z Oazy Dzieci Bożych i Oazy Nowej Drogi. Raz w tygodniu, w ciągu roku szkolnego, młodzi uczestniczą w spotkaniach formacyjnych. Podczas nich jest czas na modlitwę, rozważanie słowa Bożego, poznawanie katechizmu i nauki Kościoła, a także na zabawę i obowiązkowo na kisielek. Kilka razy do roku oazowicze wraz ze swoimi bliskimi spotykają się w ogrodzie sióstr przy ognisku, pysznościach przygotowanych przez mamy dzieci i dobrej zabawie. Oaza organizuje również kiermasze: bożonarodzeniowy i wielkanocny oraz uczestniczy w rekolekcjach wakacyjnych.

Zderzenie ze sobą

Podczas wakacji siostry z Truskolas odprawiają też indywidualne rekolekcje i zachęcają do tego osoby świeckie. – To dobry czas, by zderzyć się z rzeczywistością, którą jestem, dać sobie szansę na usłyszenie swoich pragnień i tego, czego chce ode mnie Bóg – podkreśla s. Nuncja od Matki Bożej Różańcowej. – Jeżeli ktoś nie daje sobie chwili na odpoczynek, praca staje się coraz bardziej uciążliwa – zauważa.

Materiał wideo jest dostępny na: www.tv.niedziela.pl

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koloniści wypoczywali w Wisełce

[ TEMATY ]

wakacje

UM Świebodzice

Pięćdziesięcioro dzieci ze Świebodzic spędziło dwa tygodnie na kolonii letniej w Wisełce koło Międzyzdrojów. Organizatorem wypoczynku tradycyjnie była Gmina Świebodzice. Dzieci oprócz wspaniałego słońca miały mnóstwo atrakcji: wycieczki, gry i zabawy sportowe, spotkania z terapeutami oraz wiele innych, ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję