Reklama

Niedziela Łódzka

Sędziejowice – parafia tętniąca życiem

Uderzenie pioruna zniszczyło XVIII-wieczny drewniany kościół, który stanowił centrum życia miejscowości. W jego miejsce powstała nowa budowla.

Niedziela łódzka 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny

Ołtarz główny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sędziejowice to wieś w powiecie łaskim. Najstarsze zapisy jej dotyczące sięgają 1136 r. Stanowiła ona własność książęcą nadaną arcybiskupom gnieźnieńskim. Parafia erygowana została w XIII wieku przez abp. gnieźnieńskiego Jana Pełkę, a pierwszy kościół św. Marii Magdaleny Pokutnicy i św. Klemensa I Rzymskiego wybudowano w XV wieku.

Na jego miejscu w 1779 r. stanęła znacznie większa świątynia ufundowana przez abp. gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego. Był to kościół drewniany, orientowany, jednonawowy z dobudowaną sionką, bogato wyposażony przez fundatora. Znajdowały się w nim wczesnobarokowe ołtarze oraz 13 obrazów przedstawiających Chrystusa Zmartwychwstałego oraz 12 Apostołów. Świątynia była kilkakrotnie odnawiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niestety, 13 lipca 1984 r., podczas burzy uderzył w nią piorun. Powstał gwałtowny pożar, który całkowicie zniszczył zabytkowy kościół z jego cennym wyposażeniem. Wielu parafian wciąż pamięta zgliszcza po najważniejszej budowli w Sędziejowicach.

Nowa świątynia

Po tragicznym pożarze nie było czasu na rozpacz i żal. Należało szybko odbudować dom Boży. Dzięki zaangażowaniu ks. Józefa Królikowskiego i parafian w latach 1984-87 wybudowano nowy kościół o konstrukcji murowanej według projektu Mirosława Rybaka. Przypomina on sylwetką wczesnoromańskie kościoły Rawenny. Wzniesiony został w kształcie ośmioboku obudowanego traktem, w którym umieszczono 4 kaplice oraz wybudowano ośmiokątną wieżę – dzwonnicę, na której umieszczono krzyż. Nowy kościół został poświęcony przez bp. Bohdana Bejze 22 lipca 1987 r., a konsekrował go abp Władysław Ziółek 22 września 2007 r.

We wnętrzu znajduje się dębowy ołtarz wykonany w czasie, kiedy proboszczem parafii był ks. kan. Grzegorz Kaźmierczak. W ołtarzu głównym mieści się obraz św. Marii Magdaleny z Chrystusem Zmartwychwstałym, a po bokach – w kompozycji ikonostasu – wizerunki św. Piotra i św. Pawła oraz czterech Ewangelistów. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się rzeźbiona w drewnie lipowym złocona scena z Kalwarii: Chrystus Ukrzyżowany i stojąca u Jego stóp Matka Boża Bolesna, św. Jan Apostoł oraz św. Maria Magdalena. Rozbudowany ołtarz główny jest dziełem miejscowego stolarza Marka Wesołego; rzeźby wykonał artysta Maciej Koliński; złocenia Grażyna Lazarowicz z Częstochowy; obrazy namalował Wojciech Nowaczyk z Wieruszowa. Ołtarz główny jest zdobiony rzeźbą polichromowaną Ostatniej Wieczerzy, obok usytuowana jest ambonka, lektorium oraz kredencja – wykonane z białego marmuru z Carrary.

Reklama

W ołtarzu kaplicy po lewej stronie kościoła znajdują się obrazy patronów parafii – św. Marii Magdaleny i św. Klemensa Rzymskiego. W drugiej kaplicy po tej samej stronie usytuowane są wizerunki św. Ojca Pio, św. Marii Magdaleny w zwieńczeniu oraz konfesjonał Jana Pawła II. W prawej stronie kościoła znajduje się kaplica z ołtarzami Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa.

Uwagę zwracają rzeźbione w drewnie lipowym i polichromowane stacje Drogi Krzyżowej w kapliczkach dębowych autorstwa rzeźbiarza z Olsztyna k. Częstochowy. Na ścianach na zewnątrz świątyni znajdują się pamiątkowe tablice: z okazji poświęcenia nowego kościoła oraz tablica ku czci żołnierzy Armii Krajowej.

Ze względu na dwóch patronów wspólnota parafialna obchodzi 2 odpusty: św. Marii Magdaleny – 2 lipca i św. Klemensa – 23 listopada. Na terenie parafii znajduje się kilka kaplic: kaplica Matki Bożej Częstochowskiej na cmentarzu w Sędziejowicach, kaplica Matki Bożej Dobrej Rady w Kamostku oraz kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kozubach Starych.

Nowe czasy

Wraz z objęciem funkcji proboszcza przez ks. kan. Dariusza Chlebowskiego 1 lipca 2016 r. w sędziejowickim kościele rozpoczął się nowy rozdział. Jak podkreślają parafianie, to czas pełen energii, śpiewu, działalności na rzecz integracji, dobroczynności, wspierania potrzebujących, zangażowania w życie parafii. Swą działalność rozpoczęła schola, zespół muzyczny oraz chór gospel dla najmłodszych. Dzieci i młodzież chętnie biorą udział w wielu konkursach. Miejsce w sędziejowickim kościele znalazł również Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – należą do niego dziewczynki w różnym wieku, które czynnie angażują się np. w pomoc charytatywną. Bardzo liczną grupą są też ministranci.

Reklama

Młodzi parafianie co roku mają możliwość wyjazdu na letnie kolonie do Poronina, z których chętnie korzystają. Organizowane są także rozmaite spotkania integracyjne dla dzieci i młodzieży: ogniska, spotkania opłatkowe. Dzieci przygotowują ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe. Przy okazji odpustu parafialnego św. Marii Magdaleny odbywa się festyn rodzinny, który przyciąga całe rodziny.

Ksiądz proboszcz wprowadził do sędziejowickiego kościoła wiele zwyczajów, bez których parafianie już nie wyobrażają sobie roku kościelnego: Orszak Trzech Króli, Zaduszki Artystyczne, procesję z okazji Niedzieli Palmowej z pięknymi własnoręcznie wykonanymi przez parafian palmami oraz nabożeństwa fatimskie z procesją ulicami Sędziejowic, a także koncerty noworoczne.

Dorośli parafianie aktywnie uczestniczą w spotkaniach Żywej Róży. W kościele organizowane są koncerty, przyjeżdżają zaproszeni goście z całej Polski, a także lokalni artyści z Domów Kultury z Sędziejowic czy Łasku. W kościele często prezentowane są różne wystawy. Aktualnie znajdują się tam prace fotograficzne „Sędziejowice – Perła Województwa Łódzkiego”. Wystawa jest częścią projektu, który ma na celu promocję gminy Sędziejowice, a także dumy mieszkańców – Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego. Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Gminy Sędziejowice wraz z partnerami przeprowadzili szereg działań mających na celu promocję miejscowości. Przygotowany został folder Sędziejowice – perła Województwa Łódzkiego, w którym zaprezentowano miejsca zatrzymane w kadrze przez uczestników konkursu fotograficznego. Zdjęciom towarzyszą opisy pokazywanych miejsc.

Reklama

Ostatnio parafię dotknęło bolesne doświadczenie, kiedy to w wyniku przejścia trąby powietrznej zniszczone zostało ok 60 domostw. – Bogu dzięki, że nikomu z mieszkańców nic się nie stało. Moi parafianie to dzielni ludzie, dlatego wiem, że wspólnymi siłami damy radę naprawić wyrządzone przez nawałnicę szkody – podkreśla ks. prob. Dariusz Chlebowski.

Karta historii

Sędziejowice to również miejscowość ze swoją ważną historią. To pod Sędziejowicami 26 sierpnia 1863 r. w czasie powstania styczniowego rozegrała się zwycięska dla powstańców bitwa. Od kilku lat możemy oglądać jej rekonstrukcję. Dla upamiętnienia tego faktu szkoła nosi imię Powstańców 1863 r.

Na sędziejowickim cmentarzu nad innymi pomnikami góruje Pomnik Kozaków wzniesiony przez Rosjan w 1873 r., a obok znajduje się skromniejsza zbiorowa mogiła powstańców ze zgrupowania gen. Edmunda Taczanowskiego poległych we wspomnianej bitwie z 26 sierpnia 1863 r. To mogiła, na której parafianie sędziejowickiego kościoła zapalają znicze 1 listopada, aby oddać cześć bohaterom.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obcokrajowcy u św. Pawła

Niedziela warszawska 39/2023, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum PŚP

Parafia św. Pawła skupia wiernych z 25 krajów świata. Na zdjęciu w czapce o. Wiesław Dawidowski

Parafia św. Pawła skupia wiernych z 25 krajów świata. Na zdjęciu w czapce o. Wiesław Dawidowski

Apostoł Narodów ewangelizował na terenie niemal całego znanego wówczas świata. Dziś wyznawcy Chrystusa z różnych zakątków Ziemi spotykają się w warszawskiej parafii pod jego wezwaniem.

Parafię św. Pawła tworzy międzynarodowa wspólnota katolików, pochodzących z wielu różnych krajów i kultur. Łączy ich chęć oddawania czci Bogu. Są otwarci na nowe osoby, które chciałyby poznać wspólnotę, niezależnie od tego, czy zamieszkują w Warszawie na stałe czy czasowo.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję