Reklama

Głos z Torunia

Jesteś kochany

Kim jestem, co liczy się w moim życiu? Czy ciemność oznacza, że Boga nie ma, czy to dopiero początek spotkania z Nim? Młodzież w Grążawach odkrywała Boga w swoim życiu na nowo.

Niedziela toruńska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

młodzież

Ewa Melerska

W spotkaniu wzięli udział także studenci z Torunia

W spotkaniu wzięli udział także studenci z Torunia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegorocznym planie Strefy Mocy, która w dniach 9-11 lipca organizowana była w parafii św. Marcina Biskupa w Grążawach, pojawiło się spotkanie dedykowane młodzieży naszej diecezji. Kilkugodzinny sobotni program zapewniło Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej Kotwica wraz z duszpasterzami.

Kim jestem?

Do tańca pełnego radości i ruchu na świeżym powietrzu porwała wszystkich Basia, znana młodym z Diecezjalnych Dni Młodzieży w Hartowcu, która poprowadziła energetyczną zumbę. Był to dobry czas na zawiązanie wspólnoty i poznanie się wszystkich, którzy skorzystali z zaproszenia i przyjechali do Grążaw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Wojciech Werner, jezuita posługujący w Toruniu, w konferencji zachęcał słuchaczy do tego, by szukać w życiu odpowiedzi na bardzo ważne pytania: Kim jestem i dokąd zmierza moje życie? Następnie młodzi w małych grupach mieli okazję do dyskusji i podzielenia się przemyśleniami o tym, co jest dla nich ważne, czego się boją, a o czym marzą. Jedna z uczestniczek, Zuzia, zapytana, co zapadło jej szczególnie w pamięci, mówi: – Przypomniałam sobie kolejny raz, że mam cieszyć się z darów, które dał nam Pan. Jeśli np. kocham tańczyć, wkładam w to całe serce i nie przejmuję się, jak postrzegają mnie inni. Przez całe życie szukamy odpowiedzi na pytanie: Kim jestem? Ważne jest to, żeby wiedzieć, że przede wszystkim jestem kochany.

Największy z darów

Reklama

– To dzisiejsze nasze spotkanie nie jest przypadkowe. Drugi człowiek, który stoi obok nas, jest dla nas darem, a Eucharystia jest czymś największym, co mogliśmy otrzymać. Pamiętajcie, abyście nie przestawali wielbić Boga – mówił z mocą ks. Artur Szymczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, podczas Eucharystii w kościele parafialnym w Grążawach. Mszę św. rozpoczął od uwielbienia i wspólnej modlitwy z prośbą o uleczenie i uwolnienie naszych serc ze wszystkich zranień i niepokojów. Wołał: – Pamiętaj, młody człowieku, że jesteś powołany, że masz misję głosić o Chrystusie, dawać świadectwo radości i prawdziwej miłości!

Kryzys ciemności

Ksiądz Dawid Wasilewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, w homilii nawiązywał do usłyszanej Ewangelii z dnia i skłaniał do refleksji, co jest ciemnością w naszym życiu, a co lub Kto jest prawdziwym światłem. – Dla człowieka, dla którego Boga nie ma, ciemność jest swego rodzaju końcem. Chrześcijanin wie, że ciemność jest przedsionkiem i że w niej ukryty jest Bóg. On jest bardzo dyskretny i lubi być poszukiwany – podkreślił. Ewangelia mówi nam, że Jezus nie przyszedł na ziemię, aby nieść pokój, ale by nieść kryzys. – Ludziom kryzys kojarzy się raczej źle, pejoratywnie, wiąże się ze strachem. W Biblii słowo kryzys nigdy nie ma znaczenia negatywnego. Jezus przychodzi po to, aby człowieka skonfrontować, by miał odwagę się określić – mówił dalej kaznodzieja.

– Usłyszane dziś słowo może spowodować, że moje serce dzisiaj ożyje, a może nawet odżyje. Niektórzy powiedzą: „Ale my jesteśmy żyjący, oddychamy, mamy się całkiem dobrze”. Ale czy to jest życie Boga? Czy wszystko to, czym żyję, ma Boskie pochodzenie? Czy jest to efektem, skutkiem spotkania z Bogiem? – pytał ks. Dawid.

Do wspólnej modlitwy śpiewem zaprosiła wszystkich Sylwia Wilk z zespołem zaNim Uwielbienie. Zebrani kapłani modlili się za młodzież o uzdrowienie serc i umysłów, o to, by potrafiła świadczyć o Chrystusie, wybaczać i by zaniosła Dobrą Nowinę do swoich domów i środowisk.

Po Mszy św. na wszystkich czekały już ogniska i kiełbaski. Młodzi kontynuowali czas rekreacji, wspólnych zabaw i rozmów. Po młodzieżowym spotkaniu rozpoczęły się dalsze punkty programu Strefy Mocy w Grążawach.

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja na beskidzkich szczytach

Pilsko, Przegibek, Leskowiec, Skrzyczne, Hala Rysianka, Babia Góra, Szyndzielnia i Wielka Racza - to beskidzkie szczyty, które w wakacyjne miesiące staną się miejscem ewangelizowania. Pomysł ma się wpisać w przeżywanie Roku Wiary

Z inicjatywy Fraterni Franciszkańskiej w Rychwałdzie od 6 lipca w każdą sobotę o godz. 12 odbywać się będą akcje ewangelizacyjne na górskich szlakach. - Pragniemy w okresie wakacyjnym wyjść na szlaki naszych pięknych gór i ogłaszać Bożą chwałę na ich szczytach, rozbudzając nowy dynamizm misyjny wśród katolików i jednocześnie zapraszając turystów do pogłębienia wiary w Boga, w życie po śmierci i w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela - tłumaczy koordynator przedsięwzięcia o. Bogdan Kocańda OFM Conv. z Rychawałdu.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 25-lecia sakry biskupiej bp. Jana Wątroby

2025-05-12 13:21

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

bp Andrzej Przybylski

Radio Fiat

11 maja 2025 roku przypada jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Jana Wątroby, biskupa rzeszowskiego. Z tej racji w jego rodzinnej parafii pw. św. Piotra w Okowach w Białej koło Wielunia odbyły się uroczystości jubileuszowe z udziałem kapłanów dekanatu wieluńskiego, a przede wszystkim najbliższej rodziny, przyjaciół, znajomych i wiernych z rodzinnej parafii Jubilata. Kazanie okolicznościowe z tej okazji wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

W swoim słowie przypomniał najpierw, że za każdym powołaniem, misją i urzędem w Kościele stoi konkretny człowiek, z konkretną historią rodzinną, wychowaniem, edukacją szkolną i środowiskiem parafialnym. „Zanim staliśmy się w Kościele pasterzami, wyrośliśmy w konkretnej rodzinie, ukształtowały nas wartości przekazane przez rodziców, szkołę, przyjaciół i znajomych, przez parafialną wspólnotę wiary, w której uczyliśmy się służyć Bogu i ludziom – stwierdził kaznodzieja. Bp Przybylski przypomniał drogę powołania bp. Jana Wątroby, a także jego wielki wkład w stuletnią historię diecezji częstochowskiej. Bp Jan Wątroba urodził się w Wieluniu, dzieciństwo i młodość przeżył w parafii Biała koło Wielunia. Po maturze wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W trakcie studiów seminaryjnych odbył służbę wojskową. Wyświęcony na kapłana w 1979 roku pełnił w diecezji m.in. funkcję wikariusza w Wieruszowie, sekretarza i kapelana biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję