Reklama

Niedziela Łódzka

Podążają drogą modlitwy

Od 25 lat przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque działa Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Niedziela łódzka 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Marek Kamiński

Członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja

Członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja

Zasadniczym celem Koła było i jest pogłębianie wiedzy religijnej i modlitwa w intencji kościoła, ojczyzny, kapłanów i parafii. Świętowanie tego pięknego jubileuszu rozpoczęła dziękczynna Msza św., której przewodniczył o. Maciej Plewka, redemptorysta, proboszcz parafii św. Marka Ewangelisty. Koncelebransami byli: ks. prał Jarosław Pater, proboszcz parafii, ks. Tomasz Falak, dyrektor Domu Księży Emerytów oraz ks. inf. Andrzej Dąbrowski. W wygłoszonej homilii o. Plewka powiedział: – 25 lat wy wszyscy tworzycie spoiwo, które utrzymuje tych, którzy może w różnych sytuacjach życiowych nadwyrężyli swoje wiązania. Może nawet nie uzmysławiamy sobie, że przez waszą modlitwę i trwanie przy Bogu, ktoś został ocalony od potępienia. Kaznodzieja nawiązał też do obecnych wydarzeń w Polsce, negatywnego nastawienia niektórych grup do Kościoła, do katolików. – Głosy niektórych mediów mówią, że już jesteśmy mniejszością. Trzeba nas zepchnąć na margines. Wiarę można tylko praktykować w kościele, na ulicy, w miejscu pracy, na zewnątrz już nie. Mamy być zepchnięci do piwnicy, bo tylko tam mamy być z Jezusem. Jednak to, co w naszych sercach jest, to co zostało zaszczepione przez naszych rodziców, dziadków, przez te całe pokolenia, ma wydać wspaniały owoc – dodał.

Ojciec Maciej Plewka podkreślił także, że Radio Maryja nie tylko razem z nami się modli, ale również pokazuje konkretną prawdę, która prowadzi nas do życia wiecznego. – Niech Bóg działa przez całą rodzinę Radia Maryja, aby nasz naród był silny wiarą, silny Bogiem, miłował ojczyznę i naród, który został powierzony Matce Najświętszej. Eucharystię uświetniła pięknym śpiewem Jadwiga Paduch, przy akompaniamencie Marcina Wołkowicza. Pani Jadwiga jest przewodniczącą Koła, brała również udział w II edycji programu telewizyjnego The Voice Senior.

Uczestniczący w uroczystościach jubileuszowych Tomasz Anielak, radny miasta Łódź powiedział: – Radio Maryja odgrywa ogromną rolę nie tylko w kształtowaniu postaw młodych ludzi, ale pełni szczególną misję dla osób starszych. Bywa bowiem jedynym „oknem na świat” dla chorych i osób samotnych, dla których w naszym „pędzącym świecie” nikt nie znajduje czasu. Czy można zatem kwestionować dobro, które daje nadzieję najsłabszym wśród nas? Przekazywanie misji Radia Maryja to rola, jaką pełnią Koła w parafiach. To w tej strukturze jest możliwość zaangażowania parafian nie tylko w pomoc dla innych, ale także w rozszerzanie kultu Maryi poprzez wspólną modlitwę, pielgrzymki czy spotkania.

Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego powstało z inicjatywy dr Ewy Sowińskiej i śp. dr Marii Chiżyńskiej, za proboszczostwa śp. ks. prał. Piotra Rycerskiego. Uczestniczy w każdych inicjatywach organizowanych przez kapłanów i grupy działające w parafii (Akcja Katolicka, Rodzina Edmundowa, Oaza Rodzin). Przygotowuje czuwania modlitewne, adoracje, spotkania opłatkowe, wykłady. Zorganizowało dwie pielgrzymki do Rzymu, a także do Lichenia, Kodnia, Częstochowy. Od początku działalności dba o formację członków, którzy uczestniczą w rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych w Toruniu. W ramach Koła dwie róże różańcowe codziennie odmawiają Różaniec w intencji Kościoła, Ojca Świętego, kapłanów i ojczyzny. „Wszystkich zapraszamy do naszego Koła, Bo Pan Bóg do modlitwy całą Polskę woła!”. Tak pisała Barbara Bartosiak w swoim wierszu, który powstał z okazji jubileuszu.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tyrawa: aby człowiek mógł czynić dobro, musi się poświęcić

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Bydgoszcz

bp Jan Tyrawa

Katarzyna Cegielska

Bp Jan Tyrawa podczas uroczystości 25-lecia Radia Maryja w Bydgoszczy

Bp Jan Tyrawa podczas uroczystości 25-lecia Radia Maryja w Bydgoszczy

„Człowiek, aby mógł czynić dobro, musi się poświęcić, musi ofiarować swoje życie” - powiedział biskup bydgoski Jan Tyrawa. W Bazylice Mniejszej św. Wincentego á Paulo w Bydgoszczy dziękowano 8 grudnia za 25 lat istnienia Radia Maryja.

Oto pełny tekst jego homilii:

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję