Ksiądz dr hab. Robert Samsel i jego dwoje zastępców: dr Joanna Czyż-Cieciak oraz Robert Karp – zostali powołani przez bp. Romana Pindla do zespołu przygotowującego syntezę materiałów zebranych w diecezji.
– Z jednej strony narodziła się myśl, że to, jest wyróżnienie. A potem przyszła także bojaźń i drżenie, bo to jest bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Gdy jednak przypominam sobie, że główną rolę odgrywa w tym procesie synodalnym Duch Święty, to nabieram pewności, że wszytko się uda – powiedział Robert Karp, który na co dzień zajmuje się obsługą medialną diecezjalnej strony internetowej oraz współtworzeniem programu Radia Anioł Beskidów. Dziennikarz podkreślił także, że swoją nominację traktuje osobiście jako wezwanie do nawrócenia oraz zaproszenie do spojrzenia na swoją rolę i miejsce w Kościele.
Wyznaczony przez bp. Pindla zespół będzie pozostawać w kontakcie z koordynatorami poszczególnych stanów i koordynatorami parafialnymi. W oparciu o przygotowany w synodalnych grupach materiał, opracowana będzie dziesięciostronicowa synteza diecezjalna. Zostanie ona przekazana do konferencji episkopatu. Do 22 kwietnia 2022 r. powinna być przygotowana ogólnokrajowa synteza, która zostanie przesłana do Sekretariatu Synodu wraz z materiałami przygotowanymi na poziomie diecezji. Parafialny etap synodalnych prac rozpocznie się 14 listopada.
Nadzieja, zadomowienie w Kościele, wzajemne słuchanie się i przyjaźń to pojęcia kluczowe dla właściwego odkrycia tego, do czego Bóg prowadzi nas w rzymskim etapie synodalnym – mówi prof. Aleksander Bańka, podsumowując trzydniowe rekolekcje dla uczestników Synodu, które odbywają się w Sacrofano. Jak podkreśla, dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu pełnego braterstwa i dobrych relacji.
„Jeśli faktycznie będzie tak, że jako uczestnicy potraktujemy ten czas rekolekcji poważnie i pozwolimy Słowu przemówić do nas, dotykać w tych obszarach, które są dla nas istotne, to jestem spokojny o przebieg tego Synodu. Wtedy tak naprawdę będziemy w stanie spotkać się w duchu pełnego braterstwa i dobrych relacji, które pozwolą rozeznawać, a nie konfrontować się w swoim rozumieniu i przeżywaniu Kościoła” – powiedział prof. Aleksander Bańka.
Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Potrafi budzić wzruszenia, inspirować, jednoczyć i prowadzić ku głębi. Może jednak także zwodzić, niszczyć i oddziaływać na sferę duchową w sposób, który nie zawsze jest od razu widoczny.
W ostatnich dziesięcioleciach szczególnie niepokojącym zjawiskiem stał się rozwój muzyki satanistycznej, która nie tylko prowokuje, ale bardzo często wprost oddaje cześć złym duchom. Nie jest to jedynie forma artystycznego buntu. To często świadoma strategia, która ma na celu podważenie wiary, rozmycie pojęć dobra i zła, a także wzbudzenie fascynacji tym, co mroczne i demoniczne.
Pallotyni posługujący w Wenezueli są blisko ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi. W rozmowie z Vatican News mówią o niezwykłym doświadczeniu solidarności z poszkodowanymi. Misjonarze przyjmują ludzi bez dachu nad głową, organizują zbiórki, niosą pomoc duchową i wspierają ratowników. Jadą też tam, gdzie rodziny wciąż szukają bliskich pod gruzami. Już teraz wiadomo, że pomoc będzie potrzebna nie tylko dziś, ale przez kolejne tygodnie i miesiące.
24 czerwca Wenezuelę nawiedziły dwa silne wstrząsy o magnitudzie 7,2 i 7,5. Według danych z 2 lipca zginęło blisko 2300 osób, ponad 11 tysięcy zostało rannych, a los dziesiątek tysięcy pozostaje nieznany. Największe zniszczenia odnotowano w stanie La Guaira, ale skutki trzęsienia ziemi dotknęły także Caracas i Guarenas, gdzie pracują polscy pallotyni.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.