Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicka delegacja w Dachau

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, w dniu 29 kwietnia, uczestniczyła także 50. osobowa delegacja z diecezji legnickiej. W gronie uczestników pielgrzymki, obok Biskupów z Legnicy - biskupa Diecezjalnego, Pomocniczego i Seniora, znaleźli się księża pełniący różne funkcje w diecezji oraz diakoni, którzy w maju przyjmą święcenia prezbiteratu.

Gościem specjalnym był ks. prał. Petrus Birkner z Görlitz, kanonik honorowy legnickiej kapituły katedralnej, który dzielił się swoją wiedzą na temat zwyczajów i życia religijnego mieszkańców niemieckich Landów. Pielgrzymi rozpoczęli swoją podróż na uroczystości, od odwiedzin miejscowości Radibor na Łużycach. Tu, w rodzinnej parafii bł. ks. Alojzego Andritzkiego, który jest jedną z ofiar Dachau, a jednocześnie pierwszym błogosławionym Łużyczaninem a także Saksonii, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa legnickiego. Miejscem Bazowym dla grupy legnickiej była miejscowość Fryzynga, a w niej Bildungszentrum Kardinal-Döpfner-Haus. Dziś, jest to miejsce wielu spotkań, rekolekcji, konferencji, sesji, wydarzeń kulturalnych dla różnych grup. Jest w obrębie zabudowy wraz z konkatedrą, którą też grupa zwiedzała. Miejscem odwiedzin było także Monachium wraz m.in. z katedrą, czy obszarem poolimpijskim, a także rodowa miejscowość św. Jadwigi Śląskiej - Andechs.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W dniu głównych uroczystości w Dachau, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią obozu i losem więźniów, a wśród nich wielu kapłanów, w udostępnionych salach wystawowych. Cieszył też fakt, że wśród odwiedzających to miejsce i zapoznających się z jego historią, było bardzo dużo młodzieży, w ramach wycieczek szkolnych. Obok udziału w koncelebrowanej Mszy św. w gronie wszystkich uczestników tego wydarzenia, był też czas na osobistą i wspólną modlitwę w miejscach gdzie stały baraki (28, 30) w których osadzeni byli polscy księża, czy też na terenie klasztoru sióstr karmelitanek, przylegającego do obszaru byłego obozu. Była też możliwość spotkań z księżmi z innych diecezji przybyłych tego dnia w ramach swoich pielgrzymek diecezjalnych, czy też ze swoimi parafianami, jako duszpasterze polonijni.

W samo południe została odprawiona tam Msza święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, natomiast homilię wygłosił kardynał Reinhard Marx. W swojej homilii kardynał Monachium cytował obszerne fragmenty wspomnień jezuity - ojca Adama Kozłowieckiego - byłego więźnia tego obozu. Po wojnie zakonnik został misjonarzem w Zambii. W 1998 roku papież Jan Pawła II minował go kardynałem. Ojciec Kozłowski zmarł w 2007 roku mając 96 lat.

„Dachau pozostanie miejscem niepokojącej pamięci i równocześnie przebaczenia szczególnie dla Niemców i Polaków. - Historia naszych narodów daje podstawy do tego, by żywić nadzieję, że nienawiść przemoc i ucisk nie muszą być wiecznymi towarzyszami człowieka” - podkreślał w homilii kardynał Monachium. Swoje rozważania zakończył pytaniem: „Czy ludzkość nauczyła się czegoś z tej okropnej lekcji?”.

Przez obóz koncentracyjny w Dachau przeszło około 200 tysięcy więźniów, życie straciło 40 tys. osób. Był on głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród około 3 tys. uwięzionych biskupów, księży, zakonników i diakonów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Szacuje się, iż około 900 przypłaciło ten pobyt życiem. Około 50 zostało wyniesionych na ołtarze.

Reklama

W uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau wzięło udział blisko 800 duchownych z całej Polski w tym 30 biskupów. Diecezję legnicką reprezentuje 50 księży na czele z Biskupem Legnickim Zbigniewem Kiernikowskim, Biskupem Markiem Mendykiem oraz Biskupem seniorem Stefanem Cichym. Obóz koncentracyjny w Dachau został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku przez wojska amerykańskie.

Ostatni dzień pobytu na terenie Niemiec, pielgrzymi legniccy rozpoczęli od porannej Mszy św. w bazie we Fryzyndze. Była tu też okazja do złożenia podziękowań na ręce przedstawiciela stowarzyszenia katolickiego Renovabis, za ppomoc w zorganizowaniu pobytu gości z Legnicy. Potem w drodze powrotnej, były jeszcze nawiedziny bawarskiego sanktuarium MB w Altötting. Swego czasu, było to ulubione miejsce pielgrzymkowe papieża Benedykta XVI, który urodził się w pobliskiej miejscowości. To sanktuarium jest dobrze znane w świecie, i ma nawiązane relacje partnerskie z innymi znanymi sanktuariami Maryjnymi. Jednym z nich jest Jasna Góra. Po modlitwie przed figurą Czarnej Madonny, oraz krótkim zwiedzaniu miasta, wszyscy spotkali się na agapie w miejscowym Franziskushaus, miejscu które dawniej było klasztorem franciszkańskim, a obecnie jest miejscem edukacji szkolnej, oraz rekolekcyjnym i różnorakich spotkań.

Uczestnicy powrócili do swoich parafii i obowiązków z licznymi wspomnieniami i osobistymi przeżyciami, które być może dopomogą w jeszcze bardziej pogłębionej pracy duszpasterskiej.

2015-05-07 19:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud eucharystyczny w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

cud Eucharystyczny

Sebastian Duda/pl.fotolia.com

O wydarzeniu które "ma znamiona cudu eucharystycznego" informuje w opublikowanym dziś, specjalnym komunikacie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Chodzi o fakt, jaki miał miejsce w parafii św. Jacka w Legnicy 25 grudnia 2013 r, kiedy to na Hostii pojawiły się czerwone przebarwienia. Zakład Medycyny Sądowej orzekł w ekspertyzie, że "Całość obrazu (...) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego” (...) ze zmianami, które „często towarzyszą agonii”. Natomiast badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki. O całej sprawie została poinformowana Stolica Apostolska.

Komunikat zostanie odczytany w następną niedzielę, 17 kwietnia, we wszystkich kościołach diecezji legnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Czy modlę się o światło Ducha Świętego?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 16, 12-15.

Niedziela, 15 czerwca. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
CZYTAJ DALEJ

Iran: w izraelskich atakach zginęły 224 osoby, 1277 rannych

2025-06-16 07:15

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

PAP/EPA/ABIR SULTAN

W izraelskich atakach na Iran od piątku zginęły 224 osoby, a 1277 rannych zostało hospitalizowanych - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik ministerstwa zdrowia Hosejn Kermanpour. Dodał, że ponad 90 proc. ofiar stanowią cywile. W irańskich nalotach na Izrael zginęło do tej pory 16 osób.

Wcześniej w niedzielę irański dziennik "Etemad" informował o 128 ofiarach śmiertelnych izraelskich ataków.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję