Reklama

Niedziela Podlaska

W warsztacie św. Józefa

Biorąc pod uwagę potrzebę czasów, a także sugestie o konieczności wprowadzenia do Kościoła szeroko pojętej katechezy dorosłych, Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Siemiatycz zapraszają do domu rekolekcyjnego na cykl katechez.

Niedziela podlaska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

katechezy

Archiwum autora

Cykl katechez odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Siemiatyczach

Cykl katechez odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Siemiatyczach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa inicjatywa ma swój początek również w wielkim pragnieniu sióstr, by dzielić się swoją wiarą, którą każda darmo otrzymała, a także swoją duchowością, która jest duchowością karmelitańską, na drodze dziecięctwa duchowego.

Bogactwo duchowe

Siostry należą do zgromadzenia agregowanego (włączonego) do Zakonu Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Karmelici Bosi) i wielkiej rodziny Karmelu. W tym roku zgromadzenie cieszy się jubileuszem 100-lecia swojego istnienia. Patronką zgromadzenia jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza i to od niej siostry uczą się, jak iść małą drogą, w całkowitym zawierzeniu Bogu Ojcu. Założyciele zgromadzenia, słudzy Boży o. Anzelm Gądek, karmelita i m. Teresa Kierocińska, jako pierwsi wskazali siostrom drogę, jak słowem i czynem nieść światu bogactwo duchowości św. Teresy. Dziś siostry karmelitanki w różnych częściach Polski i świata wychodzą do powierzonych sobie dusz, niosąc w konkrecie swoich posług i zadań, również owoce swoich modlitw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobrze znamy posługę katechetyczną sióstr karmelitanek w naszej diecezji, ich pracę w kościele czy siemiatyckie dzieło Warsztatów Terapii Zajęciowej. Teraz siostry wychodzą do nas z czymś zupełnie nowym, a zarazem bardzo mocno wpisanym od początku w ich charyzmat – formacja oraz rekolekcje dla osób świeckich i duchownych, z naciskiem na bogactwo, jakie niesie ze sobą duchowość karmelitańska.

Środy w Karmelu ze św. Józefem

Taką nazwę posiadać będą cykliczne, cotygodniowe spotkania w kaplicy i domu sióstr. Pierwsze już 1 grudnia o godz. 19 przy ul. B. Głowackiego 2 w Siemiatyczach. Będzie im patronował św. Józef, bo to jego wizerunek widnieje od lat w rekolekcyjnej kaplicy. Jest opiekunem tego miejsca, szczególnym świętym czczonym w Karmelu, a także przyjacielem podlaskiej ziemi, przez tak wielu ukochanym orędownikiem u Pana. Zaledwie kilka dni temu zakończyliśmy w Kościele Powszechnym rok poświęcony jego osobie, by w ten nowy ruszyć wraz z nim, trzymając go niejako za rękę. Święty Józef często kojarzy nam się z solidną, ciężką pracą w warsztacie stolarskim, ale nie wolno nam zapominać, że tak jak z poświęceniem pracował trzymając w ręce deskę, topór czy dłuto, tak równie solidnie pracował nad sobą. Czytając słowo Boże możemy odnaleźć piękne i bogate duchowo fragmenty, które na tę wewnętrzną orkę Józefa wskazują. Dlatego warsztat św. Józefa jest wyjątkowo korzystnym miejscem, by pod okiem takiego mistrza zacząć coś zmieniać w sobie. A dlaczego środa? Ponieważ w tym właśnie dniu w Kościele wspominamy szczególnie jego osobę. Kiedy rozpoczęto intensywne i daleko już posunięte rozmowy nad tym projektem, okazało się, że jest to dzień, który najbardziej odpowiadał wszystkim koreferentom. Dopiero po czasie zorientowano się, jak celny i opatrznościowy był to wybór.

Reklama

Katechezy dla dorosłych

Widzimy jakie pytania nurtują dziś matki i ojców, babcie i dziadków, a także studentów czy ludzi samotnych. Często zabiegani, dalecy od szkolnej katechezy, zakrzyczani wieloma, często sprzecznymi informacjami, coraz trudniej jest im chronić wybudowane dawno temu fundamenty wiary i w pojedynkę stawać w ich obronie. Środowe spotkania w Karmelu mają na celu wyjść naprzeciw tym potrzebom. Chcemy nie tylko przemawiać z ambony, głosić naukę, ale także stworzyć miejsce i wspólnotę bezpiecznego poruszania się po sprawach wiary, by na nowo doświadczyć, że „nasza Ojczyzna jest w niebie” (Flp 3, 20).

Zawsze o godz. 19

Chcemy, by uczestnicy mieli możliwość wcześniej pójść do swojego parafialnego lub pobliskiego kościoła, aby wyciszyć serce, skorzystać, jeśli jest taka potrzeba, z sakramentu pokuty, nakarmić się Ciałem Jezusa i porozmawiać z Bogiem o swoich sprawach. Zupełnie inaczej będzie wyglądał wówczas czas formacji i pracy nad sobą w „warsztacie św. Józefa”. Jest to też dobra pora dla tych wszystkich, którzy kończą swoje codzienne obowiązki i chcą zainwestować w siebie, „karmiąc” nie tylko swoje ciało, ale inwestując w swojego ducha.

Reklama

Duchowość karmelitańska

Cykl wykładów będzie poświęcony historii tego zakonu i duchowości. Zastanowimy się czym różni się ona od innych duchowości, poznamy charakterystyczne jej rysy, metodę modlitwy karmelitańskiej, a także przybliżymy sylwetki i ducha świętych oraz błogosławionych Karmelu, bardzo licznego grona przyjaciół Chrystusa w ich różnorodności i pięknie. Konferencje z tego cyklu prowadzić będzie ks. dr Jarosław Błażejak wraz z siostrami i ojcami karmelitami.

Konferencje liturgiczne

Nawiązują one przede wszystkim do nauki Ojców Kościoła na temat liturgii Mszy św., jej poszczególnych części. Konferencje będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, ukazując i przybliżając odpowiedzi na pytania typu: co się dzieje? o co chodzi? jak przeżywać? po co to wszystko? Ten cykl poprowadzi Patrycja M. Hurlak, aktorka serialowa i filmowa, znana m.in. z takich produkcji telewizyjnych, jak: Klan, M jak miłość, Egzamin z życia, Blondynka a także filmów: Czeka na nas świat. Ukończyła Szkołę Aktorów Filmowych na Wyższej Szkole Promocji w Warszawie oraz Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie perkusji. Znana z książki Nawrócona wiedźma, która jest autobiograficzną opowieścią o powrocie do wiary w Jezusa. Dziś głosi rekolekcje i uczestniczy w spotkaniach ewangelizacyjnych w całej Polsce, a niedawno wydała książkę pt. Kosmiczna celebracja traktującą m.in. o tematach, które zostaną poruszone na środowych katechezach w Karmelu.

Konferencje biblijne

Jak sama nazwa wskazuje w czasie tej katechezy dotkniemy w sposób szczególny tematu słowa Bożego. Dotkniemy w przenośni i w realu, a to dlatego, że każde spotkanie zostanie połączone z praktycznym wejściem w realne spotkanie ze Słowem. Dlatego dobrze będzie, jeśli podczas tych spotkań będziemy mieli przy sobie swoje własne Pismo Święte. Będzie to też okazja, żeby Pismo Święte, tylko do osobistego użytku, wcześniej nabyć i dzięki wysłuchanym katechezom rozpocząć poważną przygodę ze Słowem. Konferencje będą z pewnością bardzo cenne, ponieważ wygłosi je dla nas znawca tematu – ks. dr Dariusz Kucharek, biblista.

Reklama

Konferencje inicjacyjne

Miałam kiedyś takie zdarzenie w pociągu: obok mnie usiadł pan i widząc, że jestem siostrą zakonną, rozpoczął ze mną rozmowę. Powiedział jedno bardzo mocne zdanie i czekał na moją reakcję. To zdanie brzmiało: „Ja nie wierzę”. Ponieważ usłyszałam tylko bardzo krótki komunikat, postanowiłam lekko dopytać: „ale w co Pan nie wierzy?”. Odpowiedź pełna zaskoczenia i refleksji brzmiała: ,,Nie wiem”. Potem powiedziałam mu, w co ja wierzę. Okazało się, że wierzymy w to samo. Myślę, że wiele osób już nie pamięta tej pierwszej katechezy, a nawet więcej, dla niektórych dopiero przyszedł odpowiedni czas na katechezę, albo przynajmniej dosadną powtórkę. Pomoże nam w tym ks. lic. Wojciech Ryczkowski wraz kapłanami naszej diecezji, którzy będą chcieli dołączyć i podzielić się swoim doświadczeniem wiary.

Chcemy, by jak największe grono osób skorzystało z tych katechez, bo dla was je przygotowujemy. Po więcej szczegółów i informacji zapraszamy na fanpage: karmelrekolsiem oraz pod nr tel. 796 480 054, gdzie odpowiemy na wszystkie pytania.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katechezy z Janem Pawłem II

Na Jasnej Górze 13 października 2019 r. odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę”. W trakcie wieczorów podejmowane są tematy inspirowane nauczaniem św. Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1979 r. Tym razem temat spotkania brzmi: „Tu bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki”.

Spotkanie poprowadzą: wybitny mariolog dr Wincenty Łaszewski i o. Wojciech Dec, paulin. Będzie to już piąty z „Siedmiu Jano-Pawłowych Dni Jasnogórskich”, w którym uczestnicy będą odkrywać głębię duchową i teologiczną słów, które Ojciec Święty wypowiedział do nas w Maryjnej stolicy Polski. Zastanawiać się będziemy także nad ponad 600-letnią tajemnicą „Spotkania serc, sposobem poznawania w jasnogórskim sanktuarium Prawdy o Kościele i Polsce”. Otwarte dla wszystkich spotkanie odbędzie się w Kaplicy Różańcowej w niedzielę 13 października, początek godz. 19.30.

CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi

2024-04-16 08:26

[ TEMATY ]

Święty Benedykt Józef Labre

Domena publiczna

Święty Benedykt Józef Labre

Święty Benedykt Józef Labre

Mówi się, że jego promieniująca świętością twarz fascynowała ludzi. Jednemu z rzymskich malarzy posłużyła nawet do namalowania oblicza Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 kwietnia wspominamy św. Benedykta Józefa Labre. Beatyfikował go Papież Pius IX w 1860 r., a kanonizował w 1881 r. Leon XIII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Monti w Rzymie. Jest patronem pielgrzymów i podróżników.

Benedykt Józef Labre urodził się 26 marca 1748 r. w Amettes (Francja) w ubogiej, wiejskiej rodzinie. Był najstarszy z piętnaściorga rodzeństwa. Od wczesnego dzieciństwa prowadził głębokie życie modlitewne, dlatego po ukończeniu edukacji, w wieku 16 lat, mimo sprzeciwu rodziny, pragnął wstąpić do klasztoru. Kilkakrotnie prosił o przyjęcie do kartuzów, znanych z surowej reguły - bezskutecznie. Pukał też do trapistów, ale i tu spotkał się z odmową. Kiedy więc przyjęto go cystersów, wydawało się, że marzenia jego wreszcie się spełniły, ale po krótkim czasie musiał opuścić klasztor. Uznano, że jest mało święty i zbyt roztargniony, nie będzie więc dobrym mnichem.

CZYTAJ DALEJ

Kulinarne potyczki w przemyskiej Caritas

2024-04-16 09:33

Caritas AP

Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

W dniu 11 kwietnia br. na terenie Domu Pomocy Społecznej, im. św. Brata Alberta w Przemyślu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Przedstawiciele Stowarzyszenia UNUO z Chorwacji przeprowadzili CUPI’S SPOON – finał międzynarodowego konkursu gastronomicznego dla osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs zapoczątkowany został w zeszłym roku w Chorwacji i był już przeprowadzony w 23 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz na Ukrainie. W tym roku odbywa się w 40 krajach, a dzięki współpracy z przemyską Caritas, ogólnopolski finał miał miejsce właśnie w Przemyślu. Celem konkursu jest promocja osób z niepełnosprawnościami, ich talentów i pasji, niwelowanie barier i stereotypów oraz integracja społeczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję