Reklama

Niedziela Podlaska

Zginęli za bochenek chleba

Młodzież z Magdeburga spotkała się z rówieśnikami ze szkoły w Sadownem podczas upamiętnienia rodziny Lubkiewiczów.

Niedziela podlaska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

II wojna światowa

upamiętnienie

Archiwum autora

Młodzież z Niemiec i Polski zapoznała się z historią zamordowanej rodziny

Młodzież z Niemiec i Polski zapoznała się z historią zamordowanej rodziny

Młodzież niemiecka wraz z opiekunkami przywiozła ze sobą pięć Stolperstein, czyli potykaczy, zwanych też kamieniami pamięci, aby w ten sposób upamiętnić zamordowane osoby.

Lekcja bolesnej historii

Każda mosiężna, kwadratowa tabliczka umieszczona w ziemi ma przypominać o losie zamordowanej osoby. Inicjatorem upamiętnienia zamordowanych z Sadownego za pomocą potykaczy był dr Edward Sułek, Polak, który mieszka w Niemczech. Doktor Sulek podczas przyjazdów z młodzieżą niemiecką do Muzeum Treblinka pełni rolę tłumacza. Podczas październikowego spotkania tragiczną historię rodziny opowiedziała Grażyna Teresa Olton, wnuczka Marianny i Leona Lubkiewiczów. Młodzież niemiecka przekazała pani Grażynie figurkę przestawiającą moment aresztowania, wykonaną przez polskiego artystę mieszkającego w Niemczech.

Reklama

W czasie wojny rodzina Lubkiewiczów, mimo grożącej kary śmierci, dostarczała żywność ukrywającym się w pobliskim lesie Żydom, którzy uciekli z getta lub transportu do Treblinki. Leon Lubkiewicz był piekarzem i miał czworo dzieci. 13 stycznia 1943 r., gdy dwie Żydówki: Czapkiewiczówna i Elizówna szły z otrzymanym od Marianny bochenkiem chleba, zostały zatrzymane przez żandarmów niemieckich i rozstrzelane. Następnie Niemcy wtargnęli do domu Lubkiewiczów, gdzie po wielogodzinnych przesłuchaniach zabili na podwórzu małżeństwo – Mariannę i Leona oraz ich syna Stefana. Po egzekucji ciała zamordowanych pozostawiono na widok publiczny. Następnie Niemcy splądrowali dom Lubkiewiczów, wywożąc zapasy mąki, żywność, sprzęty i ubrania. Zabitemu bratu ściągnięto z nóg buty – nowe, skórzane, z cholewkami, a matce Mariannie kolczyki, obrączkę i pierścionek, wszystko ze złota – wspominał po latach najstarszy syn Stanisław Lubkiewcz.

Pamięć o zamordowanych

W 1997 r. rodzina Lubkiewiczów została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 24 marca 2019 r. odsłonięto na kamieniu pamiątkową tablicę z napisem: ‚‚Pamięci rodziny Lubkiewiczów Leona, Marianny i Stefana zamordowanych przez Niemców 13 stycznia 1943 r. za pomoc Żydom’’. Było to upamiętnienie w ramach projektu „Zawołani po imieniu” realizowanego przez Instytut Pileckiego. Odsłonięcie tablicy poświęconej rodzinie Lubkiewiczów było momentem inaugurującym akcję upamiętniania obywateli polskich, którzy nieśli pomoc podczas niemieckiej okupacji. Planowane są kolejne uroczystości, podczas których Instytut Pileckiego będzie przypominał historie, zwłaszcza tych osób, które zapłaciły najwyższą cenę za akt solidarności względem żydowskich współobywateli.

12 października umieszczono pięć Stolperstein upamiętniających trzy osoby zamordowane z rodziny Lubkiewiczów i dwie Żydówki. Należy zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach oraz przekazywać ją młodym ludziom.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkrywali skarby patrona

Niedziela świdnicka 45/2021, str. VI

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

upamiętnienie

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kilkaset nastolatków przeszło ulicami biskupiego miasta

Kilkaset nastolatków przeszło ulicami biskupiego miasta

To młodzi ludzie przygotowali tegoroczny program obchodów wspomnienia papieża Polaka.

Świdnica 10 lat temu była pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło patronat Jana Pawła II. Stało się to za przyczyną uchwały Rady Miejskiej przy wsparciu prezydenta miasta i biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

10-letni Filip, który zwyciężył na festiwalu kolęd w Będzinie, marzy o karierze operowej

10-letni Filip Płażalski, który zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, marzy o karierze operowej. Jak na chłopca, ma wyjątkowo wysoki głos, który wymyka się schematowi – mówi odkrywczyni jego talentu i trenerka wokalna Agnieszka Szpargała.

"Nic, tylko szlifować dalej ten diamencik" – powiedziała w rozmowie z PAP.

CZYTAJ DALEJ

Świat potrzebuje miłosierdzia

2022-01-19 00:08

Małgorzata Pabis

W łagiewnickim sanktuarium trwają przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

W łagiewnickim sanktuarium trwają przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę 23 stycznia br., w bazylice Bożego Miłosierdzia będziemy przeżywać szóstą już stację naszego comiesięcznego przygotowania „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Tematem styczniowego rozważania autorstwa abp. Marka Jędraszewskiego, opartego na kolejnym fragmencie papieskiego Aktu zawierzenia „Pochyl się nad nami grzesznymi”, są słowa: „Świat potrzebuje miłosierdzia”. Kilkanaście dni temu rozpoczęliśmy rok 2022, w którym będziemy przeżywać 25-lecie pierwszej wizyty Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz 20-lecie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję