Reklama

Niedziela Podlaska

Na wspólnej drodze

W ramach diecezjalnego etapu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja bp Piotr Sawczuk powołał Diecezjalny Zespół Kontaktowy.

Niedziela podlaska 50/2021, str. IV

[ TEMATY ]

spotkanie

synod2021

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Spotkaniu Diecezjalnego Zespołu Kontaktowego przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Spotkaniu Diecezjalnego Zespołu Kontaktowego przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Zespół ma pomóc w przeprowadzeniu diecezjalnych konsultacji synodalnych. Nowością w zwołanym przez papieża Franciszka synodzie jest fakt, że biorą w nim udział nie tylko biskupi reprezentujący różne zakątki świata, ale zaproszona jest każda diecezja, a co więcej, każda wspólnota parafialna do wzięcia w nim aktywnego udziału.

Idea synodalności

Leksykonowa definicja podpowie nam, że synod to wspólna droga, wspólny bieg, zebranie biskupów, kapłanów i wiernych świeckich w sprawach dotyczących funkcjonowania Kościoła. Synod biskupów to zebranie biskupów z różnych regionów świata, którzy gromadzą się w określonych terminach, ażeby umacniać ścisłą łączność z biskupem Rzymu i biskupami, jak również świadczyć pomoc swoją radą biskupowi Rzymu, w celu zachowania i wzrostu wiary oraz obyczajów, a także zachowania i umacniania dyscypliny kościelnej oraz rozważania problemów związanych z działalnością Kościoła w świecie (por. Leksykon prawa kanonicznego, s. 2698, Lublin 2019).

Wyjątkowość obecnego synodu polega na tym, że nie skupia się on wyłącznie na słuchaniu głosu biskupów z różnych części świata, którzy gromadzili się w Rzymie, ale rozpoczyna się od diecezji, którą tworzą poszczególne wspólnoty parafialne. Papieżowi Franciszkowi zależy, aby wybrzmiał każdy głos, nie tylko pasterzy, ale również wiernych wszczepionych w Kościół poprzez sakrament chrztu św.

Czego ten głos ma dotyczyć? Ma być wspólną refleksją nad tym, w jaki sposób jako wspólnota diecezjalna, realizuje tę cechę Kościoła jaką jest synodalność, czyli „podążanie razem”. To przecież ono pozwala Kościołowi głosić Ewangelię zgodnie z powierzoną mu misją. Chcemy również się zastanawiać, do podjęcia jakich działań zaprasza nas Duch Święty, abyśmy wzrastali jako Kościół synodalny.

Diecezjalny Zespół Kontaktowy

W diecezji drohiczyńskiej inauguracja diecezjalnego etapu synodu miała miejsce 16 października. Niecały miesiąc później po raz pierwszy zebrał się powołany przez biskupa Diecezjalny Zespół Kontaktowy. W jego skład wchodzą następujące osoby: ks. Zbigniew Rostkowski – wikariusz generalny, ks. Robert Grzybowski – diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli, ks. Piotr Jarosiewicz – dyrektor Wydziału Młodzieży, ks. Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego, ks. Jarosław Błażejak – papieski Misjonarz Miłosierdzia, ks. Andrzej Witerski – egzorcysta Diecezji Drohiczyńskiej, ks. Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Rodzin, s. Anna Pytka, salezjanka, p. Renata Przewoźnik – diecezjalny Moderator Kół Żywego Różańca, Mateusz Stefaniuk – prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Katarzyna i Sławomir Ślusarzowie – para diecezjalna Domowego Kościoła oraz Agnieszka Olendzka – katechetka.

Reklama

Zadaniem Zespołu jest wspieranie Diecezjalnej Osoby Kontaktowej w przeprowadzeniu diecezjalnego etapu. Podczas pierwszego spotkania biskup przybliżył ideę synodu, jego założenia i cele. Zrodziły się pierwsze propozycje organizacyjne, aby jak najowocniej przeżyć synod uwzględniając specyfikę diecezji drohiczyńskiej. Podobna tematyka była poruszana podczas ostatnich spotkań Rady Kapłańskiej oraz Rady Duszpasterskiej. Jej członkowie wyrażali swoje opinie na temat etapu diecezjalnego i przeprowadzania konsultacji synodalnych.

Aktywny udział w procesie synodalnym

Wypracowane podczas wspomnianych spotkań i różnych rozmów rozwiązania zostały zaprezentowane w liście pasterskim bp. Piotra Sawczuka na I niedzielę Adwentu. Pasterz diecezji podkreśla w nim, że spotkania synodalne mają być przejawem troski o to, aby wspólnota kościelna podążała razem, czyli razem otwierała się na światło i moc Ducha Świętego oraz razem podejmowała zleconą jej misję. Biskup zapowiedział, że wkrótce zostaną udostępnione materiały, które ułatwią przeprowadzenie spotkań synodalnych i podsuną pewne zagadnienia do osobistej refleksji i wspólnotowej konsultacji. Należy również pamiętać, że nie jest konieczne wypracowywanie formalnych wniosków i tworzenie opracowań. Ważne jest samo spotkanie, otwarcie się na inspirację płynącą ze słowa Bożego i słuchanie siebie nawzajem, bez krytyki i polemiki, a z uwagą i szacunkiem.

Reklama

W naszej diecezji dobrą okazją do spotkań, rozmów duszpasterzy z parafianami będzie z pewnością czas wizyty duszpasterskiej. Zgodnie z tradycją każda rodzina otrzyma folder kolędowy, który swoją tematyką nawiązuje do synodu. Zawiera on nie tylko pytania motywujące do refleksji, ale również scenariusz spotkania modlitewnego. W ten sposób każda rodzina będzie mogła mieć wkład duchowy w cały synod.

Oczywiście najbardziej naturalnym miejscem spotkań synodalnych są parafie. Do wzięcia w nich udziału zaproszone są osoby nie tylko chętnie angażujące się w życie parafialne, ale i te zdystansowane. Na uwadze należy mieć fakt, że w diecezji działa wiele ruchów, stowarzyszeń i wspólnot o charakterze modlitewnym, apostolskim oraz charytatywnym. One również powołane są do tego, aby podczas swoich spotkań poruszyć tematykę związaną z trawiącym synodem. Ważne jest, aby po każdym spotkaniu zebrać wnioski i przesłać je do koordynatora diecezjalnego. Posłużą one do opracowania syntezy diecezjalnej.

Niewątpliwie przeżywany okres Adwentu zaprasza nas do wyciszenia się, skupienia oraz refleksji. Sprzyja on duchowemu przygotowaniu i podjęciu konsultacji synodalnych w naszych wspólnotach. Jest szansą do odkrycia na nowo naszego miejsca w Kościele i podjęcia zadań, jakie wynikają z przyjętego sakramentu chrztu św.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Transmisji z Katechez Warszawskich odbywających się w kościele św. Anny

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję