Reklama

Niedziela Podlaska

Nowa patronka szkoły

W Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich 7 grudnia odbyła się uroczystość nadania imienia św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Niedziela podlaska 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

nadanie imienia

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Pasterz diecezji poświęcił figurę św. Faustyny oraz obraz patronki szkoły

Pasterz diecezji poświęcił figurę św. Faustyny oraz obraz patronki szkoły

Pasterza diecezji powitali rodzice, dzieci oraz ks. Leszek Tymoszuk, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Ogrodnikach.

Jedyny ratunek

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk, który w homilii przybliżył postać nowej patronki szkoły: – Święta Siostra Faustyna zwróciła uwagę świata na Miłosierdzie Boże jako na jedyny ratunek, na jaki człowiek może liczyć – zauważył pasterz diecezji. Dodał, że Bóg bogaty w miłosierdzie posłużył się prostą zakonnicą z biednej rodziny s. Faustyną Kowalską z Głogowca, z parafii Świnice Wackie. Przywołał także słowa papieża Franciszka, który powiedział, że Boga nie męczy okazywanie miłosierdzia, ale ludzi męczy przychodzenie po nie. Biskup Sawczuk zachęcał do bycia narzędziem Boga w okazywaniu miłosierdzia.

Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się do szkoły, gdzie pasterz naszej diecezji wspólnie z prezesem stowarzyszenia Marią Chodkiewicz i wiceprezesem Zbigniewem Zastawnym, odsłonili tablicę pamiątkową. Biskup Sawczuk poświęcił figurę św. Faustyny ufundowaną przez proboszcza ks. Leszka Tymoszuka i poświęcił obraz patronki szkoły. Przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod tablicą.

Historyczna uroczystość

Kolejna część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Lidia Sadowska powitała gości, wśród których, na czele z bp. Piotrem Sawczukiem, obecni byli także ks. dziekan Józef Poskrobko, ks. Marcin Szymanik i ks. Leszek Tymoszuk. Nie zabrakło także dyrektora Delegatury Siedlce Kuratorium Oświaty w Warszawie Adama Skupa, władz samorządowych z burmistrzem miasta i gminy Łochów Robertem Gołaszewskim, dyrektorów sąsiednich szkół oraz wielu innych zaproszonych gości zaprzyjaźnionych z placówką.

W dalszej części wydarzenia prezes stowarzyszenia odczytała Akt nadania imienia św. Faustyny Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, która była ściśle związana z patronką szkoły.

Reklama

Biskup Sawczuk wyraził radość i uznanie z funkcjonowania w diecezji drohiczyńskiej szkoły, której patronuje św. Siostra Faustyna Kowalska. Dyrektor Adam Skup dodał, że na terenie Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatury w Siedlcach, jest to jedyna taka placówka. Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski życzył powodzenia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie tej historycznej uroczystości.

Historia Szkoły Podstawowej SPSK w Ogrodnikach

Kiedy w 2013 r. ówczesna Rada Miasta podjęła decyzję o zamknięciu Szkoły Podstawowej w Ogrodnikach, grupa mieszkańców miejscowości z księdzem proboszczem postanowiła walczyć o zatrzymanie szkoły i dalsze jej prowadzenie. Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Ogrodniki, które miało ją dalej poprowadzić. Było przed nimi wiele pracy i wiele niewiadomych. Poszukując potrzebnych odpowiedzi, ksiądz proboszcz natknął się na informacje na temat Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich z Częstochowy, które działało na terenie całej Polski od 1990 r. i prowadziło wtedy blisko 130 szkół, także takich, które powstały po zamknięciu placówek publicznych. Rodzice wraz z ks. Leszkiem Tymoszukiem udali się do Częstochowy. Na zebraniu zarządu stowarzyszenia z ówczesną prezes Violettą Błasiak podjęto decyzję, że szkoła w Ogrodnikach będzie prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, a pierwszym dyrektorem został mianowany Zbigniew Zastawny. Mieszkańcy wioski, pracownicy i oczywiście ksiądz proboszcz bardzo się z tego faktu ucieszyli. Walka o dalsze istnienie szkoły zakończyła się powodzeniem. Rodzice deklarowali chęć posyłania dzieci do katolickiej szkoły podstawowej, która w tamtym czasie posiadała 6 klas i oddziały przedszkolne. Rada Gminy Łochów z burmistrzem Marianem Dzięciołem użyczyli budynek szkolny częstochowskiemu stowarzyszeniu na 20 lat. Z biegiem czasu przybywało dzieci do oddziałów przedszkolnych, natomiast zmniejszyła się liczba uczniów starszych klas. Zmieniali się także dyrektorzy.

Reklama

Troska o rozwój młodych ludzi

Jak podkreślają przedstawiciele placówki, w naszej „Małej Szkole” zmieniła się tylko ilość dzieci, my nieustannie troszczymy się o rozwój młodych ludzi we wszystkich sferach ich życia, pochylamy się nad potrzebami każdego z uczniów i ugruntowujemy w nich podstawowe chrześcijańskie wartości człowieka. Aktualne pozostają słowa pierwszego dyrektora katolickiej szkoły w Ogrodnikach, że „najważniejszym w działalności szkoły musi być zawsze uczeń (…). Każdy zaś problem, jest po to, aby go rozwiązać, a nie rozmnożyć”.

Dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich, szkoła funkcjonuje do dziś, a warunki w jakich uczą się dzieci są coraz lepsze. Dyrektor, prezesi stowarzyszenia i grono pedagogiczne mają nadzieję, że patronka – św. Faustyna, wyprosi wszelkie łaski potrzebne do dalszego rozwoju Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję