Reklama

Niedziela Podlaska

Boże Narodzenie z misją

Po 30 latach posługi misyjnej w Brazylii, do Polski powróciła s. Teresilla Radulska ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, pochodząca z parafii św. Doroty w Domanowie.

Niedziela podlaska 52/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Brazylia

misjonarka

Archiwum siostry

Na świątecznym stole dominują tradycyjne, brazylijskie potrawy m.in. prażona mączka z manioku

Na świątecznym stole dominują tradycyjne, brazylijskie potrawy m.in. prażona mączka z manioku

W okresie Bożego Narodzenia pozwoliłam sobie pozwoliłam sobie, korzystając z otrzymanych od siostry materiałów i za jej zgodą, przybliżyć wiarę i tradycję tamtejszej ludności. Mieszkańcy Brazylii Adwent przeżywają nieco inaczej. Jest liturgia adwentowa, jak w Polsce, są też cztery świece adwentowe, ale kolorowe: fioletowa – symbolizuje czas oczekiwania, zielona – czas nadziei, różowa, czwarta – żółta albo czerwona, oznaczająca miłość. Szczególny okres adwentowy rozpoczyna się 15 grudnia, gdy w rodzinach celebrowana jest nowenna przygotowująca do świąt Bożego Narodzenia, podkreślam – nowenna celebrowana w rodzinach, jakie to piękne. Do osób, które nie chodzą do kościoła, udają się liderzy, którzy ze wspólnot działających w parafii organizują grupy duszpasterskie. Ich misją jest dotarcie z nowenną do wielu rodzin. W dzielnicach, gdzie mieszkańcy są praktykujący, liderzy organizują dziewięć rodzin, które każdego dnia w innym domu spotykają się na nowennie – liturgii domowej, jednoczącej tych ludzi. Na zakończenie nowenny organizowana jest uczta świąteczna, podczas której jej uczestnicy obdarowują się upominkami. Każda osoba wcześniej bierze udział w losowaniu. Los wskazuje, dla kogo należy przygotować dar serca. Zanim podarunek zostanie przekazany, wszyscy muszą odgadnąć, kto będzie nim obdarowany. W charakterystyce obdarowywanej osoby pada wiele pochwał, dobrych i pięknych słów o niej. „To wyjątkowy czas radości, wzruszeń, łez i serdecznych uścisków”. W taki sam sposób odbywają się spotkania we wspólnotach, z tym, że każdy przynosi jakieś danie i razem świętują, modlą się i życzą sobie feliz natal, czyli szczęśliwego Bożego Narodzenia.

Pasterka, Misa de Gallo, natomiast odbywa się wcześniej. Tam, gdzie jest bezpiecznie, sprawowana jest o godz. 10 wieczorem, kończy się przed północą, w innych celebrowana jest o godz. 18. Po takiej uroczystej bożonarodzeniowej Mszy św. jest uroczysta ceia, czyli kolacja, na którą rodziny się zapraszają. „My, jako siostry, byłyśmy wielokrotnie zapraszane przez rodziny na taką kolację. Rodziny wystawiają jakby stół szwedzki i stawiają na nim różne dania, które uważają za bardzo uroczyste i świąteczne. Na stole nie może zabraknąć indyka albo przynajmniej dużego kurczaka pieczonego. Do tego podaję się farofę, prażoną mączkę z manioku, którą się przygotowuje na rozgrzanym maśle z dodatkiem cebuli, orzechów, migdałów, rodzynków. Serwowana jest też sałatka warzywna, często połączona z rozdrobnionym kurczakiem. Nie może też zabraknąć panettone, ciasta pochodzenia włoskiego, czyli słodkiej bułki drożdżowej z rodzynkami. Inne desery to owocowe musy lodowe z dodatkiem kremowego mleka” – wspomina s. Teresilla.

Reklama

Siostra podkreśla, że Brazylijczycy mają w sobie niezwykłą wiarę, oni ciągle powołują się na Boga. Zachowują uśmiech, serdeczność, pogodę ducha, są gościnni i spontaniczni, a z potrzebującymi podzielą się nawet ostatnią szklanką ryżu.

Obecnie s. Teresilla przebywa w Biłgoraju i posługuje jako zakrystianka. Cieszy się, że może służyć w domu Bożym i tam nawiązywać kontakt z tymi, którzy do niego przybywają.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niosą światu Chrystusa

Niedziela lubelska 1/2020, str. 5

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

misjonarz

misjonarka

Paweł Wysoki

Za pracę misyjną Sióstr i Ojców Białych dziękował abp Salvatore Penacchio

Za pracę misyjną Sióstr i Ojców Białych dziękował abp Salvatore Penacchio

Pracują na wszystkich kontynentach, a szczególnie w Afryce. Jak ich założyciel kard. Karol Lavigerie niosą Chrystusa mieszkańcom wielu krajów, kultur i religii. Chociaż zmieniają się czasy, misjonarki i misjonarze Afryki wciąż są potrzebni.

Zgromadzenia Misjonarek i Misjonarzy Afryki, od koloru stroju nazywanych białymi, powstały w 1868 r. Miejscem ich pierwszej pracy była Algieria. – Jak 2 tys. lat temu Jezus wezwał pierwszych Apostołów, by wraz z Nim przebywali i głosili dobrą nowinę o zbawieniu, tak 150 lat temu kard. Lavigerie zaprosił młodych z różnych krajów świata, by dołączyli do tego dzieła. Jako misjonarze i misjonarki Afryki zaangażowali się przez pracę duszpasterską i społeczną, dialog ekumeniczny i międzyreligijny, szczególnie z muzułmanami – mówi o. Paweł Mazurek, przełożony jedynego w Polsce domu zakonnego Ojców Białych.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: wprowadzamy dodatek gazowy dla najuboższych

2022-11-25 14:57

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe.Stock

Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy; dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy - poinformowała w piątek na konferencji minister klimatu Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska wskazała podczas konferencji prasowej w Gminie Pniewy na Mazowszu, że "poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy".

CZYTAJ DALEJ

Siostry Nazaretanki wspominają założycielkę swojego Zgromadzenia

2022-11-26 12:05

[ TEMATY ]

nazaretanki

Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Na 25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Franciszki Siedliskiej (błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) , założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, także patronki wielu instytucji prowadzonych przez Zakon. (szkoły, przedszkola, świetlice). 2022 rok to także 180 lat od narodzin Franciszki Siedliskiej i 120 od śmierci. Oba zdarzenia przypadały na listopad.

W związku z tym ważnym dla Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek dniem w oficjalnych social mediach zgromadzenia pojawiły się specjalne życzenia od Siostry Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, Prowincji Warszawskiej Wiesławy Hyzińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję