Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień dziś wesoły

Po takim hasłem odbył się po raz piąty Węgrowski Orszak Trzech Króli, któremu honorowego patronatu udzieliła senator RP Maria Koc.

Niedziela podlaska 2/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Archiwum CIDD

Orszak Trzech Króli jest formą manifestacji radości z narodzin Jezusa Chrystusa

Orszak Trzech Króli jest formą manifestacji radości z narodzin Jezusa Chrystusa

Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana Świętem Trzech Króli, przypada 6 stycznia. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii wg św. Mateusza hołdu, jaki Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Nasz barwny korowód jest więc piękną okazją do wyrażenia radości z narodzin Jezusa Chrystusa.

W organizację tego wydarzenia włączyły się trzy węgrowskie parafie utożsamiając się z odpowiednimi kontynentami globu. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny symbolizuje Afrykę (kolor niebieski), parafia św. Ojca Pio – Azję (kolor zielony), parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy – Europę (kolor czerwony). Orszak rozpoczęły Msze św. w trzech kościołach, w których uczestniczyli królowie ze swoimi dworami. Udział w uroczystościach zapowiedział również bp Piotr Sawczuk.

O godz. 11.30 królowie spotkali się na węgrowskim rynku i ruszyli w drogę, aby poprzez wspólny śpiew kolęd oraz uczestnictwo w jasełkowych scenkach oddać pokłon Nowonarodzonemu Chrystusowi.

Reklama

Te niezwykłe wydarzenie, obrazujące prawdę o Bożym Narodzeniu, to efekt zgodnego działania lokalnej węgrowskiej wspólnoty, parafii, powiatu węgrowskiego, szkół, instytucji, rodzin i zwykłych ludzi, przy współpracy miasta. Wystawianie jasełek oraz śpiewanie kolęd w okresie bożonarodzeniowym tworzy tożsamość kulturową polskich rodzin. Po raz pierwszy nasz korowód ubarwił wielbłąd. Wydarzenie było również transmitowane przez telewizję publiczną. Niebywałą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników orszaku, była „żywa szopka” ze zwierzętami, umieszczona obok stajenki. Przebranie się za biblijne postacie oraz założenie kolorowej peleryny symbolizowało przywiązanie do naszej tożsamości i kultury. We wzajemnej życzliwości i sympatii okazywanej podczas pochodu dotarliśmy, aby pokłonić się Nowonarodzonemu.

Panująca pandemia jeszcze mocniej mobilizuje nas do działania. Pragniemy nieść radość płynącą z Narodzenia Pańskiego, dając otuchę i nadzieję. Chcemy przeżywać uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego całemu światu. Święto to przypomina nam, że Bóg czeka na każdego człowieka i pragnie dać mu radość i miłość. Do Nowonarodzonego Jezusa mogą zbliżyć się wszyscy, zarówno ci, którzy są blisko, jak i pobożni pasterze z pobliskich pastwisk oraz ci, którzy jak trzej Mędrcy ze Wschodu, są jeszcze bardzo daleko i do tej pory nie zaznali Bożego Objawienia.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli w archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Beata Pieczykura

„Nasza katedra dzisiaj stała się Betlejem. Chrystus jest Gwiazdą naszego życia. Trzeba, byśmy za Nim podążali” - mówił w homilii bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję