Reklama

Niedziela Podlaska

Pomaga żyć według Bożego zamysłu

O tym czym jest teologia i czy przeznaczona jest ona wyłącznie dla osób duchownych z ks. dr. Jarosławem Rzymskim, wykładowcą teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchowym w Drohiczynie, rozmawia Monika Kanabrodzka.

Niedziela podlaska 4/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

teologia

Archiwum autora

Ks. dr Jarosław Rzymski

Ks. dr Jarosław Rzymski

Monika Kanabrodzka: Proszę o wyjaśnienie słowa teologia i wskazanie, kim jest obecnie teolog.

Ks. Jarosław Rzymski: Pojęcie to pochodzi ze złożenia greckich słów Theos – Bóg oraz logos – słowo, pojęcie, nauka. Teologia oznacza zatem naukę o Bogu, ale także o wszystkim, co z Nim jest związane. Stąd teolog, oprócz Misterium Boga Trójjedynego, rozważa też świat – od jego stworzenia z człowiekiem na czele, aż po jego dopełnienie na końcu czasów i eschatologię, czyli po rzeczy ostateczne. Szczególne miejsce zajmuje historia zbawienia, tj. wszystko, co Bóg uczynił dla zbawienia człowieka, ze szczytowym punktem w wydarzeniach paschalnych. Teolog podejmuje także refleksję nad Biblią, Maryją, sakramentami, łaską, wiarą Kościoła, a także nad aplikacją prawd wiary w życie moralne chrześcijanina. Zadaniem teologa jest nie tyle podać wiedzę o Bogu, ile odczytując poszczególne prawdy teologiczne, dążyć do Boga, służąc innym swoją wiedzą, ale przede wszystkim przykładem życia.

Skąd możemy pozyskiwać wiedzę teologiczną i jakie ma ona znaczenie w formacji chrześcijańskiej?

Pierwszym i podstawowym źródłem jest Biblia. Sięgać możemy do nauczania soborów, papieży i biskupów. Dziś jest ono łatwo dostępne nie tylko w księgarniach, ale i w prasie, choćby na łamach Niedzieli, czy też w internecie. Zachęcam do wsłuchiwania się w teksty modlitw liturgicznych, zwłaszcza mszalnych, które są bogatym źródłem wiedzy teologicznej. Prosper z Akwitanii nie bez powodu sformułował zasadę lex orandi – lex credendi, czyli prawo modlitwy prawem wiary, albo inaczej: jak wierzysz, tak się modlisz. W formacji chrześcijańskiej wiedza teologiczna mówi nam o Bogu, ale i o świecie, i o człowieku, z prawdą najważniejszą, że Bóg pragnie naszego zbawienia. Nie tylko je zapowiedział, ale i we Wcielonym Synu zrealizował. Ten dar domaga się naszej odpowiedzi, stąd do lex orandi – lex credendi można by dodać kolejny element – lex vivendi. Jak się modlę i jak wierzę ma wpływać na to jak żyję. Wiedza teologiczna ma pomagać w życiu według Bożego zamysłu.

Reklama

Dlaczego warto studiować teologię? Czy jej zgłębianie zarezerwowane jest wyłącznie dla duchownych?

Studiowanie teologii, choć nie należy zawężać go jedynie do studiów uniwersyteckich, jest poznawaniem wiedzy. Z drugiej strony prawdą jest, że sama wiedza nie zbawia. Studia teologiczne nie są jedynie zaznajamianiem się ze zbiorem prawd wiary, ale przede wszystkim są poznawaniem Boga, które prowadzi do wiary. W pojęciu wiary zawarte są dwa momenty: wierzyć w prawdy o Bogu i wierzyć Bogu. Studia teologiczne łączą te dwa elementy, które powinny być pożądane przez wszystkich, dlatego zgłębianie teologii nie jest zastrzeżone jedynie dla duchownych. Widać to zwłaszcza na uniwersyteckich korytarzach, gdzie obecnie znaczną grupę stanowią świeccy profesorowie i studenci.

Wspomnienie znanego m.in. z gorliwego poszukiwania prawdy św. Tomasza z Akwinu przypada 28 stycznia. Co współczesny człowiek może zaczerpnąć z jego spuścizny?

W dzisiejszym świecie, stawiającym wiarę i rozum po przeciwnych stronach barykady, chcącym rozumem wyśmiać i obalić wiarę, aktualne pozostaje jego przesłanie, że wiara i rozum, ale traktowane łącznie, jako pomocne sobie wzajemnie, mogą doprowadzić do poznania prawdy, której ostatecznym celem jest poznanie Boga. Doktor anielski, mimo nieprzeciętnego umysłu, pozostał ufnym Bogu dzieckiem, kochał modlitwę, zwłaszcza adorację Najświętszego Sakramentu. Po prawie ośmiuset latach od jego narodzin nadal pozostaje wzorem łączenia spraw codziennych ze sprawami Bożymi.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wywalczyli finał w Łomży

[ TEMATY ]

teologia

Olimpiada

Monika Łukaszów

Diecezjalny Etap XXV Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty! 49 uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej diecezji legnickiej uczestniczyło w finale diecezjalnym XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbył się 5 marca.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję