Reklama

Niedziela Podlaska

Niewielkie gesty budują wielkie sprawy

Uczniowie w Siemiatyczach wiedzą, jak ważne są podręczniki w procesie kształcenia. Teraz chcą pomóc zdobywać wiedzę swoim rówieśnikom z Afryki.

Niedziela podlaska 4/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

misje

pomoc potrzebującym

https://dzieciafryki.com/

Szkoła im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli (Ghana)

Szkoła im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli (Ghana)

Od kilku lat wszyscy uczniowie mają podręczniki dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Takich warunków do zdobywania wiedzy niestety nie mają dzieci w krajach afrykańskich. Dlatego Fundacja Dzieci Afryki w Warszawie zorganizowała ogólnopolską akcję „Podręczniki za grosiki – solidarność szkolna nie ma granic”.

Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie szkół w naszym kraju, aby każda klasa ufundowała przynajmniej jeden podręcznik, otwierając szansę na korzystanie z niego jednemu uczniowi w Afryce. Średni koszt zakupu podręcznika wynosi 25 zł.

Pierwsza edycja akcji dedykowana jest dwóm szkołom podstawowym: szkole im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli (Ghana) oraz szkole św. Elżbiety w Kiruddu (Uganda).

Reklama

Organizatorzy informują, że „najpowszechniej stosowaną metodą uczenia w afrykańskiej szkole jest głośne powtarzanie słów czy zdań wypowiadanych lub zapisywanych na tablicy przez nauczyciela, a następnie ich zapamiętywanie przez uczniów. I nie będzie inaczej, dopóki uczniowie z biednych wiosek nie zostaną wyposażeni w podręczniki, a klasy wyposażone w pomoce dydaktyczne! Państwo nie zapewnia uczniom podręczników, a rodziców nie stać na ich kupno. Dzięki posiadanym podręcznikom dzieci mogłyby efektywniej zdobywać i poszerzać wiedzę”.

Do tej akcji przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Wielu uczniów po raz kolejny swoją postawą okazało serce i wielką wrażliwość na potrzeby innych. Doceniając swoje dobre warunki do życia i nauki zorganizowali zbiórkę pieniędzy w klasach, aby choć trochę pomóc swoim biednym rówieśnikom w Afryce i dać im szansę na lepsze warunki do zdobywania wiedzy. Do tej pory szkoła ufundowała już trzydzieści sześć podręczników. Planuje się zorganizować kolejne zbiórki w innych klasach. Akcja będzie trwała do czerwca, więc można jeszcze wziąć w niej udział.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misje: tam gdzie jest miłość wiara musi być żywa

[ TEMATY ]

misje

wiara

miłość

Iwona Łosiewicz

Sakrament chrztu św. w Kipsing

Sakrament chrztu św. w Kipsing

„Jak przeżywasz swoją wiarę w czasie pandemii?”. To i inne pytania znalazły się w ankiecie, którą Papieski Uniwersytet Urbaniana rozesłał do tysięcy chrześcijan w Afryce, Azji i Oceanii. Jej wyniki zostaną opublikowane w ciągu najbliższych tygodni. Posłużą Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w przygotowaniu Kościoła na postpandemiczne duszpasterstwo.

Celem badaczy było przeprowadzenie ankiety wśród chrześcijan, którzy w swoich środowiskach stanowią mniejszość. „Jesteśmy uniwersytetem misyjnym, chcemy wiedzieć jak chrześcijanie otoczeni przez inne religie przeżywają w czasie pandemii swoją wiarę. Wyniki mogą być niezwykle wartościowe dla pracy misyjnej całego Kościoła” – podkreślił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego prof. Elias Frank, dyrektor magazynu uniwersyteckiego „Ius Missionale”.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję