Reklama

Niedziela Małopolska

Połamali się opłatkiem

Pełnią państwo jakże wspaniałą, zaszczytną funkcję wychowawcy narodu – powiedział abp Marek Jędraszewski do katechetów archidiecezji krakowskiej w czasie spotkania opłatkowego.

Niedziela małopolska 4/2022, str. III

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

MFS/Niedziela

Kurator Barbara Nowak i abp Marek Jędraszewski

Kurator Barbara Nowak i abp Marek Jędraszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się w kaplicy arcybiskupów krakowskich, gdzie w poniedziałkowy wieczór 10 stycznia spotkali się na wspólnej modlitwie katecheci – kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie. Rozpoczynając Eucharystię, dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Michał Kania podał intencję: – Chcemy dziękować Panu Bogu za każdego z was, za waszą posługę, za waszą pracę, za wasze powołanie. I chcemy prosić Pana Boga o potrzebne łaski na każdy dzień i na każde zadanie, przed którym przyjdzie wam stanąć. Homilię wygłosił wicedyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Andrzej Wciślak, który poświęcił swe rozważania kolędom: Ach, ubogi żłobie, Cicha noc i Wśród nocnej ciszy uświadamiając zebranym, że Pan Bóg objawia się nam w trzech perspektywach – poprzez ubóstwo, ciszę, a nade wszystko w Eucharystii.

Po Mszy św. katecheci i zaproszeni goście – przedstawiciele władz i instytucji oświatowych oraz samorządowych i dyrektorzy szkół – przeszli do Sali Okna Papieskiego, którą wypełnił śpiew kolęd i życzenia składane przy łamaniu się opłatkiem. Witający uczestników ks. Michał Kania przekonywał: – Nauczyciel narodu to ten, który broni prawdy, kocha Boga i kocha człowieka. I rozumie pojęcie solidarności w zakresie budowania społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jako wyraz wdzięczności za pracę w dziele katechizacji oraz wychowania w archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski wręczył wybranym nauczycielom medale św. Jana Pawła II. W imieniu zebranych podziękowania i życzenia noworoczne metropolicie krakowskiemu złożyła s. Agnia Elżbieta Sienkiel: – Niech Chrystus będzie wciąż inspiratorem w głoszeniu i dawaniu świadectwa Ewangelii! Zapewniła o modlitwie w intencji metropolity krakowskiego i przywołując słowa papieża Franciszka, że modlitwa otwiera niebo, dodała: – Niech ono będzie dla posługi i pełnienia misji dla Kościoła krakowskiego i powszechnego wciąż dla księdza arcybiskupa otwarte!

– Deprecjonuje się naród, a współczesna kultura zmierza w tym kierunku, aby nas zatomizować, aby nie było poczucia, że jesteśmy my, polski naród, umacniany i prowadzony przez Kościół – zauważył metropolita krakowski, podkreślając rolę nauczycieli i wychowawców w życiu narodu. I dziękował katechetom za pracę, za misję, którą realizują nie tylko w czasie lekcji religii.

Wyrazy wdzięczności i uznania skierowała do zebranych także małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która przypomniała: – Mamy być wychowawcami narodu, posłannikami dobra! Zauważyła, że od tego, jak zostaną wychowane kolejne pokolenia Polaków, zależy przyszłość Polski. – To jest nasze zadanie, to jest piękne wyzwanie – przekonywała i dodała: – Życzę siły, życzę mocy wprost od Boga. Wystarczy wierzyć, wystarczy ufać, a wszystko się ułoży.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg chce wejść w życie każdego

Niedziela podlaska 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Ks. Marcin Gołębiewski

Artyści ze Szkoły Podstawowej Jana Pawła II w Węgrowie

Artyści ze Szkoły Podstawowej Jana Pawła II w Węgrowie

Już po raz dziesiąty przedstawiciele szkół Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego przybyli do Drohiczyna, aby w świątecznej aurze spotkać się z księdzem biskupem. Tegoroczne spotkanie, które odbyło się 9 stycznia, zgromadziło blisko 140 osób

Całość rozpoczęła Eucharystia w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Tadeusz Pikus. Nawiązując do niedawno obchodzonej uroczystości Trzech Króli wskazał na symboliczne znaczenie darów przyniesionych przez Mędrców. Złoto oznacza serce człowieka, kadzidło – zanoszone modlitwy, a mirra – cierpienia, jakich doświadczamy. W tym kontekście każdy człowiek jest jak król składający swoje dary, zwłaszcza ten skarb najcenniejszy – samego siebie. Ekscelencja przypomniał również powołanie każdego człowieka do świętości, która swoje źródło ma w Bogu. Przejawia się ona w tym, że Bóg chce wejść w życie każdej osoby. Pragnąć świętości, to pragnąć samego Boga – powiedział ksiądz biskup.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Wielcy pominięci, czyli pisarze, którzy nie dostali Nobla, a powinni

2025-10-08 07:13

[ TEMATY ]

nagroda

Adobe Stock

Tołstoj, Tolkien, Joyce, Roth, Gombrowicz, Herbert, Różewicz to tylko niektórzy wybitni pisarze, których ominęła literacka Nagroda Nobla, zaś wiele wyborów członków Szwedzkiej Akademii po latach oceniane jest jako pomyłki. W czwartek poznamy nazwisko tegorocznego laureata nagrody.

W 1897 r. członkowie Szwedzkiej Akademii dowiedzieli się z testamentu Alfreda Nobla - wynalazcy dynamitu - że mają stać się jury międzynarodowej nagrody, przyznawanej co roku jakiemuś pisarzowi za „najwybitniejsze dzieło o tendencjach idealistycznych”. Członkowie Akademii, której zadaniem była troska o czystość języka szwedzkiego i popularyzowanie szwedzkiej literatury, nie czuli się powołani do oceniania literatury światowej. Pięć lat później - w 1901 roku - uznali jednak, że francuski poeta Rene Sully Prudhomme spełnia podane w testamencie Nobla kryteria i przyznali mu nagrodę. „Solaris”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję