Reklama

Niedziela Sandomierska

Gorzyce

Debiut z wyróżnieniem

Nagroda za akcję Czytamy polskich autorów.

Niedziela sandomierska 4/2022, str. II

[ TEMATY ]

konkurs

nagroda

Archiwum prywatne

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Biblioteka Publiczna w Gorzycach została wyróżniona i doceniona za zorganizowanie w ubiegłym roku tygodnia głośnego czytania dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Wyróżnienie zostało przyznane przez Fundację ABCXXI. Wartym podkreślenia jest to, że gorzycka biblioteka była w ubiegłym roku debiutantem w tej ogólnokrajowej akcji. – Wyróżnienie otrzymaliśmy za najlepiej przeprowadzoną akcję czytelniczą. Niestety, nie odbyła się w formie, w jakiej byśmy chciały. Muszę od razu zaznaczyć, że bynajmniej naszym marzeniem nie jest prowadzenie spotkań on-line, zwłaszcza dla dzieci, gdyż najważniejszy jest bezpośredni kontakt z osobą słuchającą, obserwowanie jej reakcji. W przypadku wersji on-line jesteśmy tego całkowicie pozbawieni. W chwili, kiedy planowaliśmy tydzień głośnego czytania dzieciom, odbywający się tradycyjnie pod koniec maja, trwał lockdown. Instytucje kultury, w tym także biblioteki, były pozamykane. Dlatego też nasze działania przenieśliśmy do internetu – mówiła Katarzyna Góralska. Dodając, że – otrzymane wyróżnienie traktujemy jako swój wielki sukces. Tydzień czytania w gorzyckiej bibliotece przebiegał pod hasłem Czytamy polskich autorów. Każdego dnia dzieci mogły o godz. 10 obejrzeć w internecie interpretacje utworów współczesnych polskich autorek i autorów. Pracownice biblioteki – Katarzyna Góralska, Jolanta Jóźwik, Anna Perła, Mariola Stopińska- Hara i Jolanta Zimolog – wybrały wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Doroty Gellner, Doroty Strzemińskiej-Więckowiak, Kaliny Jerzykowskiej, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek i Moniki Kamińskiej. Największym zainteresowaniem z prezentowanych utworów cieszył się tekst Leśne głupki, który rozpoczął czytelniczy tydzień. Zainteresowani mogli także brać udział w konkursach: plastycznym, fotograficznym oraz wiedzy o literaturze, które towarzyszyły każdej przeczytanej bajce. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni w trakcie oficjalnego podsumowania akcji. Biblioteka przygotowała również ekspozycję poświęconą działalności Fundacji ABCXXI o charakterze informacyjno-edukacyjnym pt. 20 lat cała Polska czyta dzieciom. Na wspomnianej wystawie pracownicy biblioteki umieścili także, kolekcję pereł literackich dla dzieci, znajdujących się w zbiorach gorzyckiej książnicy. Przyznane wyróżnienie jest nagrodą dla całego zespołu osób, które przygotowywały kampanię. – Razem z nami równie ciężko pracował Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. I jest to nasz wspólny, zbiorowy sukces. Przystępując do konkursu, nie mieliśmy żadnej tremy, mimo że startowały w nim duże biblioteki z takich ośrodków, jak Warszawa, Kraków, Gorzów Wielkopolski. Otrzymanie wyróżnienia w takim gronie, w dodatku za debiutancki udział, naprawdę jest dla nas wielkim sukcesem – mówiła Katarzyna Góralska.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda dla dziennikarki

Reporterka tarnobrzeskiego Radia Leliwa Ewa Wójcik-Lis nagrodzona statuetką „Idol 2021”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas konferencji pt. Reha for the Blind in Poland 2021 zorganizowanej w Centrum Nauki Kopernik. Wyróżnienia przyznawała Fundacja Szansa dla Niewidomych, która w tym roku świętuje jubileusz 30-lecia działalności. Ewa Wójcik-Lis, dziennikarka Radia Leliwa, odebrała statuetkę i dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie Idol 2021 w kategorii Media. W trakcie gali uhonorowano osoby z całej Polski, które aktywnie wspierają środowisko słabowidzących i niewidomych. – Bardzo dziękuję Fundacji Szansa dla Niewidomych za nominację do konkursu oraz wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Tę nagrodę odbieram jako dowód sympatii. Powtórzę też to, co powiedziałam w Rzeszowie, podczas rozstrzygnięcia etapu regionalnego konkursu Idol. Nie mam poczucia, że jako dziennikarka jestem wyspecjalizowana w dziedzinie problemów osób niepełnosprawnych, w tym osób z dysfunkcją wzroku. W swojej codziennej pracy reporterka zajmuję się sprawami z różnych dziedzin, z czego jedynie pewien procent dotyka problematyki jaką jest niepełnosprawność. – Ta nominacja i nagroda przypomina mi jednak, że to co robię i uważam za naturalne, dla innych może mieć ogromne znaczenie. To bardzo motywujące, dlatego jeszcze raz dziękuję – powiedziała Ewa Wójcik-Lis odbierając nagrodę. Honorowy patronat nad konferencją objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję