Reklama

Niedziela Podlaska

Zobaczyć więcej

Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Fundacja MATER przy współudziale poszczególnych placówek oświatowych organizują konkursy o tematyce religijnej dedykowane dzieciom i młodzieży.

Konkursy odbywają sie pod honorowym patronatem bp. Piotra Sawczuka. Pozwalają one uczestnikom głębiej spojrzeć na rzeczywistość wiary i swoje przemyślenia oraz doświadczenia relacji z Panem Bogiem zawrzeć w pracy konkursowej. Dziesiąta już edycja konkursu plastycznego przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym zatytułowana jest Świętowanie niedzieli w mojej rodzinie. Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak istotną rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina i bliskie relacje między jej członkami. Pragnie również ukazać dzieciom wartości rodziny, która jest pierwszym i niezastąpionym środowiskiem wychowawczym.

Do konkursu mogą przystąpić dzieci z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych (grupy „0”) w szkołach podstawowych oraz dzieci z rodzicami w kategorii „V”. Prace plastyczne przedstawiają ujęcie tematu dowolną techniką i w dowolnym formacie. Dzieci przygotowują zadania zgodnie z tematyką i kategoriami wiekowymi: kategoria I – dzieci trzyletnie; kategoria II – dzieci czteroletnie; kategoria III – dzieci pięcioletnie; kategoria IV – dzieci sześcioletnie; kategoria V – praca z rodziną. Każda placówka może przygotować po 3 prace z każdej kategorii. Prace konkursowe można przesyłać również indywidualnie poza placówką. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę. Współorganizatorem konkursu jest Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie oraz parafia rzymskokatolicka św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.

Z kolei uczniowie kl. I-VIII szkół podstawowych zaproszeni są do wzięcia udziału w konkursie Życie w Biblii, Biblia w życiu – przypowieści Jezusa. Jest on nową odsłoną dotychczasowego diecezjalnego konkursu Spotkania z Biblią, którego formuła wyczerpała się z chwilą likwidacji gimnazjów. Jego celem jest refleksja nad własnym życiem w świetle wartości biblijnych, zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką postaci i wydarzeń biblijnych, kształtowanie umiejętności uniwersalnego i ponadczasowego odczytywania przesłania Pisma Świętego. Konkurs będzie przebiegał w następujących kategoriach: kategoria I: klasy I-III – praca plastyczna; kategoria II: klasy IV-VI – komiks lub współczesna wersja wybranej przypowieści (praca literacka); kategoria III: klasy VII-VIII – praca literacka lub filmowa na temat: Moje życie w świetle przypowieści. Współorganizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie.

Reklama

Tegoroczny diecezjalny konkurs dla uczniów szkół specjalnych nosi tytuł Moje spotkanie z Jezusem. Jednym z jego założeń jest ukazanie prawdy, że Pana Jezusa spotykamy przyjmując sakramenty św., modląc się, uczestnicząc w każdej Mszy św., słuchając słowa Bożego. Konkurs ten organizowany jest przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

Szczegółowe informacje na temat każdego z konkursów można znaleźć na internetowej stronie Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie: www.katecheza.drohiczynksa.pl oraz poszczególnych placówek współorganizujących.

Propozycje konkursowe w dobie pandemii są dobrą okazją nie tylko do wypełnienia czasu, ale również do twórczego działania i pozytywnego spojrzenia na życie w perspektywie wiary.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza cykl konkursów patriotycznych

[ TEMATY ]

patriotyzm

konkursy

Wojewoda lubuski

Archiwum Aspektów

Rusza cykl konkursów patriotycznych organizowanych przez Urząd Wojewody

Rusza cykl konkursów patriotycznych organizowanych przez Urząd Wojewody

Lubuski Urząd Wojewódzki organizuje cykl konkursów patriotycznych pod hasłem „230 lat polskiego patriotyzmu – gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”.

Na cykl składają się cztery konkursy: graficzny pn. „Poeta płonącej Warszawy”, publicystyczno-literacki pn. „Nagrywam #230latpatriotyzmu”, plastyczny pn. „Polskę miłuję bardziej niż własne serce” i konkurs wiedzy pn. „O życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję